תכנית 'עמיתים לבוגרים' הינה תכנית המתקיימת באמצעות החברה למתנ"סים ומשרד הבריאות, התכנית מיועדת לאנשים מעל גיל 18 ובמסגרתה פועלים להחלמה של אנשים עם מגבלה נפשית. זאת באמצעות ליווי אישי של אנשי מקצוע, מעורבות והתנדבות בקהילה מצד משתתפי התכנית וכמו כן, באמצעות קבוצות משולבות, במסגרתם משתלבים המשתתפים בארגונים ומוסדות שונים סביב תחומי עניין משותפים.

"בין החברים בקבוצה נוצרת הזדמנות לשינוי הסטיגמה כלפי אנשים המתמודדים עם מגבלות נפשיות"

הצורך בהקמת הקבוצות המשולבות, נבע מדחיקתם של האנשים המתמודדים על מגבלה נפשית מהקהילה. לכן, קבוצה זאת מאפשרת למשתתפיה להרחיב ולהעמיק את תחומי העניין שלהם ואף מובילה ומנגישה עבורם את הדרך להגשמת יעדים וחלומות.

בבאר שבע תכנית "עמיתים לבוגרים" מופעלת על ידי חברת כיוונים, דרכה מתבצעים שיתופי פעולה מיוחדים, במטרה להעניק כמה שיותר מידע לציבור ולחשוף קהלים שונים לצרכים וההתמודדויות החברתיות של אנשים עם מגבלה נפשית ותוך כך להוביל לצמצום הסטיגמות בחברה.

השנה נוצר שיתוף פעולה מעניין בין סטודנטים מבית הספר למשחק "גודמן" למשתתפי התכנית, שיחד עברו תהליך חוויתי בו יצרו דיאלוג משותף, קשר בין-אישי ולבסוף אף עבדו יחד על מחזה מטלטל ומרתק בשם "סורגים שקופים", פרי יצירה משותפת ומקורית של שני הצדדים.

ההצגה מתארת מסע אל נבכי "הכלא השקוף" שאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית נתונים בו לעיתים ובמקביל מהווה עבורנו כחברה מראה המשקפת את התנהגויותינו. במסגרת ההצגה מוצגות סיטואציות יומיומיות ומצבים המותירים את הצופים עם שאלות ותהיות 'האם אנחנו מספיק קשובים ואמפתיים כלפי האחר?' 'איך אנו כבני אדם וחברה מתמודדים עם כישלון?' ו'מהי בעצם נורמליות?'

ספיר פרץ מתכנית "עמיתים לבוגרים" מספרת על החשיבות של שיתוף הפעולה עם בית הספר למשחק ע"ש גודמן: "מפגש משותף זה הינו מפגש אנושי של לימוד הדדי, מפגש המאפשר דיאלוג, חוויה משותפת, בניית קשר מתמשך ופירוק הדיכוטומיות הבינאריות של 'אנחנו' ו'הם'. באמצעות הקשר הבינאישי הנוצר בין החברים בקבוצה ודרך פרי יצירתם המשותפת, נוצרת הזדמנות לשינוי עמדות ביחס לסטיגמה הקיימת בציבור הרחב כלפי אנשים המתמודדים עם מגבלות נפשיות".

סורגים שקופים

בנוסף במאי ההצגה, יעקב אמסלם, מספר על ייחודיות ההצגה והעובדה שבסופו של דבר היא מדברת אל כולנו: "ההצגה נוצרה בגבול שבין דיבור להקשבה. בעולם האמיתי הגבול הזה ריקני ולוקה בחסר ניכר כי כל אחד מאתנו חי אי-שם בתוך הכלא השקוף והפרטי שלו".

מהרו לשריין מקומות: "סורגים שקופים" ביום חמישי ה- 07.06.18 בשעה 19:00. הכניסה להצגה הינה בחינם, אך מותנית ברישום מראש בטלפון – 052-8105211 | 050-6388018