מדינת ישראל היא בין המדינות המפותחות טכנולוגית בעולם המערבי, כזו שמתהדרת בפיתוחים טכנולוגיים ובתעשיית הייטק מהטובות בעולם, אך בתחום החינוך יש מקום לשיפור. בגנים בישראל, מדובר בילדים רבים לעומת אנשי צוות מעטים, מה שמשפיע על יכולת הצוות לתת מענה חינוכי מיטבי לילדים כבר בגיל הגן. כמו כן, בעלי מקצועות רבים כמו משפטנים, אנשי תקשורת, עובדי עמותות, יזמים, מנהלים וכד', עובדים במקרים רבים מהבית או מבית קפה סמוך, כאשר ילדיהם נמצאים במוסדות החינוך.

בעלי מקצועות רבים עובדים מהבית. צילום: shutterstock

השבוע (שני) התקיים אירוע ההשקה של פרויקט חדש בשם "האב 7" – מרחב העבודה הראשון בדרום המותאם במיוחד להורים, ומציע להם מרחב עבודה משותף, כשאחד מהחדרים בחלל הוא שמרטפייה לילדי העובדים. נוסף לכך מתקיימים שיעורים והרצאות, ובפני המשתמשים חדרי ישיבות, מרחב לאירועים וכר פורה לנטוורקינג. הייחודיות היא בגמישות - מרחב עבודה משותף המושכר לפי שעה וכולל שירותי שמרטפות, שמאפשר להורים לעבוד ובו בזמן לדאוג לילדיהם וגם לא לפספס רגעים יפים בילדותם.

להשגיח על הילדים ממקום העבודה. צילום: מלכי ונדל

מאחורי הפרויקט עומדות היזמיות מיכלה ליצ'י וזהבה ארקי מבית ארגון "ארץ עיר", ארגון הפועל לקידום קהילתיות עירונית קהילתית וחברתית ברחבי הארץ, ופועלת בשלושה תחומים מרכזיים: קהילה, יזמות ותעסוקה. בתחום הקהילה פועל הארגון להקמה וליווי של קהילות עירוניות באמצעות יזמות ופיתוח של מיזמים חברתיים-עסקיים. כמו כן, פועל הארגון לפיתוח תעסוקה איכותית ומגוונת בנגב, באמצעות שותפויות תלת-מגזריות.

האב7 - השמרטפייה. צילום מלכי ונדל

בלה אלכסנדרוב, מנכ"לית "ארץ עיר": "כשמיכלה וזהבה פנו אלינו לסיוע בהקמת המיזם, מיד הבנו שמדובר במיזם בעל פוטנציאל עסקי-חברתי ובעיקר, פוטנציאל לקידום קהילתיות עירונית. הקונספט החדשני, של חללי עבודה המשלבים שירותי בייבייסיטינג, עונה על צורך שקיים בעיר, ובזכותו הורים רבים יוכלו לפתח קריירה ולדאוג בה בעת לטיפול ילדיהם במחיר שווה כל כיס".

זהבה ארקי: "מיכלה ואני החלטנו שאנחנו חייבות להקים מקום עבודה נוח וחדשני שיוכל להציע לאנשים הן השכרת משרדים לפי שעה והן שירותי שמרטפות. שתינו עבדנו מהבית עם ילדים קטנים. מצד אחד לא רצינו לשלם למשרד על בסיס חודשי, מאחר והגענו לישיבות במשרד מעט פעמים בחודש, ומצד שני לא הרגשנו בשלות להשאיר את ילדינו בגנים. החלטנו שנקים חלל עבודה משותף שיציע השכרה שעתית של משרדים וחדרי ישיבות עם מתחם סמוך, שם יוכלו להשאיר ההורים את ילדיהם ללא דאגה".

"היום מי שמחולל שינוי אלו היזמים והקהילות בשטח". צילום: מלכי ונדל

באירוע הפתיחה החגיגי נכח גם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', ובירך על היוזמה "היום מי שמחולל שינוי זה לא רק הרשויות והעירייה - אלו היזמים והקהילות מהשטח" אמר, והדגיש עד כמה חשובה מעורבות האזרחים לקידום העירוניות "זה הדבר הבא - קהילתיות ויוזמה קהילתית. באר שבע היא עיר דינמית, קצבית ומתפתחת, לא רק כי הממסד או העירייה יוצרים, אלא כי התושבים, היזמים, הקהילות והעמותות שבעיר יוצרים את השינוי ומוסיפים את החלק שלהם בפסיפס".