העיר באר שבע מתפתחת בעשור האחרון בקצב מסחרר. פארקים חדשים, מתקני כושר, פסטיבלים ססגוניים, בתי קולנוע, מסעדות ובתי קפה – כל אלה ואפשרויות בילוי ופנאי נוספות הפכו את העיר באר שבע לאטרקטיבית וצבעונית, אך מה שעדיין חסר בה הוא מגוון מספק של אטרקציות מים ובריכות ציבוריות, במחיר עממי. מדי שנה כשהקיץ ממשמש ובא, מבקשים התושבים בריכה להשתכשך בה, אך ללא מנוי שנתי לאחד ממתקני הנופש בעיר, הם נתקלים באפשרויות מוגבלות או יקרות.

רוביק דנילוביץ': "היו לנו דילמות רבות היכן להקים את בריכות השחייה". צילום: שרון טל

בסוף השבוע האחרון נפגשנו ב"באר שבע נט" עם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', וזכינו להיוודע לתוכניות להקמת ארבע בריכות שחייה חדשות בעיר באר שבע, שתיים מהן ביוזמת העיריה, ושתיים נוספות ביזמות פרטית.

"החלטה של פעם בעשרות שנים"

בפגישה הסביר ראש העיר רוביק דנילוביץ', כי הוא מודע היטב למחסור בבריכות השחייה בעיר, ובו בזמן הסביר על הלבטים הרבים בדרך "ההחלטה המקורית הייתה לבנות בריכת שחייה בקריית הספורט מאחורי איצטדיון טוטו-טרנר. הבנו שזה יהיה בעייתי בגלל תנאי השטח שמייקרים משמעותית את העלויות. לקחנו בחשבון גם את התפתחות העיר והצורך לשמור עתודות קרקע למתקני ספורט משלימים. היו לנו דילמות רבות, האם להקים בריכה ציבורית בתפעול העיריה, דבר הדורש ניסיון בתפעול וגם קשור לבריאות התושבים, או ללכת לכיוון של מכרז יזמות פרטית בשיטת B.O.T. להקים בריכה זו החלטה של פעם בעשרות שנים, לא רצינו לעשות טעויות".

היכן יוקמו הבריכות החדשות?

לאחר בחינת הנושא, הוחלט בעיריה יחד עם החברה הכלכלית, כי נכון יהיה להקים מספר בריכות שחייה בשיטתB.O.T  של יזמות פרטית ברחבי העיר, כדי לא ליצור עומס במיקום אחד "בחנו את נושא התחבורה ונושא המיקום, וגם את התפתחות האזור והקמת שכונת הפארק החדשה". מסביר ראש העיר דנילוביץ'.

לבסוף החליטו בעיריה כי בריכת שחייה אחת תקום בדרום העיר סמוך לנחל באר שבע, ותכלול גם חדר כושר ומתקני ספא. זו תוכל להוות מענה לתושבי האזור הדרומי של העיר. הבריכה השנייה תוקם במערב העיר, בין שכונת כלניות לשכונת רקפות הנבנות בימים אלו, ותספק מענה למערב וצפון העיר. הבריכות יוקמו במעטפת החיצונית של השכונות כדי לא ליצור עומס בתוכן. מכרזים לשתי הבריכות עתידים להתפרסם עד סוף שנת 2018, והבריכות מתוכננות לקום במסגרת תוכנית החומש עד 2023.

בריכה ציבורית תוקם בדרום העיר, סמוך לשכונת הפארק ונחל באר שבע. צילום: שרון טל

מלבדן, מתוכננות שתי בריכות שחייה נוספות ביזמות פרטית, האחת בריכה קהילתית על ציר ג'ו אלון בשכונת נווה זאב, שתוקם כחלק ממרכז הידרותרפי בעלות 30 מיליון שקלים. מדובר ביוזמה של ארגון הנכים ואלמנות ונפגעי תאונות העבודה בישראל, שעתידה לתת מענה לתושבי שכונה ט' ונווה זאב. 

מרכז הטניס יורחב ותוקם בו בריכה חדשה. צילום: שרון טל

בריכה נוספת תוקם כחלק מהרחבה של מרכז הטניס ברחוב יהודה הלוי פינת מנדלסון, ותספק למענה לתושבים המתגוררים בשכונות הסמוכות לדרך מצדה ודרך המשחררים, וכן לדיירי שכונת קריית גנים החדשה הנבנית כיום. 

נזכיר כי בעיר באר שבע פרושות מספר בריכות קיימות: בריכת מרכז הספורט של אוניברסיטת בן גוריון, בריכת בית יציב, בריכת בית החייל, בריכת הקאנטרי קלאב, ובריכת מלון לאונרדו. 

בריכה קהילתית כחלק ממרכז הידרותרפי. צילום הדמיה: אריסטו אדריכלים

הידעתם? פארק המים תוכנן במקור בבאר שבע

כזכור, לאחרונה פורסם מיזם במטרה להקים ממערב לבאר שבע פארק מים ואטרקציות בשם "נגב פארק", מיזם פרי שיתוף פעולה בין עיריית באר שבע ומועצה אזורית בני שמעון. גם בנושא הזה היו התלבטויות, מסביר דנילוביץ' "רצינו לעשות, אבל לעשות נכון, בסטנדרטים הגבוהים ביותר. ידענו שזה משהו מעבר למטרופולין, שהולך לשמש ולמשוך תושבים מכל קצוות מדינת ישראל". 

דנילוביץ' מסביר כי "התכנון המקורי היה להקים קומפלקס בריכות שחייה בשילוב פארק מים בפארק נחל באר שבע. נסעתי בעצמי לראות קומפלקסים שנבנים בראשון לציון ובראש העין, כדי לבחון את המודלים הנכונים לעיר באר שבע. החלטנו סופית שהמיקום הנכון ביותר לפארק המים זה ב"נגב פארק" בשיתוף מועצה אזורית בני שמעון, יש שם את המרחבים הנחוצים לכלי רכב ולאטרקציות. כבר בסוכות הקרוב אנו חונכים את הפארק המוטורי שעומד בתקנים בינלאומיים".

נגב פארק - ימשוך תושבים מקצוות המדינה. צילום מתוך עמוד הפייסבוק של רוביק דנילוביץ'

עלות ההקמה של "נגב פארק" מוערכת בכ-120-150 מיליון שקלים, והקמתו תלויה גם בגיוס משקיעים פרטיים, אותם יצטרכו לגייס על מנת להקים את הפארק בסטנדרטים הגבוהים ביותר, בהקדם האפשרי.

כך לפי התוכניות, בעוד כ-5 שנים יפעלו בעיר באר שבע ארבע בריכות שחייה חדשות שיספקו מענה רוחבי לתושבי העיר לצד הבריכות הפועלות ברחבי העיר. בתקווה גם נזכה במקביל לראות את הקמתו של פארק המים "נגב פארק" מערבית לעיר, וכך, בעוד קיצים ספורים יעמדו להן אטרקציות מים מגוונות לטובת תושבי מטרופולין באר שבע. שווה לחכות.