לפני כשנה וחצי, בעקבות רצח הנערה שירה בנקי ז"ל בעת שהשתתפה במצעד הגאווה בירושלים, הבטיח שר החינוך נפתלי בנט להכפיל את התקציב לארגון הנוער הגאה "איגי" מתוך הבנת הצורך בעשייה שלו. משרד החינוך אף עודד את הארגון לקדם יוזמות ששכבו במגירה ולהרחיב את הפעילות גם לפריפריה, כשגם פעילותו של סניף "איגי" בבאר שבע התפתחה מאוד בשנה וחצי האחרונות.

אך הבטחות לחוד ומציאות לחוד, או כפי שאמר דובר הארגון, עידו כהן- "מאז עברה שנה וחצי ושום דבר לא קרה". כלומר, במשך כל השנה האחרונה הארגון לא קיבל את התקציב שהובטח לו וביום שלישי האחרון (6.12) בישר משרד החינוך לארגון כי התקציב לשנת 2016 יקוצץ ב-20%, מ-950 אלף שקלים ל-750 אלף שקלים בלבד. בתגובה על הודעת הקיצוץ, הגיב שר החינוך בנט בחשבון הטוויטר שלו כי "הבעיה היא מכניקת ההעברה".

בעקבות עידוד משרד האוצר להרחיב את פעילות הארגון, תוכננו הוצאות גבוהות מסכום התקציב שהתקבל ונוצר פער וחוסר בתקציבי הארגון. סניף "איגי" בבאר שבע נסמך על ידי העירייה ועל ידי משרד החינוך, ופגיעה בתקציב של כלל הארגון עלולה להביא לפגיעה בתקצוב הסניף בפרט.

"יש לנו פעילות מאוד גדולה בעיר, אז יש פער תקציבי בין מה שהעירייה נותנת לבין מה שאיגי צריכים להוסיף, ואלה מקרים שבהם אנחנו מסתמכים על תקציבים של משרד החינוך" אמר עידו. "אם הפעילות נפגעת ברמה הארצית אז גם הפעילות של סניף באר שבע תיפגע" אמרה טליה מנסבך, רכזת הפעילות של סניף באר שבע.

על מנת למזער את הפגיעה בפעילות הארגון ולכסות על הפער התקציבי שנוצר, הוחלט להוביל קמפיין גיוס כספים ארצי שנקרא "#הבטחות_צריך_לקיים". מי שמובילה את הקמפיין בסניף באר שבע היא הגר בדר, סטודנטית למשחק בבית הספר למשחק "גודמן", אשר מובילה את קבוצת התיאטרון של הסניף הבאר שבעי כבר שנה שנייה ברציפות. "בעזרת הקמפיין אנחנו קודם כל רוצים להעלות את המודעות ולהביא לידי כך שהציבור יידע על המחדל הזה" אמרה הגר.

במידה והארגון לא יצליח לגייס את הכספים דרך הקמפיין, הוא יאלץ לצמצם פעילות באופן במשמעותי (לפחות שליש ממנה), בעיקר באזורים בהם התמיכה הכספית של משרד החינוך היא משמעותית עבורם, כלומר אזורי הפריפריה, הכוללים גם את סניף "איגי" בבאר שבע. "בתל אביב מתוקצבים בסכומים הרבה יותר גבוהים אז הפעילות לא באמת תיפגע. לעומת זאת, במידה ולא נשיג את התקציב, אז הפעילות בבאר שבע עלולה להיסגר. הפגיעה תהיה במקומות שאנחנו לא מתוקצבים בצורה גבוהה כל כך" אמר דובר הארגון עידו.

אמש (ראשון) נערך דיבייט בין חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' ממפלגת הבית היהודי לבין חברת הכנסת מיכל רוזין ממפלגת מרצ, שאורגן על ידי תאי הסטודנטים של המפלגות. בדיבייט עלו סוגיות שונות, כגון יחסי יהודים-פלסטינים, החיבור לארץ ישראל, כשבסוף הערב עלתה שאלה מהקהל בנושא מתן הזכויות לקהילה הלהט"ב בארץ וההכרה בהם כשווים.

תשובתו של ח"כ סמוטריץ' בנושא כללה שלל הסברים תיאולוגים ודתיים לגבי האיסור של קיום יחסים חד מיניים, שהובילה להתלהטות הרוחות באירוע, כשקריאות "בוז" ו"אידיוט" נזרקו לעברו מהקהל. השבוע עלתה שאילתא על ידי ח"כ רוזין שותפה בשדולה הגאה בכנסת, אשר השתתפה בדיבייט, בפני שר החינוך, עם היוודע על קיצוץ התקציב לארגון "איגי", בה נשאל השר כיצד ידאג לחלוקה תקציבית שתמנע פגיעה בנוער הגאה.

לתרומות לקמפיין לחצו כאן.