תכנית נטו משפחה, שהושקה במהלך 2017, כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות ובהן סבסוד צהרונים, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. התוכנית צפויה להעלות את שכר הנטו של משקי הבית באלפי שקלים בשנה בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי, כך שמקומות חלשים יותר יקבלו סבסוד גבוה יותר, וזאת בהמשך ישיר למדיניות אותה מוביל שר האוצר ויו"ר 'כולנו', משה כחלון לצמצום הפערים בחברה הישראלית.

שר האוצר ויו"ר 'כולנו' משה כחלון: "מדינת ישראל אומרת היום בקול צלול וברור לישראלים עובדים שהיא יודעת לתת ולא רק לקחת. תכנית נטו משפחה מביאה בשורה לזוגות צעירים עובדים. זו תכנית שמעודדת יציאה לשוק התעסוקה, מגדילה את שוויון ההזדמנויות ומעל לכל רואה בני אדם, אנשים, ולא רק מספרים".

על כל ילד בצהרון בגילאי 3-8 בבאר שבע יחסכו ההורים 3000 שקלים בשנה. צילום ארכיון

על כל ילד בצהרון בגילאי 3-8 בבאר שבע יחסכו ההורים 3000 שקלים בשנה, כאשר בכל חודש נחסכים מהם 300 שקלים בגין סבסוד משרד האוצר. ב-5 שנים תחסוך המשפחה סכום של 15,000 שקלים.

נוסף על כך, גם בנושא נקודות הזיכוי ישנה בשורה. כך לדוגמא אם ניקח זוג הורים בבאר שבע עם שני ילדים בגילאי 4-6, כאשר הגבר מרוויח 12,000 שקלים בחודש והאישה מרוויחה 8,000 שקלים בחודש (ברוטו), התוספת להכנסה נטו בשנה בעקבות תכנית "נטו משפחה", תהיה לא פחות מ-12,900 שקלים.

שר האוצר משה כחלון. צילום: משרד האוצר

תכנית "נטו משפחה" של שר האוצר, משה כחלון מתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי), ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס. התכנית מהווה צעד נוסף של שר האוצר, משה כחלון להפחתת יוקר המחיה ולחיזוק מעגל העבודה ונועדה להוציא משפחות ממעגל העוני ולצרפן למעמד הביניים באמצעות הגדלת שכר הנטו בצורה משמעותית מדי חודש.

נטו משפחה משווה את נקודות הזיכוי של אבות לאלה של האימהות, ובכך מגדילה את ההכנסה של כל משק בית בעוד אלפי שקלים בשנה. בנוסף, סבסוד הצהרונים נעשה באופן דיפרנציאלי, כלומר ביישובים חלשים ההורים יזכו לסבסוד גבוה יותר של הצהרונים, וביישובים הכי חלשים ההורים כמעט ולא ישלמו כלל על צהרונים לילדים בגילאי 3-8. כל אלו בצירוף הורדת המכסים על בגדי תינוקות, נעליים ומכשירי סלולר – מוצרים אותם משפחה ממוצעת צורכת רבות בכל שנה.

עוד נודע כי גורמים פוליטיים ניסו לסכל את העברת התקציב בכלל והעברת 'נטו משפחה' בפרט, אך שר האוצר כחלון וסיעת 'כולנו' מנעו כל תזוזה מהתכנית המקורית והיא הקלה על המשפחות הצעירות בישראל.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו