עליזה (שם בדוי), ניצולת שואה בשנות ה-90 לחייה מבאר שבע, עלתה לארץ בשנות השישים מרומניה – אך מעולם לא קיבלה קצבה חודשית מהאוצר, זאת אך ורק משום שעלתה ארצה אחרי אוקטובר 1953.

כאשר הגיעה עליזה לנקודת הזכות-מרכז מיצוי זכויות בקהילה, שמפעילה עמותת אביב לניצולי השואה בשיתוף מרכז יום "סביונה" בבאר שבע, היא לא חשבה שהפגישה הזו תשנה את חייה. עליזה פגשה בנקודה את עו"ד יעל גרטלר, יועצת זכויות של העמותה וסיפרה לה שבמהלך המלחמה היא הועסקה בכפייה בעבודות תפירה עבור הצבא הגרמני.

צילום באדיבות עמותת אביב לניצולי השואה

עו"ד גרטלר בישרה לעליזה שבעקבות החלטות מנהליות שהתקבלו לאחרונה היא למעשה זכאית לקבל קצבה חודשית מהאוצר בגין עבודות כפייה, זאת למרות שעלתה לאחר 1953. מכיוון שעליזה לא מקבלת פנסיה ומתקיימת רק מקצבת ביטוח לאומי, מצאה היועצת כי עליזה זכאית גם לתשלום נוסף – תגמול מוגדל לפי הכנסה. עו"ד גרטלר הגישה את הבקשות לרשות לזכויות ניצולי השואה ותוך מספר חודשים הבקשות אושרו וחייה של עליזה השתנו מן הקצה אל הקצה: בחשבון הבנק שלה התקבלה לראשונה קצבה חודשית בסך 7,200 ₪ מהרשות לזכויות ניצולי השואה!

"במשך חמישים שנים לא קיבלתי זכויות רק בגלל הזמן שעליתי ארצה. בגילי המבוגר כבר לא האמנתי שיהיה שינוי לטובה, ואז פגשתי את עו"ד יעל שבישרה לי שאני זכאית לזכויות, ודאגה שאקבל את כולן. זה סכום שיאפשר לי להתקיים בכבוד, ובלי הסיוע המקצועי שלה לא הייתי מקבלת אותו!", מספרת עליזה.

אורלי סיון, מנכ"לית עמותת אביב לניצולי השואה: "אלפי ניצולי שואה בישראל טרם מיצו את זכויותיהם, ולעיתים הזכויות יכולות להוות את ההבדל בין עוני לחיים בכבוד וברווחה. אנחנו קוראים לכל ניצולי השואה ובני משפחותיהם לפנות לנקודת הזכות בעירם או למוקד הסיוע הארצי של העמותה: 072-2424404 עוד היום. הסיוע כולו ניתן במקצועיות  – וללא תשלום".

בנקודת הזכות ניתן לניצולי שואה תושבי העיר והסביבה ייעוץ וסיוע אישי של יועץ זכויות מקצועי מטעם עמותת אביב לניצולי השואה, זאת ללא כל תשלום מצידם. יועץ הזכויות מלווה את ניצולי השואה ובני משפחותיהם לאורך כל התהליך, עד למיצוי ומימוש מכלול הזכויות וההטבות המגיעות להם על פי חוק בארץ ובחו"ל. נקודת הזכות פועלת במרכז יום סביונה, רח' יהודה הלוי 111,באר שבע. יש לתאם פגישה מראש בטלפון: 03-6444851.