בשנת 2012, כשלקחה קבוצת ארזי, בבעלותו של כפיר ארזי, את ניהול עמותת 'עתיד הנגב' בכדורסל, נפתח פרק חדש בהיסטוריה ארוכת השנים של ענף הכדורסל בעיר באר שבע. ארזי נכנס לבעלות על העמותה יחד עם חברי העמותה שכבר כיהנו בה, בזמן שהקבוצה הבוגרת שיחקה בליגה ב'.

לפני כשנתיים אמר ארזי: "אני חולם לבנות בכל עונה קבוצה מלהיבה ותחרותית, כזו שתושבי באר שבע והנגב יהיו גאים בה, קבוצה שתגרום לכולכם למלא על בסיס קבוע את אולם הקונכייה הנפלא בו נשחק החל מעונת המשחקים הקרובה. בחזוני, אני רואה את ענף הכדורסל בנגב פורח לממדים חדשים ואת העיר באר שבע הופכת להיות מעצמת כדורסל בקנה מידה ארצי". אמר, ועשה.

כפיר ארזי חלם להפוך את הקבוצה למעצמה, והגשים. צילום פרטי

מה שעשו אלונה ברקת לכדורגל ורוני טסלר לענף הכדוריד, עשה אמש כפיר ארזי לכדורסל. התאריך 22.5.18 נחקק בהיסטוריית הספורט בעיר באר שבע. הקבוצה של המאמן, יניב בורגר, רמסה את קריית גת במשחק השלישי בסדרת הפלייאוף והשלימה תוצאה שאף אחד לא האמין שתוכל להתרחש – סוויפ 0:3 בסדרת הגמר! ברגע שהשעון הראה 0:00 פצחו השחקנים בחגיגות, בשמחה ובשירה, וכמיטב המסורת – אנשי המקצוע זכו ל"מקלחת" מים קרה, גם כפיר ארזי לא נותר יבש.

ארזי הוא איש עסקים מקומי והבעלים של חברת האבטחה "ארזי". הכניסה שלו לענף הכדורסל הפתיעה לא מעט אנשים לפני כחמש שנים אבל העלייה המטאורית שהקבוצה עשתה מליגה ב' במספר מצומצם של שנים גרמה לספקות לרדת. בסופו של דבר, המטרה הושלמה, אם כי מעכשיו תהיה לארזי, לבורגר ולמנכ'ל הקבוצה, תומר ירון, עבודה רבה על מנת לתקוע יתד בליגת העל ולא לחזור ללאומית בתום העונה הבאה.

צפו בחגיגות האליפות (צילום באדיבות A.T):

לאחר המשחק אמש, יצאו השחקנים לחגיגה רווית אוכל ואלכוהול במסעדת 'הספריה' בעיר. ארזי דווקא השכים קום בבוקר, וכשנשאל האם הוא כבר מעכל את ההישג ענה: "כן, אנחנו מתחילים לעכל. אין ספק שקרה כאן דבר גדול. יש אצלנו שמחה גדולה. אתמול חגגנו במסעדת הספרייה, שבה אירח אותנו יוסי שוורץ (הבעלים של קבוצת הפורום – נ.ס). היה נחמד וכיף. ככל הנראה בסוף השבוע נקיים מסיבה לשחקנים ויותר מאוחר גם אירוע לקהל ולספונסרים.

העונה הזאת הייתה מאופיינת בחוסר יציבות משווע של הקבוצה, ונדמה כי הייתה פחות טובה מהעונה הקודמת, ובכל זאת עליתם ליגה
"תראה, העונה הזאת הייתה יותר טובה מהעונה שעברה, הרי בסוף סיימנו מקום אחד יותר גבוה (בעונה שעברה הקבוצה הפסידה בגמר הפלייאוף – נ.ס) ועלינו ליגה. במהלך השנה היו עליות וירידות. כשהיו ירידות היה יותר קשה אבל שיחקנו טוב. ידענו שבסוף כל העונה תתנקז לפלייאוף ובסוף נהיה טובים" על הרכש במהלך העונה אמר ארזי: "עשינו חיזוק קטן אבל מאוד משמעותי. החזרנו הביתה את אריאל נבון וזה השתלם"

האם היה רגע במהלך העונה שחששת שגם השנה, כמו בשנה שעברה וכמו בזו שלפנייה, לא תעלו ליגה?

