לאחר חודשים של עבודה משותפת: השוק העירוני בדרך למהפך היסטורי

setImageBanner('1dd5315a-3902-4210-b6b1-61844b194622','/dyncontent/2020/9/16/eca0a599-248b-4ed4-86cb-78295ec2710d.jpg',11517,'',525,78,false,39323);

וועד סוחרי השוק העירוני מנהל שיח רצוף מול העיריה כדי לתכנן מחדש את פעילות השוק העירוני. יו"ר הוועד אבינועם מימון "הסוחרים ימשיכו בשוק ויקבלו השתלמויות לניהול העסק. ברים ובתי קפה יפעלו כאן בלילה, נביא ירידים וסיורים. השוק העירוני יהיה מקום הבילוי הבא של העיר באר שבע"

השוק העירוני בבאר שבע בדרך למהפך היסטורי: בתום 49 שנות חכירה, מתכננים בימים אלו את שדרוג השוק העירוני בהשקעה של כ-50 מיליון שקלים. התכנון המחודש נעשה בשילוב זרועות של וועד הסוחרים החדש של השוק העירוני עם עיריית באר שבע, כך מסביר אבינועם מימון, סוחר ותיק ויו"ר וועד הסוחרים "בחודשים האחרונים ישבנו עם עיריית באר שבע וכל הגורמים הרלוונטיים, יש לנו גיבוי מלא מרוביק שלוקח את הפרוייקט ברצינות רבה ומקצה את כל המשאבים הדרושים לכך. יש תוכניות גדולות לשוק העירוני".

"תוכניות גדולות לשוק העירוני" צילום: שרון טל

על אילו תוכניות מדובר?

"התנאי הבסיסי שלנו היה להמשיך את הסכם החכירה לתקופה נוספת של 49 שנים, ולא להזיז אף סוחר מהחנויות שלו. העניין סוכם מול העיריה וחברת יעדים, שקיבלו החלטה חשובה ונכונה להאריך את ההסכמים. הם פועלים ללא הפסקה מול כל הגורמים כולל משרד הפנים לסיים את המהלך והמחלוקות. הבשורה הטובה היא שכבר נפתרו למעלה מ-80% מהמחלוקות מול משרד הפנים". מסביר מימון. נציין בשלב זה כי העיריה האריכה את הסכם החכירה בשנה כדי להשלים את התכנון וליישב את המחלוקות מול משרד הפנים, ועל כן טרם נקבע תאריך לתחילת שיפוצו של השוק.

פועלים ליישב במהרה את המחלוקות מול משרד הפנים, ולאפשר את המשך הסכם החכירה ל-49 שנים נוספות. צילום מכתב הסוחרים.

סוחרי השוק העירוני חוששים לעתידם ולפרנסתם

סוחרי השוק העירוני מתפרצים בישיבת מועצת העיר

נציגות חדשה לסוחרי השוק העירוני

השוק העירוני יעבור מהפך בהשקעה של כ-50 מיליון שקלים

סופו של השוק הבדואי לאחר 112 שנים

מימון הוסיף "השוק צריך לעבוד, ולעבוד מסודר במהלך השבוע עם שעות פתיחה מינימליות. גם בכל מה שקשור לחניה ותנועה, נעשה סדר. לא תהיה כאן יותר חגיגת דוחות, יהיו חניות מוסדרות. ברחבה העליונה יהיה צד אחד כחול לבן ולא אדום לבן בשני הצדדים כמו היום. לא הגיוני שנהג מונית שמוריד נוסע מקבל דו"ח. נוציא גם את המשאיות מהשוק, ונארגן חניה מסודרת ומקומות לפריקה וטעינה. בנוסף יפתח ציר יציאה נוסף ממתחם השוק כדי לאפשר תנועה זורמת, בלי פקקים בתוך השוק".

מימון מסביר כי יושם דגש משמעותי גם על עניין האסתטיקה והניקיון בשוק "את דוחסן האשפה נעביר, לקוחות שנכנסים לשוק לא צריכים להריח צחנה. נתקין ספסלים ברחבי השוק ללקוחות שרוצים לעצור ולנוח. סוחרים לא יזרקו יותר זבל על הרצפה, ישמרו על ניקיון. השוק צריך להיות מקום שנעים לבוא אליו".

דגש על חניה, תנועה ואסתטיקה. צילום: שרון טל

סוחרים יקבלו הכשרה לניהול העסק

כמעט 50 שנה עובדים סוחרי השוק העירוני בשיטת תן-קח, רוכלות כימי פעם. אך בעסק יש יותר רק ממכירה, אלא גם שירות, שיווק, וניהול נכון "סוחרים יקבלו הכשרות והשתלמויות לניהול וקידום עסקיהם בתחום השיווק והפרסום" מסביר מימון. "אחד הסוחרים פרסם את עצמו בפייסבוק ואמר לי שהוא לא האמין איך פתאום הגיעו אליו אנשים שבחיים לא ראה בשוק". 

