ארגוני האוהדים של קבוצות הכדורסל והכדורגל (ארגוני האולטראס בשמם היותר נפוץ  - נ.ס) ידועים בהקפדה על עקרונות וקודים שאמורים להיות משותפים ברחבי העולם.

אחד מהמאפיינים המרכזיים בארגונים אלה הוא חוסר שיתוף פעולה עם הממסד, ובייחוד עם המשטרה. לכן, ברוב יציעי האולטראס בארץ ובעולם, ניתן לראות שלטים, באנרים וחולצות אשר מביעים מחאה נגד המשטרה. לרוב, מדובר בכיתובים "ACAB" או "1312", שמקניטים את אוכלוסיית השוטרים.

View this post on Instagram

A post shared by @casualsbeersheva on

למרות שלרוב מדובר בסך הכול בכיתוב על שלט אחד מיני רבים שמונח על הגדר באולם או במגרש, נדמה כי במשטרת ישראל לא מרוצים מה"מחווה" שמסדרים להם האוהדים. לכן, החליטו כחולי המדים להילחם בתופעה והעבירו מסר לארגוני האוהדים של הפועל באר שבע בכדורגל ובכדורסל לפיו הם אינם רשאים להניף שלטים אלה.

סנונית ראשונה למדיניות החדשה נראתה בשבוע שעבר באולם 'הקונכייה'. אנשי ארגון הגלאדיאטרוס (ארגון אוהדי הפועל באר שבע בני שמעון בכדורסל – נ.ס) תלו שלט כזה מתחת ליציע המעודד. במהלך המחצית הראשונה, בעודם עסוקים בלדחוף את הקבוצה לחזרה מפיגור גדול, ניגש אל האוהדים שוטר ודרש להוריד את השלט. בנוסף, איים לבצע מעצר על אחד האוהדים שלבש חולצה עם הכיתוב "ACAB".

בתחילה, סירבו החברים בארגון לדרישה, משום שלא היו מודעים לשינוי מדיניות, וטענו כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי. לבסוף, לאור העובדה כי במקום התפתחו דין ודברים שגלשו לטונים לא רצויים, החליטו להוריד את השלט. כך אכן היה, ובמחצית השנייה, השלט לא נראה על הגדר. "חבל מאוד שמשטרת ישראל מתעסקת בהורדה של שלטים שלא מזיקים לאף אחד, מאשר בלתפוס פושעים אמתיים ולסכל עבירות שיפגעו בביטחון האזרחים" אמר אחד מהאנשים שהיה נוכח באירוע.

מספר ימים לאחר התקרית, ל'באר שבע נט' נודע כי הוראה דומה הועברה גם לארגון האוהדים של הפועל באר שבע בכדורגל. לאחר בירור, מסתמן שמדובר בפקודה גורפת לכלל ארגוני האוהדים בארץ, והמשטרה צפויה להתחיל לאכוף את הנושא בכל מגרשי הספורט. ישנם ארגוני אוהדים, בעיקר במגרשי הכדורגל, שלא צפויים לעשות למשטרה "חיים קלים" לנוכח ההוראה החדשה.

View this post on Instagram

A post shared by Ultras Hapoel Beer Sheva (@ultrasouth1949) on

גורם בקבוצת הכדורסל התייחס לסיטאוציה: "החבר'ה שבאים לעודד אותנו הם צעירים, באים מתשוקה למשחק. אני לא נכנס לשיקולי המשטרה, ולא יודע מי צודק, אך חבל שמדובר בהחלטה שנעשית על המקום וללא יידוע מראש. אם הדברים היו נאמרים לפניי המשחק, ייתכן ולא היו מגיעים למצב לא נעים והפסקת עידוד, בזמן בו הקבוצה הכי צריכה אותו".

בתחילת השבוע צפויה להתקיים ישיבה בה ייקחו חלק נציגי המשטרה ואוהדי קבוצת הכדורסל על מנת ללבן את העניינים. "חבל שלא עשו את הפגישה הזאת לפניי" אמר אחד מאנשי ארגון אוהדי הכדורסל.

תגובת משטרת ישראל לא התקבלה עד לרגע פרסום הכתבה.