חוק המרכולים השנוי במחלוקת ממשיך לתפוס את כותרות העיתונים כשבשלב הנוכחי, כשהחוק עבר בקריאה ראשונה, מנסות יותר ויותר עיריות ורשויות לקדם חוקי עזר עירוניים שיאפשרו פתיחה של עסקים בשבת. כאן אצלנו בבאר שבע, ישנו חוק עזר עירוני שדווקא אוסר על פתיחה של עסקים בשבת, אך כפי שניתן לראות הוא לא נאכף ואכן בתי עסק רבים בוחרים שכן לפתוח בשבת כשרבים מהם אף מסתמכים על היום הזה כמקור הכנסתם העיקרי. ובכל זאת, על אף המגוון הדתי והתרבותי בבירת הנגב, נראה שישנו "מצב מוסכם" שעשוי להתפורר ממש בקרוב במידה והחוק יעבור, מעין איזון עדין שכזה המקובל על כולם, או אם נבחר להשתמש במילותיה של עיריית באר שבע, סטטוס קוו.  

תשובה קצרה - לשאלה ארוכה. איך תיראה באר שבע לאחר שיאושר "חוק המרכולים"?

אך מהו בעצם אותו סטטוס קוו עליו מדברת עיריית באר שבע? הרי גלוי וידוע בפני כולם שחלק נרחב מתושבי העיר הם אנשים יראי שמיים המכבדים את שמירת שבת ובתוך כך אי אפשר להתעלם מהחיבור של העיר למסורת היהודית, האם הסטטוס קוו הוא כזה המיטיב עמם? מהצד השני, תושבים רבים מגדירים עצמם חילונים ואפילו מסורתיים וכולם נהנים משירותי עסקים ביום השבת. האם הסטטוס קוו הוא בבחינת "חיה ותן לחיות" ויאפשר לאלה לחיות בשלום לצד אלה?

ובכן, התשובה במקרה הזה לא כל כך ברורה. מה שכן ידוע לנו זה שלפני כחודש חתם ראש העיר רוביק דנילוביץ' יחד עם ראשי ערים נוספים על עצומה נגד חוק המרכולים, מה שיכול אולי לרמוז על עמדתה של העירייה בנושא. באם יעבור חוק בקריאה שנייה ושלישית, יוכלו בעלי עסקים ובעלי אינטרסים מהעדה החרדית להפעיל לחץ על בג"ץ שיוכל פשוט לחייב את העירייה לסגור את העסקים והיא מצדה לא תוכל לעשות שום דבר בנידון. אז, סביר להניח, צפויה עננת העמימות הזו להתפזר.

מי שמרגיש מעט מבולבל מכל הסיפור שלא ירגיש רע עם עצמו, גם אותנו זה הצליח לבלבל לא מעט. ומה דעתכם? איזה סטטוס קוו הוא הנכון לדעתכם בבאר שבע?  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו