ענף הבנייה בישראל נעדר פיקוח מספק, לא חולף שבוע בו אין תאונה קשה באתר הבנייה, שכוללת, במקרה הטוב, פצועים. בשנים האחרונות אנו עדים לתאונות רבות באתרי הבנייה, הכוללת גם קריסה של מנופים ועגורנים, בין אם מנזקי מזג האוויר או בשל טעויות אנוש.

האישה יצאה מהחניון ונמחצה למוות ממנוף שקרס בכפר סבא. צילום:  ארכיון מד"א

כך לדוגמה, בפברואר האחרון נהרגה אישה בת 52 לאחר שמנוף קרס על מכוניתה באתר בנייה בכפר סבא. היא נמחצה למוות בתוך רכבה, ולכוחות ההצלה לא נותר אלא לקבוע את מותה. מקרה דומה אירע שנה לפני כן בעיר בת ים, אז קרס מנוף על מכונית ופצע ארבעה. 

תיעוד: תאגיד השידור הציבורי

הבוקר (שלישי) נערכה ביקורת משותפת באתר הבנייה של פרויקט "סנטרל פארק 17", הגובל ברחובות דרך שמשון ויהודה הלוי, בעקבות תלונות תושבים על מסוכנות הנובעת מאתר הבנייה. בביקורת נכחו נציגים של מחלקת ההנדסה של עיריית באר שבע ומחלקת הפיקוח, בשיתוף נציג משרד העבודה, ונבדקה פניית התושבים בדגש לבטיחות האתר ובפרט המנופים.

אחת מטענות התושבים הייתה סיבוב צריח העגורן, ומבדיקת הרשויות עלה כי מדובר בהליך תקין של תחזוקת העגורן בכדי למנוע נפילתו, וסיבוב הצריח נגרם כתוצאה מרוחות. בסיום בדיקתם של אנשי המקצוע נמסר כי אין סכנה הנשקפת לאדם מהכלים הפועלים באתר וככל שהם מופעלים עפ"י הנהלים והתקנות, וכי קיימים כל אישורי הבטיחות הנדרשים. בהמשך הבדיקה עלה כי קיימים כל היתרי הבניה הנדרשים.

התושבים חששו מסיבוב העגורן, הרשויות הגיעו לביקורת. צילום: שרון טל

מהמשטרה נמסר כי "מפקד השיטור העירוני בתחנת באר שבע, פקד יהודה סויסה, אשר עמד בראש הבקרה הבהיר למנהל אתר הבניה ולקבלן שלא תתאפשר כל חריגה מתקנות הרעש עפ"י החוק וכל פניית אזרח תיבדק ותיאכף במידת הצורך. משטרת ישראל מייחסת חשיבות רבה לפניות אזרחים ופועלת למתן מענה תוך שילוב רשויות אכיפה, פיקוח ובקרה בתחומי מקצוע שונים והכל למען תחושת הבטחון של האזרח".
.