"ארגון מסל"ן התחיל מקבוצת נשים שהחליטו לפני שלושים שנה, שאי אפשר להשלים עם ההשתקה הגדולה שהייתה בארץ בנושא הפגיעות וההטרדות המיניות", מספרת ליזה ניקולאיצ'וק, מנכ"לית מסל"ן. "לא תמיד המערכת יכולה לתת מענה לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ומסל"ן מהווה את האלטרנטיבה עבור אותם האנשים שזקוקים לסיוע", מוסיפה ליזה. בחודש הבא, ב-18/02/18, יתקיים ערב ההוקרה לציון 30 שנה להקמת הארגון בערב חגיגי במשכן לאומנויות הבמה בבאר שבע.

ערב הוקרה למסל"ן

נותנים סיוע

לפני הכל, נספר לכם על הארגון עצמו. מסל"ן הוא מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי אלימות ותקיפה מינית אשר פועל משנת 1988 על ידי מתנדבות ונשות מקצוע, מתוך הרצון ללוות, להעצים ולתמוך מעשית ורגשית בנפגעים והנפגעות. כיום, אחת מכל שלוש נשים ואחד מכל שישה גברים נפגעות ונפגעים מתקיפה מינית. את תופעת האלימות הזו שואפות למגר בארגון, באמצעות מחלקת החינוך, המניעה וההסברה שלהם. כיום, ישנם תשעה מרכזי סיוע בפריסה ארצית, כשהגדול בהם נמצא כאן בנגב. מידי שנה מקבלים במסל"ן, אשר פועלים 24/7, יותר מ-13,000 פניות מנשים וגברים שהותקפו.

השירותים במסל"ן ניתנים ללא תשלום, בהתנדבות מלאה, תוך שמירה על דיסקרטיות מוחלטת. ישנן 330 מתנדבות שמסייעות ותומכות באותם הנפגעים והנפגעות במסירות ובאהבה. "זה לא מובן מאליו, זו תרומה גדולה לחברה שלנו", אומרת ליזה. "מסל"ן הוא המקום בו לא שופטים, לא שואלים ולא מעבירים ביקורת. רק מסייעים, נותנים תמיכה ומענה", מסבירה ליזה. מחלקת הסיוע, ליווי בהליך משפטי וטיפול עוזרת לנפגעות והנפגעים בייעוץ וליווי צמוד לאורך כל הדרך, גם לבני המשפחה. מחלקת חינוך, מניעה והסברה אחראית על השינוי החברתי שמנסה הארגון לקדם, העלאת המודעות לבעיה והנגשת הכלים והמיומנויות לאוכלוסייה.

ליזה ניקולאיצ'וק. צילום באדיבות מסל"ן

למען החברה

במהלך שנות קיומו הוענקו לארגון מסל"ן אותות הוקרה והערכה על פעילותו, כמו למשל אות הנשיא למתנדב, אות תיקון העולם, מגן ראש העיר ועוד. "לנו חשוב בארגון שלאנשים תהיה הבנה עמוקה של מהות וחשיבות הסיוע לנפגעים ונפגעות התקיפה המינית, ולעצב את החברה שתהיה ללא אלימות", אומרת ליזה. לכן, ישנה חשיבות רבה לתרומה לארגון, לצורך המשך פעילותו.

ארגון מסל"ן מזמין את הציבור הרחב להגיע לערב ההוקרה המיוחד, כשכל ההכנסות ממכירת הכרטיסים תלך כמובן לסיוע לפעילות הארגון. ליזה מוסיפה: "התרומה היא לקנות כרטיס ולהגיע לערב ההוקרה, כדי שכל אחד ואחת יוכל לראות כמה זה חשוב. לכל אחד יש מה לתרום לחברה ולשנות משהו בחברה, לכן זה כל כך משמעותי". את הערב החגיגי ינחו אלמוג בוקר ובת חן סבג, ובו יופיעו במופע משותף צביקה פיק ומאיה בוסקילה. האירוע יתקיים במעמד ראש העיר, מר רוביק דנילוביץ'. ערב ההוקרה ייערך ביום ראשון, ה-18.2.18, בשעה 19:00 במשכן לאומנויות הבמה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו