פסטיבל הפרינג' הבינלאומי 2018 יוצא לדרך בעיר העתיקה בבאר שבע. זהו פסטיבל רב-תחומי חוצה קהלים וגילאים המהווה במה איכותית למיטב היוצרים מהארץ ומהעולם מתחומי התאטרון, המחול, המוסיקה, אמנות הרחוב והאמנות הפלסטית. הפסטיבל מתקיים זו השנה השמינית ונחשב לאחד מאירועי הפרינג' המרכזיים בישראל ומפסטיבלי התרבות הגדולים והמובילים בדרום. "זו התרגשות שיא. הפסטיבל השמיני במספר, הגדול מבין כולם, שלושה ימים של חגיגה בעיר העתיקה. אנחנו עומלים על הפסטיבל הזה עשרה חודשים, זה רגע השיא שלנו כתיאטרון גם ברמה הבינלאומית וגם ברמה הארגונית. כל מה שהתכנסנו לקראתו במהלך השנה בא לידי ביטוי בפסטיבל וזה כיף גדול", מספרת לנו אפרת זיו אספיס, מנכ"לית תיאטרון הפרינג'.

זה מה שמחכה לכם בפסטיבל 

וזה מה שהלך שנה שעברה 

תיאטרון הפרינג' זה מקום מאוד מיוחד בבאר שבע. משמעות המילה פרינג' היא שוליים, כלומר תאטרון שוליים. תאטרון לא רגיל, לא מתחנף ולא ממסדי, שאנשים מכל הסוגים מוצאים בו את מה שהם אוהבים. הפרינג' נושא עימו את הבשורה התאטרונית החדשה כשיותר ויותר אנשים מגלים שההצגות הם מהנות, ממכרות ויוצאות דופן. וכאלה גם המופעים וההצגות בפסטיבל. אפרת מספרת: "אנחנו שומרים על רמה גבוהה בכל המופעים. מופעים לכל המשפחה, לילדים קטנים, למבוגרים וכמובן מופעים בינלאומיים מהטובים בעולם שמגיעים אלינו לכאן, מעל ל-100 אמנים מ-8 מדינות בעולם יופיעו בפסטיבל. לפסטיבל באים מידי שנה מכל רחבי הארץ ואנחנו משתדלים להנגיש תרבות איכותית לכולם".

תיאטרון חדשני בינלאומי

במהלך הפסטיבל יוכלו הצופים ליהנות מחוויה בינלאומית עם מחול המשלב מולטימדיה מפורטוגל, תיאטרון תנועה מרומניה, פנטומימה מודרנית מצ'כיה, מחול וירטואוזי מליטא, מופע אקרובאלאנס מאוסטריה ופרויקט וידאו ייחודי שצולם בבאר שבע על ידי האומן פיליפ ז'אמה מצרפת. וכמובן גם מיטב יצירת הפרינג' בישראל, מופעי בכורה שנולדו במיוחד עבור הפסטיבל, הצגות ילדים עוד. כחלק משיתוף הפעולה עם תכנית SHOW-UK של המועצה הבריטית וקרן קלור ישראל, יוקדש יומו השלישי של הפסטיבל לתרבות בריטית ויארח מופעים מבריטניה, שיתופי פעולה בין אמנים בריטים לישראלים ועוד. רחובות העיר העתיקה יעוצבו בסגנון FLEAMARKET - שוק פשפשים אנגלי ויעניקו חווית תרבות ססגונית ובלתי נשכחת לכל המשפחה. "הרחוב יראה כמו רחוב אנגלי, ברמה של שילוט, אנדרגראונד, דגלים, יריד אמנים ומופעי רחוב מטורפים. מעבר לכך, אנחנו משמשים כמרחב תרבותי בעיר הזו חוץ מהתיאטרון. עושים שבוע מחול, מופעים לילדים, מזרח תיכון חדש, אירועי ספרות, אירועי קהילה ועוד. אנחנו רוצים להיות מטריה תרבותית עוטפת איכותית ומונגשת לכל אדם בכל גיל. להביא תוכן תרבותי איכותי לכולם, והפסטיבל הוא השיא של כל השנה", מדגישה אפרת.

אפרת זיו אספיס, מנכ"לית תיאטרון הפרינג'. צילום פרטי

איך אתם מחליטים איזה תוכן ייכנס לפסטיבל מידי שנה?

