אזור התעשייה עמק שרה היה ידוע בעשור הקודם כ"עמק הרפאים", עם כ-80 אלף מ"ר ריקים מעסקים. תנופת הפיתוח של העיר באר שבע באותה תקופה הביאה פריחה גם לאזור התעשייה. עם פריחת האזור, אישרה בשנת 2009 הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית באר שבע את הרחבת אזור התעשייה ב-1,500 דונם נוספים, שהעמידו את שטח אזור התעשייה על כ-5,000 דונמים.

עמק שרה. צילום: בן שיף

אלא שלמרות הרחבת אזור התעשייה ופתיחת עסקים חדשים, השטח נותר במשך שנים ללא פיתוח המרחב הציבורי - ללא מדרכות, שילוט לעסקים, תמרורים, וללא שירותי ניקיון. זאת בזמן שבעלי העסקים נדרשים לתשלומי ארנונה במשך שנים ומחכים לפיתוח שהחל רק בחודשים האחרונים. במשך שנים טוענים בעלי העסקים כי הם עומדים בפני בירוקרטיה בלתי נגמרת, קשיים בתשלומים, דוחות ובעיקר כאב ראש. זאת כפי שחשפנו בכתבה בנושא בגיליון מס' 1 של מגזין העסקים "08".

זמן קצר לאחר פרסום הכתבה, הגלגלים החלו לנוע, אך לטענת בעלי העסקים, מעט מאוד ובאיטיות רבה. "באו לכאן, חפרו את כל האזור, הניחו ערימות של אקרשטיין, ומאז עברו כמה שבועות ובקושי עבדו פה בכלל". סיפר משה, בעל עסק בעמק שרה. "למה חופרים ועוזבים? חוסמים לנו את כל החניה באזור ככה לכמה שבועות". כעבור מספר ימים שוחחנו שוב עם אותו בעל עסק, והוא עדכן כי העבודות עדיין נמשכות באיטיות רבה, "אחרי כמה שבועות שלא נגעו פה בכלום, שמו את המצעים, החומר ששמים לפני הריצוף, אבל ערימות האקרשטיין עדיין כאן, ובמקום לרצף תוך זמן קצר מורחים את זה שבועות על גבי שבועות".   

שמו אקרשטיין כמה שבועות וחסמו את החניות. צילום באר שבע נט

כך סיפרה ל"08" עובדת בשם ענת, המועסקת באזור התעשייה עמק שרה: "העבודות כאן נמשכות חודשים. שמו כאן אקרשטיין וחצץ וככה חודש זה עומד. רק אחרי שפניתי להנהלת עמק שרה התחילו לעבוד בשטח, הכל פה רדום. אני מגיעה לעבודה ואין חניה. אם חונים על המדרכה החולית מקבלים דוחות. זה קורה כי חוסמים שבועות את החניות עם אקרשטיין במקום לרצף. למה מעמידים אקרשטיין שבועות אם לא עובדים?".

עוד הוסיפה ענת, "אין פה שירותי ניקיון. אין לנו אפילו שילוט נורמלי, אם שמים שלט משלנו קונסים אותך. מי שרוצה להגיע אליך לא ימצא אותך אם אין לו "וויז". אנחנו כאן 5 שנים והיו כבר צריכים להיות כאן עצים ומדרכה לפחות. בקושי התקדם כאן משהו בחמש השנים האחרונות, שלא נדבר על בעלי העסקים שכאן עוד לפנינו. בינתיים עובדים צריכים ללכת כאן בכביש כי אין מדרכה, ומסכנים את עצמם כשמשאיות נוסעות כאן במהירות".

"נראה כמו אזור מלחמה"

אדווה, המועסקת בחנות בעמק שרה הוסיפה לטענות כי "כל עבודות התשתית פה זה פשוט לא נגמר. בורות בכביש בכל מקום, בוץ, אני צריכה לעשות עיקופים מסביב לעמק שרה כל פעם כניסה אחרת כדי לא להיתקל בבורות. יש מקומות שדרכם אפילו אי אפשר להיכנס. לא ידענו שזה ייקח כל כך הרבה זמן, בקיץ התחילו ועוד לא סיימו. בעמק שרה אין חניה, מקבלים דוחות פה על ימין ושמאל. פשוט סיוט".

עמק שרה. צילום: בן שיף

א', בעל עסק נוסף בעמק שרה חשש להגיב. "בלי ללכת סחור סחור, לא אגיד מילה אחת לא במקום על הרשויות, לא רוצה להסתבך איתם או עם גורמים כאלה ואחרים רק בגלל שאני רוצה להיות אזרח טוב".

מבעלי עסקים במקום הבנתי שהמצב אצלכם לא פשוט?

"תבוא תראה מה הולך פה, התמונות מדברות בעד עצמן. למה אזור התעשייה נראה כמו אזור מלחמה? מאוד מאוד קשה".

את הארנונה משלמים, לפיתוח מחכים

בצו הארנונה לשנת 2018 של עיריית באר שבע, בכפוף לחוק ההסדרים, הועלה תעריף הארנונה לעסקים בעמק שרה ב2.18%. כך ישלם עסק בעמק שרה בשטח של עד 500 מ"ר, תעריף של 96.45 שקלים למ"ר ו-50.41 לכל מ"ר נוסף, לעומת 94.39 למ"ר בשנת 2017, ו-49.33 לכל מ"ר נוסף. כך לדוגמה, בעל עסק בעמק שרה בשטח של 500 מ"ר ששילם בשנת 2017 ארנונה של 47,195 שקלים (לפי חישוב תעריף מ"ר לשנת 2017) ישלם בשנת 2018 ארנונה בסכום של 48,225 שקלים – למעלה מ-1,000 שקלים תוספת בארנונה בשנה בלבד. עסק בשטח 100 מ"ר, ישלם בשנת 2018 ארנונה בסכום של 9,645 שקלים לעומת 9,439 שקלים ב-2017, בהתבסס על השינויים בתעריפים.  

צפי סיום העבודות - יוני 2018. צילום באר שבע נט

בעלי העסקים ששוחחנו עמם לא מרוצים, בלשון המעטה. למרות הבטחות מהנהלת אזור התעשייה, וגם מצד העירייה, עבודות הפיתוח נעשות לדבריהם באיטיות בלתי נסבלת, זאת בזמן שהעסקים ממשיכים לשלם לעירייה תשלומים ומסי ארנונה גבוהים, אך לא מקבלים את השירותים שהם זכאים ומשלמים עבורם. כפי שפרסמנו בכתבה בנושא בגיליון מס' 1 של '08', חלק מבעלי העסקים אף שוקלים להעביר את העסק לעיר אחרת כמו אופקים או נתיבות, שם עלויות האחזקה נמוכות יותר. בינתיים, הסחבת נמשכת, ובעלי העסקים לא רואים את הסוף.

תגובת עיריית באר שבע: "עיריית באר שבע באמצעות חברת "יעדים" מבצעת בעמק שרה פרויקט רחב היקף של שדרוג תשתיות והשלמת פיתוח בעלות של כ-30 מיליון ₪. מדובר בפרויקט המבוצע ע"י עיריית באר שבע ומשרד הכלכלה, בעל חשיבות רבה המבוצע לרווחת בעלי העסקים. כמו בכל פרויקט אי הנוחות היא זמנית בלבד והיא חלק מתבקש ובלתי נפרד בעת ביצוע עבודות ועל כך אנחנו מתנצלים מראש. בעירייה ציינו כי הצפי לסיום העבודות הוא חודש יוני 2018 וכי יתכנו שינויים במשך הזמן בהתאם לתנאי השטח.

עיריית באר שבע - משקיעים 30 מיליון שקלים - מדובר באי נוחות זמנית. צילום עיריית באר שבע

בעירייה ציינו בנוסף כי "במסגרת הפרויקט בוצעו עבודות להחלפת תשתיות מים, ביוב ותאורה, כיום מתבצעות עבודות, כולל ברחוב צוער, להקמת מדרכות באבנים משתלבות. עם סיום עבודות אלו יחל קרצוף וריבוד הכבישים וכן נטיעת עצים במרחב הציבורי".

ביחס לטענות בעלי העסקים אמרו בעירייה כי "בנוגע להצבת ערימות המצעים של אבני המדרכה אשר הובאו למקום לצורך הנחתם, הן פונו מיד ע"י חברת יעדים. לגבי רישום דוחות- הנהגים חייבים לציית להוראות החוק ולהחנות את רכבם במקומות המותרים והמיועדים לכך".