מחר יום חמישי ה-21.12.17 בשעה 10:00 ישיקו את המעבדה הטכנולוגית לגיל השלישי, הראשונה מסוגה בעולם הממוקמת בבאר שבע, במרכז לחדשנות דיגיטלית CDI. כל זאת בשיתוף פעולה בין היזמים זיו אופק, שרון סספורטס ובועז גור-לביא שהקימו את המרכז. לבין הביטוח לאומי, עיריית באר שבע ואוניברסיטת בן גוריון. ובתמיכת משקיעים: ארגון הג'וינט, משרד הבריאות ומשרד הרווחה.

הדמיה עמדת טיפול באדיבות: CDIהמרכז לחדשנות דיגיטלית  CDI(Center for Digital Innovation). הממוקם בפארק תעשיות מתקדמות גב-ים שבבאר שבע. מתמקד בקידום וניהול חדשנות דיגיטלית בתחומי הבריאות, רווחה, חינוך וערים חכמות. בשנה האחרונה עמלו אנשי צוות רבים להקמת מעבדה מיוחדת עבור הגיל השלישי.

כל זאת תוך הבנה והכרה בעובדה שתוחלת החיים בישראל נמצאת במגמת עליה, דבר היוצר פער דיגיטלי בקרב האוכלוסייה המבוגרת. ואף יוצר מצב בו אוכלוסייה זאת נאלצת להתמודד עם אתגרים פיזיים ונפשיים לא קלים כלל. כמו כן, ניתן לראות כי לעיתים נאלצת אוכלוסיית הגיל השלישי להתמודד עם תהליכים בירוקרטיים מורכבים וסבוכים בעיקר בפן הבריאותי.

לכן, בחנו במשך זמן רב אנשי המרכז וסטארטפיסטים רבים את הצרכים של בני הגיל השלישי והרביעי בישראל. במטרה לפתח פתרונות טכנולוגיים חדשניים, שיענו על צרכיהם ולבחון טכנולוגיות שונות לשיפור איכות חייהם ובריאותם של האזרחים הוותיקים. הפתרון נמצא בהקמת המרכז הטכנולוגי הייחודי, אשר כולל במסגרתו עשרות סטרטאפים בתחומי הבריאות והסיוע, שיפעלו נמרצות במטרה למגר תופעות שונות, כמו: מניעת נפילות, הפגת בדידות, מניעת הדרדרות פיזית ונפשית, טיפול בכאב ועוד מגוון תופעות שונות הזקוקות לטיפול.

הדמיית הכניסה באדיבות CDI

בין הסטרטאפים המיוחדים הפועלים במעבדה ניתן למצוא

Aidoc, שפיתחה מערכת המבוססת על טכנולוגיית הבינה המלאכותית לזיהוי והתרעה על ממצאים חריגים ומינוריים בתצלומים רפואיים.

Telesofia, פלטפורמת סרטוני וידאו להסבר פשוט, מובן ומדויק על מצבו הרפואי של כל חולה באופן אישי.

BioBeat, שעון יד שמאפשר למשפחה לנטר מרחוק סימנים חריגים כמו תפקוד ודופק הלב, מצב הנשימה ולחץ דם.

VideoTherapy, טכנולגיית מציאות וירטואלית פורצת דרך לביצוע פיזיותרפיה באמצעות מאמן וירטואלי בוידאו צ'אט.

Vitalerter, פלטפורמת ניטור אלחוטית לזיהוי תנועה במזרן או בכיסא גלגלים אצל חולים סיעודיים וכן התרעה מפני זיהומים אפשריים, חרדה ודיכאון.

המרכז שם דגש על איחוד צרכיו שאיפותיו ופעילותו של האדם הבוגר תחת קורת גג אחת. בעקבות הבנה זאת הוחלט על הקמת 4 אזורי חדשנות במתחם והם: 1.אזור המשפחה - ידמה את כל היבטי הקשר האזרח הוותיק עם בני משפחתו. 2.אזור רפואה - ידמה את הקשר של האזרח הוותיק עם מערכת הבריאות. 3.אזור רווחה - שידמה את הקשר של האזרח הוותיק עם גורמי הסיעוד והרווחה. 4.אזור מערכת החינוך- בחינת מודלים חדשניים של חיבור בין דורי בין האזרח הוותיק לבני הנוער ומערכת החינוך.

הדמיית הסלון באדיבות CDI

ראש העיר באר-שבע, רוביק דנילוביץ': "תוחלת החיים בעולם עולה משנה לשנה, והעולם חייב "לחשב מסלול מחדש" בכל הקשור לאזרחים הוותיקים. זהו פרויקט יוצא דופן ברמה הבינלאומית, ובזכותו באר שבע צפויה להפוך לעיר המובילה בעולם בתחום החדשנות, המחקר והפתרונות לאוכלוסייה הבוגרת".

"מעבדת חדשנות ייחודית זו, הראשונה מסוגה בארץ, נועדה להתמודד עם אתגרים רב מערכתיים של האזרחים הוותיקים בכל מעגלי החיים, באמצעות הדמיית סביבת חייהם במטרה לפתח שירותים ומוצרים חדשניים לפתרון מצוקותיהם ולמען יצירת מחר חברתי טוב יותר." כך אמר עו"ד איציק סבטו, מנהל קרנות הביטוח. לדברים אלו הוסיף בועז גור לביא ממיסדי CDI : "התארכות תוחלת החיים של אוכלוסיית הגיל השלישי והרביעי הביאה עמה אתגרים חדשים – שעד היום לא היו בפוקוס של היזמים. השוק הוא ענק ובעל פוטנציאל אדיר ועכשיו אנחנו נותנים הזדמנות למוחות המחודדים של הסטארטאפ ניישן להוכיח את היכולת שלהם גם בתחום הזה".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו