ישנם תושבים הידועים בעשייה החברתית המאפיינת אותם, והפעם אנחנו רוצים לפרגן להם. מידי שבוע נחלק את 'צל"ש השבוע' לאלו שראויים לפרגון על העשייה החברתית שלהם למען האחר, ביניהם גם מיזמים מבורכים. השבוע, אנחנו רוצים לפרגן למיזם החברתי 'שער שוויון'. שער שוויון הינו מיזם חברתי, חינוכי וספורטיבי אשר מטרתו העיקרית – הקניית מסגרת חינוכית, חברתית וספורטיבית לילדים ונוער מאזורי הפריפריה החברתית של מדינת ישראל. במסגרת התכנית פעילים מאות מתנדבים ברחבי הארץ הממלאים את תפקידיהם מתוך שליחות ושאיפה לסייע בהתפתחותו של דור העתיד במדינה. 

בתכנית זו מוקמות קבוצות בבתי ספר, חניכי הקבוצה נפגשים 4 פעמים בשבוע לאורך שנת הפעילות, כאשר פעמיים בשבוע נפגשים עם מאמן הכדורגל לאימון מקצועי ופעמיים נפגשים עם חונכי הקבוצה למרכז למידה, בו זוכים לסיוע בשיעורי הבית ובהכנה למבחנים, וכן לפעילויות חינוכיות להקניית ערכים ולגיבוש הקבוצה. פעם בחודש מתקיים בכל מחוז טורניר גדול וחגיגי אליו מגיעות כלל קבוצות האזור ולקראתו הציפייה של הילדים גדולה מאד. התכנית בבאר שבע מתקיימת בשותפות עיריית באר שבע ומלווה מקצועית על ידי הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, כחלק מתפיסת עבודה של ה"הון האנושי"- העצמת ילדים באמצעות תחומי עניין.

מאמנים עם ערכים

אחד מבתי הספר המשתתפים בפרויקט בבאר שבע הוא בית הספר תומר, בו קבוצה של 15 ילדים בכיתות ה'-ו' נפגשים מידי שבוע עם החונכים ומאמן הכדורגל שלהם, אורי אבולפיא. "שמעתי על הפרויקט עוד בשנה שעברה מחבר שלי שהיה רכז. הוא רצה שאצטרף שנה שעברה כבר אבל זה לא הסתדר מבחינת לוח הזמנים שלי, והשנה זה התאים והחלטתי להצטרף", משתף אורי. אורי הוא סטודנט בשנה השלישית למדעי החיים באב"ג, אשר מעבר לאימון בשער שוויון הוא גם מלמד כדורסל ומשמש כרכז ליגות הספורט של האגודה באוניברסיטה.

אורי אבולפיא. צילום: רותם בר רגב

מה התפקיד שלך כמאמן בשער שוויון?

"יש לילדים שני אימוני כדורגל בשבוע בנוסף ליום של מרכז למידה. אני המאמן של הילדים באימונים ובטורנירים. בגלל שזו תכנית חינוכית אנחנו רוצים שגם האימונים ישלבו בהם תוכן חינוכי וערכים שחשוב לנו להעביר, קצת מעבר למשחק כדורגל רגיל. למשל, לפני אימונים מסוימים אנחנו מגדירים נושא לאימון, כמו שיתוף פעולה או תקשורת בינאישית. ואז רוב התוכן של האימון והתרגילים יעשו באמצעות משחקים שמקדמים את הערכים האלה. זה יכול להיות הפסקות מתודיות בזמן האימון כדי להסביר איך זה מתקשר לעולם שמעבר לתחום הכדורגל או באמצעות משחק מתאים".

חינוך דרך כדורגל

כיאה לפרויקט חינוכי, כתנאי להשתתפותם בפעילות האהובה עליהם- משחק הכדורגל, השתתפות הילדים באימוני הקבוצה ובטורנירים מותנית בנוכחות עקבית ובתפקוד הולם, הן במרכזי הלמידה של הפרויקט והן בלימודים בבית הספר. כל גילוי של גזענות, אלימות מכל סוג או ניצנים של עבריינות נתקלת בתגובה מידית בדמות השעיה זמנית או קבועה מפעילויות הקבוצה. "הילדים לא תמיד מבינים או מתחברים לנושאים הערכיים שאני מנסה להעביר באימון או לתכנים במרכזי הלמידה, אבל זה משהו שצריך להשריש אותו, לעשות תהליך לאורך השנה כדי שנראה להם את חשיבות הערכים שחשוב לנו לקדם", מסביר אורי.

מקנים ערכים לילדים. צילום: רותם בר רגב

בינתיים הילדים והצוות החינוכי עוד בתחילת הדרך השנה, כשרק בשבוע שעבר התקיים הטורניר הראשון בו נפגשו והתחרו עם קבוצות מכל אזור הנגב. "אני מקווה שבהמשך השנה נראה את הדרך שהם עושים. הם מעדיפים כמובן רק לשחק כל האימון, זה לא פשוט להעביר את התכנים האלה שיש להם פחות סבלנות אליהם, אבל זו התכנית החינוכית שלנו ונמשיך לבצע אותה כחלק מהתהליך שחשוב לנו שהם יעברו", מוסיף אורי. במקרים רבים, מהווים המתנדבים ומאמני הכדורגל מעין "אחים גדולים" עבור הילדים שזה חסר להם בבית, וחשוב מכך- החניכים המשתתפים בתכנית זוכים, ברובם בפעם הראשונה, למבוגר שמאמין בהם ומעריך אותם, עובדה הבונה להם את הביטחון העצמי, ההערכה העצמית והאמונה ביכולותיהם, באופן משמעותי ולטווח הארוך.

איך היה לך בתור מאמן בטורניר בפעם הראשונה?

"היה מדהים, הופתעתי לטובה. הילדים בקבוצה שיתפו פעולה, היו ביחד, רצו להצליח כקבוצה ולא כיחידים והיה כיף לראות את זה. היו גם קצת התנהגויות שאנחנו רוצים לשנות, למשל אחרי שהפסדנו הם התחילו להאשים אחד את השני, את השופט וכדומה... אז אנחנו מדברים איתם, מסבירים להם שאם מפסידים זה לא סוף העולם, שעושים טעויות וזה חלק מהחיים, צריך להרים את הראש ולהמשיך הלאה. ועדיין בסך הכל היו גם נקודות חיוביות לקחת מהטורניר הזה, הילדים כן יצאו בתחושה טובה מהטורניר. אפשר לראות שיפור אצל הקבוצה מהשנה שעברה וזה משמח גם אותם"

עובדים ביחד כקבוצה. צילום: רותם בר רגב

מה אתה חושב על הפרויקט והניסיון לחנך ילדים באמצעות הכדורגל?

"זה פרויקט מאוד חשוב. כדורגל זה משהו שילדים אוהבים לעשות ומתחברים אליו, ולהוסיף לו תכנים חינוכיים זו הדרך הנכונה לגרום להם להתפתח וללמד אותם על האחר וקבלת השונה ודברים מעבר לספורט. זו דרך להנגיש ערכים עבור ילדים, יש חשיבות גדולה לפרויקט בכל הארץ וגם פה בבאר שבע. הפרויקט מסייע בקידום ילדים מהשכבות החלשות מהפריפריה. לרוב יש להם פחות הזדמנויות ואם אפשר לתת להם להתנסות במשהו שהם אוהבים כמו כדורגל בשילוב עוד ערכים זו הדרך הנכונה".