"מקום הבילוי הבא של באר שבע"

השוק העירוני הוא פנינה היושבת צמוד לעיר העתיקה על שטח של יותר מ-40 דונם, יעד מושלם לפעילות בילוי ופנאי גם במהלך שעות הלילה "נביא לכאן ירידי אוכל, ברים ובתי קפה יעבדו כאן, נביא לכאן גם סוחרים שעבדו בשוק הבדואי, שימכרו תוצרת אותנטית. המקום הזה יהיה שוקק חיים" מסביר מימון "בחודשים האחרונים ביקרנו בשוק מחנה-יהודה בירושלים, אנחנו לומדים עוד שווקים כדי להפוך את השוק העירוני למקום הבילוי הבא של באר שבע".

השוק יהפוך למקום הבילוי הבא של באר שבע. יו"ר הסוחרים אבינועם מימון. צילום: פרטי

את וועד הסוחרים בשוק מובילים מספר סוחרים ותיקים, שנבחרו ברוב קולות. יו"ר הוועד הוא אבינועם מימון, איש עסקים ובעל חנות הרשת "תבליני מימון" בשוק העירוני. יחד עם מימון נבחרו במרץ 2018 כנציגי הסוחרים גם מוטי כהן ונועם אליאס – נציגי רביע א', ויקטור קראדי וסמי אלעפווי נציגי רביע ב', ונסים אלגרגאווי ותאמר אבו עסל, כנציגי רביעי ג'-ד'. לאחרונה אף קיבלו נציגי הוועד מבנה משרדים מסודר ומאובזר בשוק לצורך ניהול פעילותם מול הסוחרים ושאר הגורמים הרלוונטיים ברשויות.

תכנונו המחודש של השוק העירוני יחד עם וועד הסוחרים, מלווה בידי גורמים מקצועיים מרחבי הארץ, ביניהם גם אחד ממקימי שוק מחנה-יהודה אורי עמדי. את הפרויקטים מלווה חברת קשרי קהילה המתמחה בחידוש ושדרוג שווקים עירוניים ומרכזים מסחריים, וכן חברת "במידה" לתכנון עירוני ופיתוח אסטרטגיה עסקית וקהילתית בניהול אדר' איריס ורזגר ושרון בנד-חברוני, אשר אחראים על פרויקטים רבים ברחבי הארץ כגון: תהליך המיתוג מחדש של יפו העתיקה ושוק הפשפשים, התחדשות עסקית ותיירותית של העיר העתיקה בלוד, התחדשות מרכז העיר בכרמיאל ועוד.

וועד הסוחרים לומדים שווקים ברחבי הארץ. צילום: פייסבוק

בנוסף מתקיים שיתוף פעולה עם קבוצת "I LOVE BASH" המקיימת סיורים מודרכים ברחבי העיר ובשוק העירוני ומספרת את מורשת העיר והשוק עם דגש על הדו קיום בין המגזר הבדואי והיהודי מזה עשרות שנים ועוברים מאב לבן.

עומדים בפני שינוי היסטורי

השוק העירוני בבאר שבע ידוע כשוק מגוון ובו כ-700 חנויות ודוכנים, בהם ניתן להשיג מכל הבא ליד. מאז הוקם בידי העיריה ב-1969, היה השוק במשך עשרות שנים מרכז קניות משגשג, עם שפע וכל טוב שמושך אליו לקוחות מרחבי האזור. ב-2012 אף נבחר השוק העירוני בבאר שבע כזול בין השווקים בארץ, בסקר צרכני גדול. כעת, עומד השוק בפני שינוי היסטורי, במקביל להתפתחות האדירה של העיר באר שבע.

מיקומו האסטרטגי של השוק ושיתוף הפעולה הפורה בין וועד הסוחרים לעיריה, יוכל לאפשר את שגשוגו של השוק כמקום הבילוי והפנאי הבא של העיר באר שבע, מקום בו יוכלו לקיים אירועים, מסיבות רחוב, או פשוט לשבת וליהנות מבירה או לשתות קפה עם חברים. לאחר חודשים ארוכים בהם הסוחרים שהו באי וודאות באשר לעתיד פרנסתם, האפלה אט אט מתבהרת, וכעת, רואים אור בקצה המנהרה.

בדרך למהפך בשוק העירוני. צילום: שרון טל

לחצו כאן על מנת להצטרף לערוץ ה-telegram שלנו

מכורים לעיר? הצטרפו גם לקבוצת הוואטסאפ שלנו

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] setImageBanner('2e2c7f68-5285-4f03-a3c3-2074a98123b7','/dyncontent/2020/9/13/11e86604-7162-4a71-b169-e398d333f245.gif',11495,'',525,78,false,39325);
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה