ישנם תושבים הידועים בעשייה החברתית המאפיינת אותם, והפעם אנחנו רוצים לפרגן להם. מידי שבוע נחלק את 'צל"ש השבוע' לאלו שראויים לפרגון על העשייה החברתית שלהם למען האחר, ביניהם גם מיזמים מבורכים. השבוע, אנחנו רוצים לפרגן למיזם Door-to-Door. מדובר בעצם במערכת אונליין המאפשרת שיתוף ציוד, ידע ושירותים בסביבה המקומית עבור כל אדם המשתמש בה. זה המקום עבורכם לשתף, לשאול ולהשאיל חפצים בצורה נוחה, קלה וחברתית. "רצינו לייצר מן קניון וירטואלי שלא מוגבל בזמן או מקום, ברגע שיש מוצר שקיים אצלנו בבית ואנחנו יכולים להשאיל אותו אפשר לשתף אותו באתר ולהציע אותו לאחרים", משתף דור אדמשטיין, יוזם הפרויקט. את הפרויקט יזמו יחד דור, נועה אלהרר ואור דובקובסקי.

מהפכת שיתוף חפצים Door to Door. צילום: פרטי

חפצים מבית לבית

"הרעיון לפרויקט התחיל לפני שנתיים בערך, אני התנדבתי בכלבויניק, המחסן השיתופי שפועל בשכונה ב', ונכנסתי גם לתוך הנגרייה הקהילתית. בעקבות העבודה בפרויקטים הללו, יום אחד אני, נועה ואור חשבנו שצריך ליצור מאגר שיאפשר לאנשים לשתף חפצים מבית לבית. סוג של השלמה או שדרוג לכלבויניק, רק שזה לא מוגבל בזמן או מקום ולגמרי תלוי בקהילה שסביבך", מסביר דור. מדובר במוצרים מכל תחום שהוא: כלי עבודה, כלי מטבח, מכשירים חשמליים לניקוי, למטבח, מכשירים עבודות בנייה, ספרים, כלי נגינה, ציוד לטיולים ושטח, כמו למשל סיר פויקה או מעבד מזון.

המערכת כולה מבוססת על חשיבה חברתית קהילתית, חשיבה של שיתוף ויצירת קשרים בקהילה. "המערכת יכולה להפחית ברמה ניכרת את כמות הצריכה היום-יומית של כולנו. בסוף אנחנו לפעמים קונים דברים בשביל אירועים ומצבים חד פעמיים, דברים שלא נשתמש בהם אחר כך שסתם יושבים אצלנו בבית. אז למה פשוט לא להשאיל?", אומר דור. הפרויקט קיים בתמיכת קהילת "הרשת" שפועלת בבאר שבע. הרשת זו התארגנות של מאות צעירים בבאר שבע, קהילה רחבה שבעזרת יוזמות כמו הכלבויניק ו-Door-to-Door, לצד אירועים ומפגשים חברתיים, מייצרים לעצמה את אלטרנטיבת החיים שהיו רוצים לחיות בה.

אלטרנטיבה שיתופית

הפרויקט התחיל בפברואר, לפני כמעט שנה, והיום יש כמעט 300 חפצים כבר במאגר ההשאלה. אנשים מידי יום מכניסים למערכת חפצים חדשים שהם מוכנים להשאיל, בנוסף לקבוצת פייסבוק ציבורית גם בה יכולים לבקש חפצים שלא קיימים במאגר. דור מספר: "היה לנו מקרה של מישהו שהיה צריך ציוד לטיול שהוא עשה... בסופו של דבר כל הטיול יצא אל הפועל בעזרת דברים שהוא השאיל במערכת- פויקה, מחצלת, אוהל... אז זה נוח וקל. זה פתרון להמון אנשים, לאנשים שחסר להם דברים. האידיאל הוא שנהווה אלטרנטיבה לקנייה המהירה והצרכנות המוגברת של אנשים, צרכנות מיותרת לפעמים".

איך אפשר לוודא שהציוד חוזר למי שהשאיל?

"היום אנחנו חיים בעולם שהמוניטין שלך ומי שאתה חשוף לכל. ככל שניצור עולם שמתבסס על מוניטין וביקורות אנחנו נעלים את הפחד הזה של להיפגע. אנחנו כבר שם.. אני חושף את הפרטים האישיים שלי כשאני מפרסם תמונה, כשאני נכנס לתוך בית של מישהו אחר ב-airbnb ואף אחד לא מבטיח שלא אהרוס לו את הבית... אנשים סומכים אחד על השני וזה המשמעות של קהילה שיתופית. אנחנו רק המתווכים בין אנשים שרוצים לשתף עם הקהילה שסביבם".

מהפכת שיתוף חפצים Door to Door. צילום: פרטי

מרחיבים את הקהילה

יוזמי הפרויקט מסתכלים גם על התמונה הרחבה יותר, על התועלת של זה עבור כל אחד מאיתנו להשתלב בקהילה בה אנחנו חיים. "המיזם גם מעודד מפגש בין אנשים, בין אנשים שקרובים אלייך, כי אתה מכיר את הסביבה שלך ונחשף לקהילה. לדוגמה, אני אשאיל לך מכשיר חשמלי או מקדחה וגם אלמד אותך איך להשתמש בו. אנחנו רוצים להתרחב לאט לאט, גם לאזורים שלא מאופיינים באוכלוסייה סטודנטיאלית, לרחבי באר שבע ובעתיד גם לכל הארץ", אומר דור. כרגע הפרויקט עוד בשלבי ההתחלה שלו וזו ההזדמנות לציין כי הם מחפשים מתנדבים ואנשים שיהיו מוכנים לעזור בשיווק הפרויקט, להעביר את הבשורה הלאה, לדברי דור.

מה החשיבות בעינייך של פרויקט כזה בבאר שבע?

"אני גר חמש שנים בעיר ואני מאוד מחובר אליה. האנשים של העיר הם מאוד חמים, פותחים את ביתם ועוזרים לאחר. אפשר לראות בדינאמיקה והמנטליות של התושבים שזה מתאים לכאן. אין סיבה שלא נהיה דגל לשיתופיות בארץ, זה כבר קורה עם כל הפרויקטים של קהילת הרשת וזה כיף גדול".

קישור למערכת ההשאלות

קבוצת פייסבוק: Door-to-Door "- האנשים שמאחורי החפצים"

רוצים להתנדב במיזם? לפרטים: דור אדמשטיין 052-4444862

באפליקציה, בווטסאפ ואפילו בטלגראם: כך תוכלו להישאר מעודכנים תמיד בכל המתרחש בבאר שבע והסביבה