ישנם תושבים הידועים בעשייה החברתית המאפיינת אותם, והפעם אנחנו רוצים לפרגן להם. מידי שבוע נחלק את 'צל"ש השבוע' לאנשים שראויים לפרגון על העשייה החברתית שלהם למען האחר. השבוע אנחנו רוצים לפרגן לסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון ומכללת סמי שמעון שיזמו שיפוץ בבית האבות העירוני "נווה שבא" בשכונה ד' שהתקיים אתמול ביום המעשים הטובים. מדובר ב-13 סטודנטים אשר קידמו יוזמה חברתית כחלק מפעילותם בקרן אייסף. בית האבות הסיעודי ממוקם ברחוב שלמה המלך ובקרבת מרכז המורים בשדרות רגר, אזור סטודנטיאלי, בו סטודנטים עוברים מידי יום בדרכם לאוניברסיטה.

קרדיט: קרן אייסף

הסטודנטים החליטו שהגיע הזמן לקחת יוזמה ולעזור להפוך את המרחב בבית האבות לנעים יותר עבור הקשישים בו, ולא רק לחלוף באזור בכל יום בלי לשים לב. הצעד הראשון שעשו הסטודנטים בתהליך היה לחבר בין כל הגורמים הקשורים לדבר, לכן בוצע סיור במקום יחד עם נציגי בית האבות כולל הגורמים האחראיים בעירייה. האירוע עצמו היה בשיתוף עם בנק ירושלים, עיריית באר שבע, פאב המנגה ובית האבות.

"אנחנו עוברים תכנית מנהיגות במסגרת קרן אייסף ובשנה השלישית התבקשנו להוציא יוזמה חברתית אל הפועל. הרעיון מאחורי היוזמה לשיפוץ בית האבות שממוקם דווקא שם, היא העובדה שזה אזור שקרוב לאוניברסיטה, כולנו עוברים שם כל יום ורצינו לעשות שם שינוי, להפוך את הגינה והמרחב החיצוני של בית האבות למקום יותר נעים לאותם קשישים. לא להמשיך לעבור שם ולהתעלם", מספר לנו מתן סלע, אחד מהסטודנטים שיזמו את הפרויקט.

קרדיט: קרן אייסף

כשהגיעו הסטודנטים למקום הם ראו כי החצר של בית האבות הייתה מוזנחת, עם מזרקה שלא פעלה שנים, צמחיה ללא השקעה, ספסלים שבורים ותאורה שבחלקה לא עובדת, והם החלו לקדם את הפרויקט, לקראת אירוע השיא שהתקיים אתמול. מתן מציין כי העירייה נרתמה וטיפלה  בכל הנושאים הקשורים אליה ובמהירות: המזרקה תוקנה, נצבעה מחדש והופעלה, הוחלפה התאורה, שתלו צמחים חדשים, הספסלים השבורים תוקנו והציליה במקום סודרה. ואכן אתמול ביום המעשים הטובים, הגיעו צוות הסטודנטים ועשרות מתנדבים אחרים להשלים את מלאכת השיפוץ ולשמח את דיירי בית אבות "נווה שבא".

קרדיט: קרן אייסף

"ביום עצמו הקמנו שתי אדניות יחד עם נגר מקצועי שישמשו לגינה טיפולית לעבודה עם המטופלים בבית האבות, הכנו כדורים דקורטיביים שניתלו על העצים, צבענו מחדש את הספסלים ועטפנו את העצים בצמר שנסרג מבעוד מאוד יחד עם הדיירים והצוות ריפוי בעיסוק שבמקום", מתן מספר. כמו כן, באותו היום הייתה הפעלה של דיירי בית האבות בחוץ, והגיעו מתנדבים רבים ששמעו על האירוע מהפרסומים בפייסבוק ביניהם הורים וילדים, שכנים שגרים באזור, סטודנטים עם חניכים שלהם ועוד. "היה אירוע מוצלח וכיפי! הגיעו המון אנשים לעזור ולקחת חלק, שימחנו את דיירי בית האבות שהיו איתנו בחצר... הדיירים וכל הצוות התרגשו מאוד ושמחו על היוזמה, הם כל כך התרגשו לראות שלמישהו אחר אכפת מבית האבות וזכינו לשמח אותם", אומר מתן.

קרדיט: קרן אייסף

מה החשיבות בעיניכם של תרומה לאחר ועשייה חברתית כזו?

"אנחנו עוסקים בעשייה חברתית לאורך כל השנה וחשוב לנו לתת מעצמנו כמה שאנחנו יכולים. אנחנו עושים התנדבויות לאורך השנה וזה ברור ומובן בעינינו שצריך לתרום ולעזור לאחר. זה תמיד משמח ונותן לך תחושת סיפוק, מרגש לראות את התגובה של האחר, של מישהו שעשית בשבילו משהו טוב... חשוב לפעמים לצאת מתוך הבועה הסטודנטיאלית, או כל אחד מהמקום שלו ולהסתכל על האחר, להתחבר לסביבה שלנו והקהילה שסביבנו. מבחינתנו החיוך של אותם קשישים היה שווה הכל. זו יוזמה שהתחילה לפני מספר חודשים ונמשיך לדאוג שהגינה תתוחזק ותישמר צבעונית ומזמינה כפי שהיא כיום".