תיאטרון הפרינג' לא מפסיק להפתיע עם הצגות מקוריות, ייחודיות וסוחפות, פעם אחר פעם שם הפרינג' את השוליים במרכז ומביא לקהל הצופים את הסיפורים שלא תוכלו לשמוע ולראות באף מקום אחר. הפעם מדובר ביצירה דוקו-ויזואלית, גורל הגר"א.

ההשראה ליצירת המופע נבעה מהסיפור הטראגי של ההורים השכולים של מחלקת הל"ה שגופות בניהם הועברו מגוש עציון להר הרצל, כאשר 12 מהנופלים לא זוהו ועל כן לא התאפשר להחליט איזה מצבה להניח על כל קבר. בעקבות המקרה המצער פנו ההורים לרב האסירים - אריה לוין, שביצע בנוכחותם בדצמבר 1950 את טקס הפלת הגורל.

במסגרת הטקס הורה הרב להורים השכולים לפעול על פי מספר כללים לשם ביצוע הטקס באופן מדויק וברגע האמת הפיל הרב לוין את הגורל, כאשר הוא פותח את ספר הפסוקים ושואל אחת עשרה פעמים מי קבור בכל חלקה וחלקה. לתדהמת הנוכחים במשך אחת עשרה המפעמים הרב מקבל תשובה מדויק וברורה. לאחר תום הטקס כתב הרב לוין פרוטוקול המפרט את פרטי האירוע המדהים ואת תוצאות הגורל והעבירו למשרד הביטחון.  

המופע גורל הגר"א אשר מציג בפני הצופים טקס קבלי עתיק סודי ומסתורי שנערך רק לעיתים רחוקות בשעת מצוקה, חושף טקס סודי שעובר בין חכמי ירושלים מאב לבן במשך דורות. אז איך בדיוק מבוצע הטקס? מי רשאי לבצע אותו? וכיצד מקבל השואל תשובות על שאלותיו? את כל זאת תוכלו לגלות במופע הקרוב שיעלה ביום שלישי ה-4.9.18 בשעה 20:30.

יואב מיכאלי, במאי ההצגה. צילום: יחצ

במאי ההצגה יואב מיכאלי מספר: "בהשראת סיפור מופלא וטרגי זה, נוצרה היצירה החזותית הנוגעת בנקודה זו מכיוונים שונים כנקודה מכוננת הקושרת את המיתוס היהודי (הטקס הקבלי) ומיתוס מכונן באתוס הציוני (סיפור הל"ה) ומעניקה לגיטימציה דתית וממד של קדושה לנופלים ולאידיאלים אותם הם מייצגים. היה זה רגע ייחודי בו הנרטיב הציוני והנרטיב היהודי מצאו נקודת השקה כה חזקה ודרמטית שהשפעתה ניכרת עד היום".

למועדים נוספים של הצגת גורל הגר"א והצגות נוספות ניתן להתעדכן באתר תיאטרון הפרינג'