שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (רביעי), על זכייתו של חתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי היהדות, הפרופ' אלישע קימרון, פרופסור אמריטוס מהמחלקה ללשון העברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. השר בנט אישר את המלצת ועדת הפרס בראשותה של פרופ' דבורה דימנט יו"ר הועדה ולצדו חברי הוועדה  פרופ' שמואל אחיטוב, פרופ' זאב הרוי ופרופ' דניאל שפרבר.

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי פרופ' אלישע קימרון הוא מראשי המדברים בחקר מגילות מדבר יהודה. עבודותיו פורצות דרך הן  בדקדוק העברי של המגילות והן בפרסום שלושת הכרכים העוסקים  במגילות. פרסומיו משמשים את כל חוקרי תקופת הבית השני בתחומי הלשון, פרשנות המקרא וההלכה הקדומה. בחירתו לקבלת פרס ישראל השנה מקבלת תוקף מיוחד על רקע המיזוג בין 70 שנה לעצמאות מדינת ישראל ו-70 שנה לחשיפת המגילות הגנוזות.

פרופ' אלישע קמרון. צילום: יחסי ציבור

אלישע קימרון הוא בן להורים יוצאי פוליןנולד בתל אביב בגיל 3 עבר עם הוריו להרצליהובגיל 10 עברו לקיבוץ חניתהבהיותו בן 16 עבר עם משפחתו לקריית גתשם גר עד גיל 20. בגיל זה התחיל ללמוד באוניברסיטה העבריתוהשלים תואר ראשון במקרא ולשון עברית, ותואר שני בלשון עברית. נושא התזה שכתב היה: "מגילת תהלים מקומראן – סקירה לשונית" והיא נערכה בהדרכתו של פרופסור יחזקאל קוטשרעבודת הדוקטורט שלו הייתה בנושא: "דקדוק הלשון העברית של מגילות מדבר יהודהוהוגשה בשנת תשל"ו. בזמן לימודי התואר השני, עבד קימרון בהכנת המילון ההיסטורי ללשון העברית שבאקדמיה ללשון העברית. בתחילת שנות ה-80 מונה למרצה באוניברסיטת בן-גוריון וב-1993 מונה לפרופסור מן המניין. שימש פעמיים כראש המחלקה ללשון וספרות עברית וכיהן כסגן דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה.

קימרון היה החוקר הישראלי הראשון ששותף בצוות הממונה על פרסום מגילות מדבר יהודה. בין הפרסים בהם זכה, "פרס אסרף" מטעם האקדמיה ללשון העברית על תרומתו למחקר, "פרס שזר" לחקר תולדות ישראל על ספרו "מגילות מדבר יהודה: החיבורים העבריים" ופרס מפעל הפיס למדעים ולמחקר על שם לנדאו.

פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב: "עבודתו של פרופ' קימרון בחקר המגילות הגנוזות היא נדבך חשוב בחקר היהדות ובמחקר ההיסטוריה של העם היהודי. אין ראוי ממנו להיות חתן פרס ישראל בשנתה ה-70 של המדינה. אוניברסיטת בן-גוריון בנגב גאה בפרופ' קימרון, גדול החוקרים של המגילות הגנוזות במדבר יהודה".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו