תוכנית מגדלי גרנד קניון – תוכנית להקמת מגדלים בהם 297 יחידות דיור על שטח החניה החיצונית של הגרנד קניון, זכתה להתנגדות קשה מצד התושבים המתגוררים באזור. 139 תושבים הגישו התנגדות לתוכנית ואף יצאו להפגנה בקריאה לביטולה. במקביל, הגישו המתנגדים חוות דעת מקצועית שקובעת כי לאחר הקמת המגדלים על שדרות טוביהו משני צדי הגרנד קניון, יחריפו הפקקים ותיווצר מצוקה של למעלה מ-800 מקומות חניה. מחר, יתקיים הדיון הגורלי בוועדת התכנון, והתושבים מקווים שיתרחש נס, התנגדויותיהם הרבות יתקבלו, והתוכנית תבוטל.  

מגדלי גרנד קניון. צילום: עמוד המחאה בפייסבוק

לפני מספר ימים התקיימה פגישה בעיריית באר שבע בין נציגי התושבים המתנגדים לתוכנית לבין נציגי היזם קבוצת מליסרון. כפי שכתבה ד"ר אושרה ספיר, ממובילי המחאה, בעמוד הפייסבוק של ההתנגדות "פגישה נוקבת בלשכת ראש העירייה, עם הנציגים הרבים של קבוצת מליסרון. מסתבר שהם לא מתכוונים לסגת מהרעיון האווילי, ודבקים בו בקנאות. הם הציגו בפנינו סימולציה של המגדלים, עם המון ירוק ופרחים ושלווה. כמעט הצליחו לשכנע אותנו שטעינו בכל המחאה הזאת. אז קבוצת מליסרון, עשיתם לי דה ז'ה וו. גם הפרזנטציות של הקניון בזמנו הציגו קניון אקולוגי, וירוק, ויפה ורומנטי" כתבה.

ד''ר אושרה ספיר - ממובילי המחאה נגד הקמת המגדלים. צילום שרון טל

אלא מה שהתושבים חוששים ממנו הוא לא רק מחסור במוסדות ציבור וחינוך, או חסימת הנוף אליו היו רגילים כתוצאה ממגדלי הענק, אלא בעיקר פגיעה אנושה ביכולת התנועה שלהם בשל מחסור במקומות חניה ופקקים בלתי נסבלים "צומת טוביהו- ידין כבר כיום נמצא בכשל. בשנת 2023 ובאכלוס מלא של הפרויקטים ציר טוביהו נמצא בכשל ללא נת"צ". כך כתבה נורית כספית, מהנדסת תנועה, בדו"ח לעיריית באר שבע שבדק את ההשלכות התחבורתיות בעקבות הקמת המגדלים המתוכננים, והמליצה לפעול לקדם תכנון להרחבת ציר טוביהו. בעיריית באר שבע אמנם עתידים להתחיל שיפוץ נרחב של שדרות טוביהו בעלות של 50 מיליון שקלים, אך נתיב תחבורה שלישי לא יהיה חלק ממנו בשלב זה, אלא רק במסגרת תוכנית עתידית, שכידוע, במעגלי הבירוקרטיה עלולה להימשך עוד שנים רבות. ובכל מקרה, ציר טוביהו הוא לא היחיד שעמוס, אלא גם הצירים הסמוכים, שם תושבים השקיעו מיטב כספם למען איכות חיים. כעת התושבים מנסים למנוע את החמרת פקקי התנועה, שגם כיום בשעות העומס בלתי נסבלים.

מחר (שני) בשעה 12:00 מתוכנן להתקיים הדיון הגורלי בוועדת התכנון והבנייה מחוז דרום בבאר שבע, ואל הפגישה צפויים להגיע רבים מהמתנגדים לתוכנית. אם התוכנית תאושר כמתוכנן למרות ההתנגדויות הרבות, יהיה מדובר לדברי המתנגדים בגזירה קשה שתפגע אנושות באיכות חייהם. אולם, אם יקרה נס והתוכנית תבוטל או תשונה באופן דרסטי, יהיה זה ניצחון של התושבים שעלול להוות נקודת מפנה באשר לאופי התכנון והבנייה בעיר באר שבע לשנים הקרובות.

נמשיך לעדכן.