"לא היה שום רגע שחשבתי שאין סיכוי"

לרגע לא הפסיקו להאמין. הפועל באר שבע בני שמעון בכדורסל

מאמן הקבוצה, יניב בורגר, צפוי להמשיך בקבוצה בעונה הבאה. לארזי נותר רק לשבח את מי שניווט את הספינה: "יניב הוא מאמן מצויין. הוא הוכיח את עצמו במבחן את התוצאה כי אתו עלינו ליגה"

נקודה כואבת שארזי התמודד עמה לאורך השנים הוא היעדר הקהל שמגיע  לאולם הקונכייה. כשהמבנה השכן מצליח להביא אליו בכל שבועיים כ-16,000 אנשים, במשחקי העונה הסדירה הממוצע עמד על כמה מאות בודדים. במהלך השנה, בקבוצה ניסו לעשות ככל שביכולתם על מנת למשוך עוד קהל. החל מפרסום בעמודי פייסבוק פופולריים דרך חלוקת כרטיסים לוועדים וארגונים שונים, כולל קריצה לקהל הסטודנטים, ועד למנויים חינמיים למחלקת הנוער. לא ניתן לומר שהמהלכים נחלו הצלחה גדולה.

הבעלים מסכים: "בכל הנוגע למספרי הקהל, העונה הייתה מאוד מאכזבת עבורי. אני מקווה שבעונה הבאה נתחיל עם הרבה מנויים, כדי שזה יעזור לנו גם כלכלית וגם מבחינת אווירה. לקראת הפלייאוף, הקהל היה מאוד מאוד מאוד משמעותי, נתן לנו דחיפה רצינית והבאנו סביבות כ-2,000 צופים בממוצע. בליגה הזו זה הרבה וזה פקטור חשוב. אני מקווה שנצליח בשנה הבאה להביא כזו כמות של אוהדים לאורך כל העונה ולא רק במשחקי הפלייאוף".

"אין ספק שקרה כאן דבר גדול". צילום: חן אזרן

מלבד בניית הסגל, בקבוצה יאלצו להתמודד עם בעיות בירוקרטיות בהיכל הקונכייה. לא ברור מדוע, האם בגלל חוסר תשומת לב או במודע מכיוון שהאחראים על הפרויקט לא חשבו שיום אחד קבוצת הכדורסל תגיע לליגת העל, אך האולם נבנה ללא אפשרות חציצה ראויה. בין היתר, אין הפרדה בשירותים בין היציעים של האורחים לאלה של המארחים, ובמשחקים מסוימים, לא תאפשר המשטרה מעבר של שני מחנות האוהדים באותו המרחב. המשמעות – מאות מקומות עלולים "להעלם" לטובת חציצה במשחקים מול קבוצות שיביאו קהל רב ומי שיפגעו מכך יהיו האוהדים האדומים.

ארזי מרחיב: "עדיין אין את התכנית איך לפתור את הנושא, אבל אנחנו נשב בשבוע-שבועיים הקרובים ונתחיל להיערך לזה, מבחינת הכול. צריך אישורים של העירייה ושל גורמים נוספים על מנת להתגבר על המכשול. יש כמובן נכונות של העירייה ושל העומד בראשה לעזור לנו בכל מה שצריך".

נף הכדורסל בנגב פורח לממדים חדשים. צילום: חן אזרן

בימים אלה, קיום ליגת העל נמצא בסכנה. סכסוך פרץ בין מנהלת הליגות לשחקנים בנוגע לחוק הרוסי. נכון לכתיבת שורות אלו, ולמרות כי הסתמן שהושג פתרון, הצדדים עוד לא לחצו ידיים וליגת העל לא מתקיימת. במידה ולא יהיה ניתן לגשר על הפערים, ליגת העל בכדורסל תסתיים ללא אלופה. ארזי לא מתרגש: "לא נראה לי שלא תהיה ליגה, אבל אם יהיו בעיות אז הן עכשיו ואנחנו כרגע לא קשורים לנושא"

השחקנים והצוות המקצועי צפויים לקבל חופשה של מספר שבועות, בסופם יחזרו לאימונים המפרכים לקראת העונה ההיסטורית בליגת העל. כמובן שמי שיחזרו ראשונים לעבודה יהיו צוות המאמנים וארזי עצמו, שצריכים להכין את הקבוצה לעונה הבאה. בהקשר הזה, מודה ארזי כי "אי אפשר לשמור על כול השחקנים הקיימים, אם נשמור על כולם נגיע מהר מאוד לליגה הלאומית. נשמור על חלק מהשחקנים ובמקביל נתחזק".