השבוע נחלק את 'צל"ש השבוע' למשפחת אבו סנג'ר מרהט, על החלטתם לתרום את איבריו של בנם, מוחמד ז"ל, ובכך להציל חיים של ארבעה אנשים אחרים. מוחמד מחמוד אבו סנג׳ר, בן 9 מרהט, הובא לבית החולים סורוקה אחרי שנפגע באופן קשה בתאונת דרכים בשבוע שעבר בעת שרכב על אופניו. לאחר שהמאמצים להצילו לא צלחו נקבע אצלו מוות מוחי נשימתי. משפחתו אצילת הנפש של מוחמד מחמוד ביקשה לתרום את איבריו ובכך להציל חיים של ארבעה אנשים.

הנער מוחמד אבו סנג'ר ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

מוחמד מחמוד אבו סנג'ר נפצע אנושות לפני כשבוע, כשרכב פגע בו. הוא נלכד תחת גלגלי הרכב. משפחתו חילצה אותו והבהילה אותו למרפאה המקומית ברהט, משם הוא פונה לחדר המיון של בית החולים סורוקה, שם נקבע כי הוא סובל מפגיעת ראש קשה ונאלצו, כאמור, לקבוע כי הוא במצב של מוות מוחי נשימתי, מצב המאפשר תרומת איברים. ואכן, משפחתו בחרה לעשות זאת ובכך הצילה חיים- ליבו הושתל בילד בן 14, כבד הושתל בבת 36, כליה ולבלב הושתלו בגבר בן 36 וכליה נוספת בילד בת 5.

"דיברנו על זה במשפחה, ידענו שנרצה לתרום את האיברים של מוחמד וזה באמת מה שאביו החליט. הוא היה ילד שמח, ילד מקסים, הוא אהב את החיים וכולם במשפחה ובבית הספר אהבו אותו. זה רגע כואב מאוד לכולנו אבל אנחנו מאמינים שזה מה שאלוהים רצה שיקרה", אומר לנו איברהים, בן דודו של אביו של מוחמד, "מוחמד הצליח להציל ארבעה אנשים במותו, בעזרת האיברים שנתרמו הוא נתן להם את החיים". גם אחיו של מוחמד, אמג'ד אבו סנג'ר, אמר ל-ynet: "היה לנו ברור שנתרום את האיברים כדי להציל אחרים, זה גם מה שמוחמד היה רוצה. הוא היה ילד טוב לב, אוהב אדם ומלא שמחת חיים. איבדנו אותו, אבל ידענו שאם שאר האיברים עובדים, הוא יוכל לתת חיים לאחרים. כולנו אחים, ערבים, יהודים, נוצרים. זה לא משנה לנו את מי הצלנו, העיקר שהם חיים בזכותו".

נתן להם את החיים במתנה

אחד מהאנשים שניצל בזכות התרומה הוא הנער שלום דב בער יונה, בן ה-14 מערד. הוא סבל ממחלה של שריר הלב ולפני מספר שנים עבר במרכז שניידר השתלת קוצב לב, מאז נמצא במעקב משותף של ביה״ח סורוקה ומרכז שניידר. לפני מספר שבועות מצבו החמיר, והוא נזקק להשתלת לב דחופה להצלת חייו. ביום שישי האחרון, שושן פורים, עבר הנער ניתוח השתלת לב במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית. את הניתוח ביצעו פרופ׳ דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי חזה ולב בבילינסון ושניידר, ד״ר ג׳ורג׳ פרנקל, מנהל יחידת ניתוחי לב בשניידר וד״ר יעקב כץ, מנהל מחלקת הרדמה ומערך חדר הניתוח בשניידר. הנער מתאושש מהניתוח ביחידה לטיפול נמרץ לב בשניידר ומצבו מוגדר יציב.

צילום: דוברות מרכז שניידר

השתלות לב בילדים הן נדירות ביותר, בשנת 2018 בוצעה השתלת לב אחת בנער במרכז שניידר לרפואת ילדים. מדובר במקרה מאוד לא שכיח, להמתין זמן כה קצר להשתלת לב בילדים. "אני מודה לבני משפחתו של התורם מכל הלב, על שנתנו אפשרות לבני שלום דב להמשיך ולחיות חיים נורמליים", אמרה אמו, קרן יונה, "זה לא מובן מאליו. אנו משתתפים בצערם, ליבנו איתם. בהמשך, מאוד ארצה להיפגש איתם".

בנוסף, בוצעה במהלך סוף השבוע השתלת כליה בילדה עופרי, בת 5, שסבלה מאי ספיקת כליות וטופלה בשנה וחצי האחרונות ביחידת הדיאליזה במרכז שניידר. הילדה מתאוששת ביחידה לטיפול נמרץ בשניידר, בראשות ד"ר אלחנן נחום. "בערב חמישי קיבלנו שיחת טלפון שמודיעה שנמצאה כליה המתאימה לעופרי, אחרי המתנה של למעלה משנה. לא ניתן להסביר במילים את ההתרגשות מצד אחד, אל מול כאב העצום של המשפחה. ליבנו איתם. מדובר במעשה אצילי, מציל חיים וממלא את הלב, מעשה שאינו ברור מאליו. תודה ענקית למשפחה, אנו משתתפים בצערם הכבד", אמרה אימה, אודליה.