החודש (מרץ) ייפתח ברהט קורס ייחודי שיכשיר תושבי הנגב מהמגזר הבדואי לעתודה ניהולית בתחום התיירות. הקורס הינו יוזמה משותפת של עמותת "השחר החדש בנגב", משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הרשות לפיתוח הנגב ואוניברסיטת בן גוריון. הקורס יכלול 9 מפגשים לימודיים ו-2 סיורים לימודיים שיתקיימו בחודשים מרץ ואפריל והוא מיועד לגברים ונשים מהחברה הבדואית המעוניינים להיות שותפים לקידום המוצר התיירותי הבדואי בנגב, שפועל מזה שלוש שנים תחת מותג "קסם המדבר".

סיורי גששות ביער להב. צילום אמנון גוטמן

הקורס ישלב ידע תיאורטי והתנסות מעשית ויכלול הרצאות מקצועיות של טובי המרצים מהמחלקה לניהול תיירות ומלונאות באוניברסיטה ושל ממומחים מקצועיים מהתעשייה. בנוסף להרצאות יתקיימו גם סיורים לימודיים והמשתתפים ילמדו כיצד לנהל עסק תיירותי. בסיום הקורס יקבלו המשתתפים תעודה מטעם המרכז ללימודי חוץ של אוניברסיטת בן גוריון. אלו המבקשים להשתתף בקורס זה צריכים לענות לקריטריונים הבאים: בעלי 12 שנות לימוד, אופי יזמי, עם מוטיבציה גבוהה להתפתח בענף התיירות. שליטה באנגלית ובעברית מהווה יתרון משמעותי, וכמובן אוריינטציה דיגיטלית.

שי דותן, מנהל תחום בכיר כלכלה כפרית ותיירות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר ציין כי ענף התיירות הינו בעל פוטנציאל עצום בקידום כלכלי של החברה הבדואית בנגב. תיירים רבים רוצים לחוות חוויה אתנית אותנטית ולהיחשף לחברה הבדואית בישראל ולתרבותה. על מנת לתת מענה איכותי לביקוש הרב הוחלט להקים עתודה ניהולית שתהיה אחראית על פיתוח מיזמים תיירותיים בנגב. זאת בנוסף לפתיחת קורס מורי דרך ייעודי לתושבי הישובים הבדואים בנגב שקידמנו בשנה האחרונה ובמסגרתו נעניק מלגות לתושבי הישובים הבדואים שנרשמו לקורס המאתגר".

הדרכות ברהט בלילות רמדאן. צילום: ניר שמול

שירן עדי קלר, מנהלת מחלקת תיירות ברשות לפיתוח הנגב ציינה כי הרציונל לפתיחת הקורס היה, בין היתר, התנופה התיירותית העצומה בתיירות הבדואית והתוצרים הנלווים שלה. היזמים והיזמיות הבדואים המאוגדים תחת מותג "קסם המדבר – החוויה הבדואית בנגב" שהקמנו בשיתוף משרד החקלאות ופיתוח הכפר תורם ליזמים והיזמיות הבדואיות הרבה מעבר להעצמת מותג התיירות. באמצעות התיירות אנו מקדמים תעסוקת ועצמאות נשים, מאפשרים חשיפה לתיירים ומובילי דעת קהל מכל העולם, בין היתר באמצעות אירועי עוגן ופסטיבלים גדולים שאנו מקיימים לאורך השנה. 

עמותת השחר החדש בנגב הינה מרכז בדואי-יהודי מבוסס קהילה שפועל לשיפור החיים של בני האדם במרחב הנגב בכלל ושל החברה הבדואית בפרט. ג'מאל אלקרינאווי, המייסד והמנכ"ל של עמותת השחר החדש הוסיף כי "אני שמח מאוד על שיתוף הפעולה שנרקם כאן לקידום התיירות באזורנו. אנו רואים את השקעות משרדי הממשלה והרשות לפיתוח הנגב בתיירות הבדואית ומאמינים כי כדי שההשפעות יושרשו בקרב תושבי החברה הבדואית יש להגביר את מעורבות התושבים בפרויקטים התיירותיים. אני מקווה שבאמצעות קורס זה נרחיב את שיתופי הפעולה ונעמיק את ההשפעה של מותג קסם המדבר על תושבי הנגב הבדואים".