"ישנה וועדה, שעומד בראשה יואב מיכאלי, המנהל האומנותי שלנו. זו עבודה של שנה מראש, אחרי החגים מתחילים לעבוד על הפסטיבל... אנחנו מקבלים המון חומרים מכל העולם, מהרבה מדינות. חשוב לנו שההצגות תהיינה טובות, שגם ישראלים שלא כל כך מבינים שפה מסוימת יוכלו לצפות בהצגה וליהנות ממנה. ההצגה צריכה להיות איכותית, מיוחדת, ייחודית, שמציגה משהו שאי אפשר לראות בכל מקום. איכויות תיאטרליות גבוהות, כמו למשל שימוש במסכים, בבדים או אביזרים ייחודיים. אנחנו רוצים שבפלטפורמה של הפסטיבל אנשים יוכלו לצפות בדברים שלרוב צריכים לנסוע לחו"ל על מנת לראות אותם, להנגיש להם את זה. להציג תיאטרון חדשני, חדש, בועט ואיכותי".

שמים את באר שבע על המפה

גם המיקום של תיאטרון הפרינג' ממקם אותו במרכז התרבות של באר שבע והסביבה, בלב העיר העתיקה בעיר. "אנחנו כמו לב פועם שנמצא בתוך העיר העתיקה שהולכת ומתפתחת. משקיעים המון משאבים ואנרגיה לצורך פיתוח העיר העתיקה בכדי להפוך אותה לפנינה של העיר. אנחנו הלב שלה ושמחים על כך", אומרת אפרת. מעבר למיצוב של תיאטרון הפרינג' כלב התרבותי של באר שבע, התיאטרון גם פורץ את גבולות העיר ומייצג את העיר בכבוד בבמה העולמית. זאת באמצעות אנסמבל עיט, המורכב ברובו מתושבי הנגב תחת ניהולו האומנותי של יואב מיכאלי. הם יוצרים הפקות מקור הזוכות להוקרה בינלאומית. "יואב מיכאלי, המנהל האומנותי של התיאטרון, עובד קשה לאורך כל השנה כדי להביא את תרבות הפרינג' קדימה. הפרינג' זה הוא והוא זה הפרינג'. הפקות המקור של הפרינג' מוצגות בכל העולם וזו גאווה עבורנו. יש פה עבודה קשה של הרבה מאוד אנשים", אפרת מוסיפה.

צילום: דיאגו מיטלברג

את מרגישה שהפסטיבל והעשייה של התיאטרון מצליחים לשים את באה שבע על המפה?

"חד משמעית כן. הפסטיבל שם את באר שבע על המפה מבחינה ארצית וגם מבחינה בינלאומית. אנחנו קיבלנו את תו האיכות של ה-EFFE (איגוד הפסטיבלים של האיחוד האירופי) שנותן לנו את החותמת ברמה הבינלאומית. אנשים מתקשרים אלינו, מבקשים אותנו ורוצים שנגיע להופיע ברחבי העולם. למשל באוקטובר ניסע לארמניה עם הצגה שלנו, חזרנו מטיביליסי, ואנחנו טסים למונטריאול. זה פסטיבל שמייצג בכבוד את העיר באר שבע בעולם. אנחנו אמנם בעיני רבים עדיין מוגדרים כ'פריפריה' לצערי, אבל פריפריה זה בראש, אנחנו מרכז העולם. לראייה אנחנו באמת מופיעים בכל העולם, מקבלים תשבחות, זוכים בפרסים, וגאים בעבודה הקשה שאנחנו עושים מידי יום".

אפרת משמשת כמנכ"לית תיאטרון הפרינג' קצת יותר משנה, אחרי שהחליפה את עידן אבישר, קודמה בתפקיד. מבחינתה חשוב לאורך השנה וגם בפסטיבל ליצור את התוכן הטוב ביותר ולהוות מרחב תרבותי עבור העיר באר שבע. "התרבות חשובה ביותר לאדם, אין קיום בלי תרבות. כחלק מאירועי הקיץ של העיר באר שבע, הפסטיבל מאפשר בילוי איכותי ומגוון לכל המשפחה. לכן, אני מתכבדת להזמין את כל תושבי העיר, האזור והארץ לבוא ולקחת חלק בחגיגה המטורפת שתהיה בפסטיבל הפרינג' הבינלאומי בעיר העתיקה של באר שבע. אני רוצה להודות לכל השותפים שלנו. בורכנו להיות חלק מסצינת התרבות שהולכת ומתפתחת בדרום ובבאר שבע. זו גאווה גדולה", מסכמת אפרת.

פסטיבל הפרינג' הבינלאומי יתקיים בימים שלישי עד חמישי, ה-24-26/07/18, החל מ-18:00.

לפרטים נוספים ולו"ז המופעים