אגף הפיקוח של עיריית באר שבע נתפס בחודשים האחרונים כגוף הנותן דוחות שהם לעתים בלתי חוקיים, והתושבים זועמים ולא נשארים חייבים. בחודשים האחרונים החלו תושבים לתעד ניידות פיקוח המבצעות עבירות ולהעלותו לרשתות החברתיות. תושבים רבים מתלוננים כי נאלצו לשלם מאות שקלים על דוחות בלתי חוקיים, שקיבלו ללא ידיעתם, ללא התראה או כריזה, ובמקרים רבים לטענתם גם ללא סיבה נראית לעין, מלבד העשרת קופת העיריה. הפקחים מנגד, מתועדים פעמים רבות כשהם עומדים לא כחוק. רק השבוע חשפנו ב'באר שבע נט' מספר מקרים. 

תושבים זועמים החליטו לתעד עבירות פקחים. צילום: פרטי

בתחילת השבוע תושב העיר ערן שטרית נלקח לחקירה במשטרה, לאחר שלטענתו צילם פקח חונה לא כחוק. הפקח בתגובה חסם את דרכו, היכה בידו פעמיים על פח רכבו של ערן ונפל, בטענה שהנהג דרס אותו. רק בזכות עד ראייה, השתחרר ערן מחקירת המשטרה. במקרה נוסף טענה תושבת העיר, כי קיבלה דוח עת שעצרה להולך רגל במעבר חצייה. אלו רק שני מקרים שהועלו השבוע, וזה רק על קצה המזלג.

תיעד פקח חונה לא כחוק. ולא האמין למה שקרה אחרי. צילום: ערן שטרית

תומר חדד, תושב העיר העובד כנהג מונית החליט לעשות מעשה, ולצאת למלחמה נגד אכיפת היתר של אגף הפיקוח בעיריית באר שבע, אותו הוא מגדיר כטרור כלכלי "אין אחד בעיר הזו שלא נפגע מהטרור הכלכלי שהביאו עלינו הפקחים בבאר שבע וללא הצדקה".

בריאיון ל'באר שבע נט' אמר תומר "כמה אפשר לקבל דוחות? אני בתוך הרכב ומקבל דוח, פקחים רואים אותי כנהג מונית עוזר לנכה לרדת מהמונית, ומצלמים אותי. פעם אחת שאלתי פקח למה אתה מצלם אותי אני בתוך הרכב והוא ענה לי "לך תבטל". אני מגיע לעיריה ואומרים לי "יום סידורים לא קרה כלום". כל המערכת של אגף הפיקוח מזלזלת באזרחים".

כמה אפשר לקבל דוחות? הגיע הזמן לצאת לרחובות. צילום: ארכיון

לדבריו: "אני מאמין שלכל אזרח בעל רכב בעיר הזאת הגיעו מים עד נפש. זה לא הגיוני שנצא לעבוד בשביל לפרנס את עיריית באר שבע וכדי שהוא (הפקח, ש.ט) יגיע למכסה היומית הוא נותן דוחות לא חוקיים. הפעם אנחנו יוצאים למלחמה".

ביום שלישי הקרוב (27.2.18) עתידה להתקיים הפגנה נגד אגף הפיקוח של עיריית באר שבע. ההפגנה תצא בשעה 15:45 מרחוב שאול המלך פינת דרך שימשון (פארק החייל האוסטרלי) דרך רחוב המשחררים בנסיעה איטית של 5 קמ"ש עד לבניין העיריה להתכנסות והפגנה. להפגנה מתוכננים להגיע מאות אנשים, אומר תומר חדד "הגיע הזמן לעזוב את המקלדת ואת הפייסבוק, הגיע הזמן לצאת לרחוב, לצאת למלחמה".

16 מיליון שקלים הכנסות מדוחות בשנת 2017

בישיבת המועצה שהתקיימה לפני כשבוע בעיריית באר שבע, יצא חבר המועצה משה ינאי נגד העיריה, בטענה שהם "חולבים" את כיסי התושבים. מהשאילתה שהעלה ינאי עלה כי עיריית באר שבע הכניסה בשנת 2017 יותר מ-16 מיליון שקלים מדוחות. ראש העיר הסביר מנגד כי מספר הרכבים בעיר גדל ולכן יש פחות מקומות חניה ביחס לתושבים.

זה נכון, מספר הרכבים בבאר שבע גדל משנה לשנה (כ-64 אלף ב-2015, ו-כ-67 אלף ב-2016, לפי נתוני הלמ"ס). מנגד, במסגרת שיפוצים ברחבי העיר מצומצמים נתיבים ומקומות חניה, כך שלא מדובר רק במספר כלי הרכב הגובר, אלא גם בצמצום אפשרויות החניה שמבוצעת בידי העיריה. נראה כי בעיריה מעוניינים לגרום לתושבים לעבור, בעל כורחם, לתחבורה ציבורית, לה דרך ארוכה לעבור עד שתושבים יסכימו להסתמך עליה להגיע למחוז חפצם.

הכנסות של למעלה מ-16 מיליון שקלים מדוחות בשנת 2017. צילום: עיריית באר שבע

התושבים רואים בראש העיר רוביק דנילוביץ' כאדם האחראי למתרחש בעיר, גם לדוחות שהם מקבלים. ביחס לאגף הפיקוח, יאלץ ראש העיר לקבל החלטות חשובות, שכן אם לא יהיה שינוי באגף הפיקוח, עלול ראש העיר לגלות בבחירות הקרובות כי התושבים, עם כל אהבתם הגדולה אליו, יקחו רוורס וישימו פתק אחר בקלפי.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "אגף הפיקוח עושה את עבודתו נאמנה ודואג שהנהגים יחנו את רכבם כחוק ולא בניגוד. לכל נהג שנרשם נגדו דו"ח חניה בגין עבירה שביצע, הזכות להגיש ערעור והדבר ייבדק ביסודיות בידי התביעה העירונית. בתום הבדיקה תועבר אליו החלטת התובע".

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו