מנציחים סיפורים. קרדיט אתר יד שרה

ביד שרה מנציחים בפרויקט מיוחד וחשוב את היסטורית העם היהודי, תיעוד סיפוריהם של ניצולי השואה והנצחתם במאגר מיוחד שנועד להזכיר לכל יהודי בעולם את האסון הנורא שהתרחש, בכדי שלא יישכח גם לאחר לכתם של ניצולי השואה הבודדים שעוד חיים בקרבנו.

מתנדבים רבים מספרים כי ניצולי השואה מוכנים לשוחח על אשר אירע רק בשנים המאוחרות של חייהם, עד אז הם חיים בניסיון לשרוד מיום ליום, תוך התעלמות והדחקה מעברם הקשה מנשוא. כאשר מסכימים ניצולי השואה לדבר ניכר הקושי המציף אותם בסיפור הזיכרונות, הכאב שחוזר והגעגוע לאלו שלא שרדו.

המתנדבים אשר מקיימים שליחות של ממש, מגיעים עד לבתיהם של ניצולי השואה ברחבי הארץ בכלל ובבאר שבע בפרט מגיעים המתנדבים לא רק לבתי הניצולים המתגוררים בעיר אלא גם לבית החולים סורוקה אם נדרש. יחד עם הניצולים עוברים תהליך של היכרות, בניית אמון וקרבה, מגוללים יחד את הסיפור האישי של כל אחד ואחת.

תוך שהם עצמם עוברים תהליך מטלטל ועוצמתי מאין כמוהו, לעיתים הם אלו הראשונים ששומעים את העדות הקשה, כיוון ששנים הסתירו הניצולים מפני משפחותיהם את שקרה להם. סיסמת השרות: "כשהם מספרים הם ממשיכים לחיות, גם בדורות הבאים".

"מפעל סיפורי החיים, בבסיסו הוקם ביד שרה למען ניצולי השואה ולהנצחת סיפורם. נחשפנו לקושי של הניצולים לספר את סיפורם יחד עם העובדה שדור זה הולך ונעלם – הרמנו את הכפפה והקמנו את שרות זה" כך מספר ענת בן זקן המנהלת את שרות סיפורי חיים ביד שרה.

את העדויות ניתן לספר בשפות שונות: עברית, אנגלית, צרפתית, ספרדית, אידיש, רוסית, גרמנית ופרסית.

מי שחפץ לקחת חלק בהנצחת ההיסטוריה של השואה מוזמן ליצור קשר עם יד שרה: 6444* או טופס הצטרפות למשפחת המתנדבים של יד שרה