בימים האחרונים חלה עלייה בדיווחים אודות אירועי הונאה שונים, כשהעיקרי שבהם הוא "עוקץ פיננסים". מדובר בפעילות שנועדה לאיסוף פרטי לקוחות ופרטי חשבונות בנק של אזרחים ולקיחת כספים במרמה. 

מתווה ההונאה: מתקבל קישור לאתר הנחזה לחברה לגיטימית, באמצעות דואר אלקטרוני או מסרונים (SMS), עם בקשה לפרטים בנוגע להלוואות חוץ בנקאיות בריביות אטרקטיביות. לעיתים, גם מתקבלות שיחות טלפון יזומות ממוקדן, או פרסומים בבאנרים ודפי נחיתה ברשת. קורבן העבירה משאיר פרטים ולאחר זמן קצר מקבל שיחת טלפון מנציג ייעוץ פיננסי למתן הלוואות פיננסיות.

במהלך ההתקשרות, המתבצעת רובה ככולה דרך הטלפון, מתבקש האזרח להעביר סכום של מאות ואלפי שקלים לחשבון בנק שנמסר לו עבור פתיחת תיק הלוואות, תוך אימות פרטים אישיים בהם מספר כרטיס האשראי, סיסמה לחשבון הבנק ועוד. 

צילום: shutterstock אילוסטרציה

משטרת ישראל והרשות להגנת הצרכן מבקשות מהציבור להגביר ערנות, בעיקר בעת הזאת, בכל קבלה של הודעת דואר אלקטרוני ו/או הודעת SMS בהם מבקשים להזין אמצעי זיהוי, פרטי חשבון בנק ו/או כרטיס אשראי. כמו כן לא למהר להתחייב ולהעביר כספים. מומלץ לבדוק באיזה חברה מדובר, האם מדובר בחברה מוכרת ואמינה, כמו גם לבדוק במאגר נותני שירותי מטבע של משרד האוצר, כי מדובר בחברה הנמצאת במאגר בעלי רישיונות שירותים פיננסיים במשרד האוצר.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]