בשבוע הבא, ביום שלישי ה-26.03.19, יתקיים "מצעד הפרוטות"- יום ההתרמה השנתי של איל"ן-איגוד ישראלי לילדים נפגעים, במהלכו יפקדו אלפי תלמידי בתי הספר את בתי התושבים ברחבי הארץ לגיוס תרומות לארגון, המפעיל 39 סניפים ברחבי הארץ. אחד מהסניפים הללו הוא בבאר שבע וחברים בו, בין היתר, חברי חוג צילום שהציגו תערוכת צילום אורבני ייחודית- "שמחות קטנות של יום חולין" שצולמו בפארק הילדים בעיר. לקראת יום ההתרמה, יצאנו לשמוע על העמותה ועל חבריה המיוחדים.

 רפאלה וגיורא המדריך. צילום באדיבות מרכז היום לנכים איל"ן 

מעטפת של תמיכה

מאז ועד היום מטפלת עמותת איל"ן באלפי אנשים עם מוגבלויות פיזיות באמצעות 39 סניפים ברחבי הארץ. בנוסף, לעמותה כ-30 מוסדות בהם מוסדות חינוך, מרכזי יום, מרכזי שיקום ותעסוקה, מרכזי ספורט, מעונות מגורים, ועוד. איל"ן מקיימת פעילויות שיקום ורווחה נרחבות וכן פעולות העשרה, חברה ותרבות המיועדות לאנשים עם מוגבלויות פיזיות בכל הגילאים. בנוסף, מגישה העמותה סיוע פרטני לאנשים עם מוגבלויות ולבני משפחתם. בשנים הקרובות מייעדת העמותה חלק גדול מן המשאבים לבניית מרכז יום נוסף לאנשים עם מוגבלויות פיזיות קשות אשר אינם יכולים להשתלב בתעסוקה רגילה וממתינים בביתם בבדידות לפתרון תעסוקתי הולם.

אחת מהפעילויות המוצעות לחברי מרכז היום באיל"ן באר שבע היא חוג צילום. רבים חולמים ללמוד צילום, לקחת מצלמה ופשוט להתחיל לצלם ולתעד. לאנשים עם מוגבלויות זה הרבה יותר קשה. בחמש השנים האחרונות, כאמור, לומדים חברי מרכז היום של עמותת איל"ן צילום, כשזה מהווה עבורם תחביב ותעסוקה מהנה בשגרת היומיום. את החוג מנחים גיורא רוזנפלד, אשר החליט להתנדב במרכז, ומירי חיון, מדריכה תעסוקתית במרכז היום. הם עוסקים בתחום ומגשימים חלום לאנשים שחשבו שמעולם לא יוכלו לצלם, בגלל המגבלות הפיזיות מהן הם סובלים. "החברה שם לא האמינו בעצמם, ובהרבה  סבלנות הצלחנו להכניס בהם את האמון", אומר גיורא. בעזרת המון פטנטים כמו חצובות, מצלמות מיוחדות ואביזרים ייחודיים, הצליח גיורא להוציא מן החברים במרכז היום את המיטב.

מירי ורפאליה. צילום באדיבות מרכז היום לנכים איל"ן 

מנצחים את המגבלות

"אני מתקשה לעבוד עם ידיים בגלל מחלה כרונית, אז לא חשבתי בהתחלה שאוכל להשתתף בחוג צילום אבל אמרו לי שימצאו פתרון עבורי ובאמת מצאו. הביאו לי כלי שמתאים לי שאני יכולה ללחוץ עליו ובעזרתו לצלם. פה נותנים לי את כל התנאים, העיקר שאני אעשה מה שאני רוצה ואוהבת", משתפת אותנו רפאלה אברהם, בת 58, עם ניוון שרירים, משתתפת בחוג הצילום של מרכז היום של איל"ן  בב"ש. רפאלה מרגישה שחוג הצילום זו דרך עבורה להעסיק את עצמה במהלך היום כדי שלא תהיה בודדה. "אני אוהבת את החברים בחוג צילום, זו חוויה מיוחדת בשבילי. לפני שהגעתי לאיל"ן הייתי סגורה בבית, הייתי לבד... באיל"ן מצאתי חברים וחברות, מצאתי לעצמי גם תעסוקה. בחיי היום יום אין לנו עבודה, אין לנו תעסוקה, זה רק לשבת בבית וזה קשה. כאן יש המון חוגים ופעילויות, כל אחד בוחר לעשות מה שהוא אוהב", מספרת רפאלה.

גם מירי זקוטו, בת 58, עם ניוון שרירים, משתתפת בחוג הצילום של מרכז היום של איל"ן בב"ש. "לתערוכה צילמתי ילדות בזמן שהן רצות, על מנת שהצילום יצא לא שגרתי, ואוכל לתעד רגע ספונטני. הן מיהרו בהפסקה לשיעור שלהן ורציתי לתפוס את כולן באותו רגע, זה היה נראה מעודד, מלא חיים ושמח", שיתפה אותנו מירי. גם היא מספרת כמה שהיא אוהבת להגיע למרכז היום של איל"ן, "כיף לי להיות בחוג צילום, באו לקראתי ועזרו לי לעשות את התחביב הזה שאני אוהבת. חשבתי שאני לא מתאימה לחוג בהתחלה אבל המורים והצוות עזר לי והוכיח לי שאני יכולה". שתיהן מספרות שכעת יש להן תעסוקה, חברים ואנשים שהן רואות בכל יום בפעילויות המגוונות. בתערוכת הצילום, רפאלה מציגה צילום  של פרחים על המים, הם מבטאים עבורה שקט ורוגע, אשר להם היא כל כך מייחלת.  רפאל מסבירה: "התמונה מציגה בעצם גם את החיים שלי, למרות הקושי אני משתדלת ליהנות מהחיים, ללמוד דברים חדשים, לצמוח ולהצליח. גם הפרחים צומחים במים לאט לאט, אולי קשה להם אבל הם מצליחים ופורחים".

צילום באדיבות מרכז היום לנכים איל"ן 

"במרכז היום של איל"ן אני מרגישה שאני יכולה להגשים את כל החלומות שלי, זו תחושת סיפוק גדולה", מסכמת רפאלה. כדי ששתיהן ושאר החברים יוכלו להמשיך וליהנות משלל הפעילויות והתמיכה שמציעים להם באיל"ן, כולכם מוזמנים להתגייס ולעזור לעמותה במסגרת יום ההתרמה השנתי ביום שלישי הבא, ה-26 במרץ 2019. משנותיה הראשונות מקיימת עמותת איל"ן את "מצעד הפרוטות", יום ההתרמה השנתי לצורך גיוס כספים לפעילות העמותה. "מצעד הפרוטות" יצר צורת גיוס תרומות שונה, שבה מגיעות התרומות מכל שכבות העם, ולאו דווקא מבעלי הממון, דבר שיוצר לכידות ונותן הזדמנות לכלל הציבור להיות שותף לתרומה ולסיוע לחברה בה הוא חי.

 

טלפון לתרומות: 03-5248141 או דרך אתר איל"ן: www.ilan-israel.co.il