בעוד פחות מחודש, ב-19/02/19, יצאו ברחבי הארץ ביום התרמה מיוחד של אגודת ניצן, הארגון הגדול בארץ שקם במטרה לאתר, לאבחן, לטפל ולקדם ילדים, מתבגרים ובוגרים עם ליקויי למידה, הפרעת קשב וקשיי הסתגלות ותפקוד. על פי נתוני האגודה בין 10-15 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מלקויות למידה ובעיות קשב וריכוז, על כן הסיוע להם הוא חיוני. "בניצן חשוב לנו לשלב את הילדים והבוגרים בכל תחומי התעסוקה, להראות להם שהם יכולים להגיע רחוק, להשתלב בכל תחום שהוא ולהתגבר על הקשיים", משתפת איילה שפירא, מנהלת סניף ניצן בבאר שבע.

צילום באדיבות לשכת ראש העיר

פעילותה של האגודה לאורך השנים הביאה להגברת המודעת לתחום לקויות הלמידה, לצורך באבחון מוקדם, הוראה מותאמת, סיוע רגשי מעצים והערכות של ההורים והמשפחה להתמודדות יעילה. הילדים והבוגרים בניצן זוכים למענה לצורכיהם הייחודיים בכל שלבי החיים באמצעות שירותים שונים: אבחונים דידקטיים ופסיכולוגיים, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים פרא-רפואיים, שיקום לקראת חיים עצמאיים בתחום החברה והתעסוקה ועוד. פה בבאר שבע, האגודה נוסדה לפני 32 שנים על ידי הורים לתלמידים עם לקויות למידה ביחד עם אנשי ציבור. העמותה רשומה כמלכ"ר אצל רשם העמותות ומשתייכת למערך הארצי של אגודת ניצן. העמותה מנוהלת על ידי 9 חברי הנהלה שבראשם עומד מר בני קרוצ'י. חברי ההנהלה הם אנשי ציבור הבאים מתחומי חינוך, כספים, פרסום משפטים ועוד.

כאן בשבילם

הסניף בבאר שבע התמקד במשך שנים רבות באבחונים ובהוראה מתקנת, אך לאחרונה הרחיב את פעילותו לתחומים נוספים. "יש אצלנו מעל ל-70 ילדים, אנחנו מקיימים כ-400 אבחונים בשנה ובנוסף אנו מקיימים יעוץ ותמיכה להורים בנושאי התמודדות ותמיכה בילדיהם והורות מיטבית, קיום דיאלוג עם ביה"ס, יעוץ והכוונה לבוגרים הכולל ייעוץ לקראת השלמת בגרויות, הבחינה הפסיכומטרית ולקראת לימודים אקדמאיים", מספרת שפירא. לאחרונה הסניף החל לאבחן גם קשב וריכוז מעבר לאבחון הדידקטי והפסיכו-דידקטי שהיו קיימים. "זה מאפשר להורים להגיע אלינו ולבצע את כל הבדיקות והאבחונים לילד במקום אחד. מעבר לכך הוספנו גם טיפול רגשי חברתי המעניק ייעוץ אישי לילדים ומתבגרים בנושאי חרדת מבחנים, בעיות חברתיות ועוד".

צילום באדיבות אגודת ניצן באר שבע

ממה נובעים לדעתך הפערים של הילדים בלימודים וקשיי הלמידה שהם מפתחים?

"למערכת אין מספיק משאבים, יש ילדים שצריכים סיוע ויש להם קשיי למידה אבל הם עלולים להתפספס ולסחוב איתם את הפער. אם היו פחות תלמידים בכל כיתה ויחס אישי יותר לכל תלמיד ניתן היה להעניק להם סיוע צמוד ולא לראות למשל ילד שמגיע לכיתה י' עם קשיים בקריאה וחשבון בסיסי. יש גם הורים שמתנגדים לשלוח את הילדים שלהם למסגרת של חינוך מיוחד עוד לקראת ההגעה לבית הספר היסודי. הלחץ של ההורים להתעקש ולשים את הילד בכיתה רגילה פוגע בהם, בגלל שאין משאבים וכוח אדם מספק שייתן מענה לצרכים שלהם".

את מרגישה שהתמיכה וההכוונה שאתם נותנים להם מסייעת?

"אין לי ספק בכך, העבודה הזו עם הילדים והבוגרים ברמה האישית מסייעת להם המון. העבודה האינדיבידואלית משמעותית מאוד ואפשר לראות שילדים מתקדמים ומתפתחים. יש לנו דוגמאות של ילדים שמתמודדים עם בגרויות ומצליחים להתגבר על הקשיים. המסר המרכזי שאנחנו רוצים להעביר להם זה שידעו לקבל את עצמם, להסתכל על עצמם באור חיובי. זה נכון גם לגבי ההורים, אנחנו פוגשים הורים ברמה האישית ומסייעים להם לקבל את הילד כמו שהוא. לפעמים הורים גם מאשימים את עצמם בחולשות של הילד, אבל חשוב לנו להעביר להם שאין להם שליטה על זה וחשוב לראות את החיובי והטוב, את הכוחות שיש לכל אחד מהילדים להתגבר על הקשיים".

יפה לביא. צילום באדיבות אגודת ניצן באר שבע

מנצחים את המכשולים

מעבר לפעילות ההתרמה המוכרת, בה יעברו ילדים ואנשים בבתים בכל הארץ ויבקשו סיוע, בניצן פועלים ביום ההתרמה במישורים נוספים. ביום ההתרמה יגיעו נציגי ניצן לבתי ספר לשם הסברה לבני הנוער על תחום לקויות הלמידה. "חשוב לנו לספר להם מה זה לקויות למידה, לתת להם דוגמאות של אנשים מפורסמים עם לקויות למידה שהגיעו לתפקידי מפתח והצליחו. לגרום להם להבין שזה לא משהו שאי אפשר להתמודד איתו. הרבה ילדים גם לא מכירים את המושג לקויות למידה, יש חוסר ידע בתחום וחוסר מודעות מצד אחד, וגם עיוות בהבנה של העניין מצד שני", מסבירה שפירא.

האגודה משתדלת לעזור גם לאוכלוסיות מעוטות יכולת, בשיתוף הרשויות והרווחה, ומסבסדת את האבחונים על ידי קופות החולים ואף מציעות מלגות מימון לסיוע לאותן אוכלוסיות. אך עדיין, עלויות הטיפולים עבור הורים רבים אינן זולות, ולכן כדי לסייע להם כמה שאפשר ולהרחיב את אפשרויות הטיפול, באגודת ניצן יוצאים ביום ההתרמה וקוראים למי שיכול ומעוניין לתרום ולסייע. "הילד פורח"; "הוא מוכן פתאום להכין שיעורים"; "המורה מספרת שהוא התחיל להשתתף בכיתה"; אלו הן רק חלק מהתגובות של הורים שילדיהם מגיעים לניצן, המעידות על חשיבות המקום והסיוע לאותם ילדים ובוגרים. "האווירה בבית ניצן היא נעימה וחמה ומאפשרת למידה ברוגע. אנחנו אוהבים את המקום שלנו, רוצים להשקיע בו ולסייע לכמה שיותר ילדים, לגרום להם להרגיש בבית. יש לנו הבנה ויכולות מקצועיות שיכולות לתרום רבות לילדים עם קשי למידה ואנחנו כאן בשבילם", מסכמת שפירא.

לפרטים נוספים: במייל [email protected] או בטלפון 08-6497438