אחד מהאירועים המרכזיים של תא אלפ"ה- סטודנטים למען ניצולי שואה וקשישים, הוא אירוע הדלקת הנרות הגדול בחנוכה. גם השנה, כמו שנים עברו יגיעו סטודנטים מתנדבים אל בתי קשישים וניצולי שואה, אל בתי אבות ודיור מוגן וידליקו את הנר השלישי בחג, ביום שלישי ה-04/12/18, עם אותם אנשים. "השנה, בנוסף להדלקת הנרות בבתי הקשישים וניצולי השואה, אנחנו מרחיבים את האירוע גם לבתי אבות ודיור מוגן כדי להגיע ליותר אנשים מרחבי העיר, יש עוד אנשים שזקוקים לזה, מחפשים את הקירבה ושיעשו להם את החג מעט יותר שמח", אומרת דורין רובינוביץ', רכזת קשרי החוץ של תא אלפ"ה וסטודנטית לניהול וסוציולוגיה אנתרופולוגיה.

צילום: פרטי

מלווים את הקשישים וניצולי השואה

כבר סיפרנו לכם על תא אלפ"ה בעבר (https://goo.gl/RgHPeX), אבל למי שלא מכיר, מדובר בתא שהוקם באוניברסיטת בן גוריון בשנת 2007 המפעיל מספר פרויקטים לאורך השנה כדי לעזור לקשישים ולניצולי השואה, למשל באמצעות פרויקט "אמץ סבא" העוסק בליווי חברתי של סטודנטים לניצולי שואה וקשישים על בסיס שבועי. אחד מאירועי השיא של התא הוא הדלקת הנרות בחנוכה שיתקיים בשבוע הבא. "באירוע קבוצות של 5-6 סטודנטים ומתנדבים יגיעו לבתי הקשישים וניצולי השואה ולבתי האבות והדיור המוגן כדי להדליק איתם נר. ב-16:30 יתקיים התדרוך וקבלת הערכות וב-17:00 כל קבוצה תגיע למקום אליו שובצה. הם יקבלו ערכה להדלקת נרות הכוללת חנוכייה, נרות, שירונים וסופגניות כמספר המשתתפים", מסבירה דורין.

נרשמו כבר להתנדבות מספר קבוצות של סטודנטים אבל הפעילות פתוחה לכולם והם שואפים להתרחב ולגדול, "מי שרוצה לבוא ולעזור אנחנו נשמח, גם להגיע למשל לאנשים מבוגרים שהמשפחות שלהם יודעות שהן לא יוכלו להיות איתם בחג, ספרו לנו עליהם ונגיע כדי לשמח ולעשות להם טוב על הלב", משתפת דורין. המהות של תא אלפ"ה לפי המתנדבים היא החיבור לדור השלישי, לאותם אנשים שכמהים וזקוקים לשיח, לחברה וליחס. דורין מוסיפה: "אנחנו מנסים להתחבר אליהם, לבוא לשעתיים בשבוע, להקשיב ולשמוע. זה אחד הדברים הכי טובים שאני עשיתי, זה ממלא את הלב וזה כיף. האנשים המבוגרים מחפשים את המגע הזה, הקשר הזה עם אחר".

הופכים את החג לשמח

בעינייך יש חשיבות להתרחבות של פעילות התא לקהילות נוספות בעיר?

"בהחלט, אנחנו רוצים שאנשים שהם לא סטודנטים יכירו אותנו, יקראו לנו שנבוא ונדליק נרות עם מי שצריך בעיר שלא רק באזור שאנחנו מכירים מסביב לאוניברסיטה. אנחנו פה בבאר שבע, אנחנו אמנם סטודנטים אבל אנחנו פה גם כתושבים, כאינדיבידואלים שרוצים לתת ולעזור, לתת לקשישים ולעשות עבורם. זו השליחות שלנו. הרבה פעמים יש פער בין איך שתושבי באר שבע תופסים את הסטודנטים, ככאלה שגרים אחד עם השני בסביבת האוניברסיטה ולא מתסכלים מסביב. אבל זה לא נכון, יש הרבה סטודנטים שבאמת אכפת להם, רוצים לתת מעצמם עבור הקהילה בה הם חיים, וזה מה שאנחנו מנסים לעשות בתא אלפ"ה".

צילום: פרטי

איך היה בהדלקת נרות בשנים עברו?

"בשנה שעברה הלכתי עם חברה להדליק נרות בבית יונה. הדלקנו נרות, דיברנו עם הקשישים, היה מאוד מרגש, הם הודו לנו שבאנו ושמחו מאוד. שסופסוף מישהו בא שהוא לא משפחה... שרואים אותם, יודעים שהם כאן ובאים להשקיע מהזמן שלנו איתם. לנו זה היה מאוד מרגש, להכיר את אותם ניצולים וקשישים ולהתחבר אליהם. כשאתה נפתח לעולם שהוא מעבר ללימודים או המלגה שלך ואתה בא לשמוע ולהכיר אותם, זה שווה הכל ומקבלים מזה המון. הם שמחים לראות שלאוכלוסייה הצעירה בבאר שבע אכפת מהם".

מתנדבי תא אלפ"ה קוראים לכם לבוא ולהתנדב, לתת מעצמכם גם בחג החנוכה וגם לאורך כל השנה, לקחת חלק בפעילות חג מלאת אור והרבה טוב. "זה שעה מהחיים שלכם וזה הכל, עבורם- זה הכל. הם מעריכים ומוקירים תודה, וזה שווה את זה. זה פשוט לבוא להחליט שאני עושה משהו טוב, להשקיע ולתת יד, לעשות שמח בלב, שידעו שאנחנו כאן בשבילם", אומרת דורין. "אנחנו קוראים גם לסטודנטים וגם לתושבי באר שבע שרוצים לקחת חלק לפנות אלינו. צרו איתנו קשר ושלחו לנו הודעה ונשמח שתיקחו חלק. אנחנו זקוקים לאנשים ורוצים להתרחב", מסכמת דורין. בתא מחפשים גם קשישים וניצולי שואה נוספים להגיע אליהם להדלקת נרות, וגם מתנדבים שירצו להצטרף לעשייה ולהגיע לפעילות החנוכה. חג חנוכה שמח!

פרטים נוספים בדף הפייסבוקאו אצל דורין רובינוביץ', רכזת קשרי חוץ: 0528851762