טיול במדבר

כמעט בכל יבשת בעולם יש מדבר שיכול לשמש כיעד תיירותי. לנו בתור תושבי ישראל יש הערכת חסר למדבריות, אולי כי אנחנו רגילים לחיות באזור צחיח שהתנאים בו מאפשרים את קיומה של אוכלוסיית צמחים וחיות קטנה בלבד. מצד שני, יש הרבה סיבות לארוז מזוודה ולטייל במדבר ובשביל להכיר אותן צריך לדעת מה האפשרויות שעל הפרק.

בטיול הבא שלכם תגיעו למדבר

בחלוקה גיאוגרפית, רשימת המדבריות של אמריקה הצפונית למשל כוללת את מוהאבי בעוד באמריקה הדרומית מחכים לכם אתרי תיירות כמו אטקמה וסאלאר דה אויוני. לשם השוואה, ביבשת אוסטרליה לבדה יש לא פחות מ-5 מדבריות ובהם מדבר החול הגדול, מדבר גיבסון, מדבר ויקטוריה הגדול, מדבר סימפסון ומדבר טאנאמי. מיותר לציין שגם באסיה וברחבי המזרח התיכון יש מדבריות ורצוי להזכיר באותה נשימה את דהנה, המדבר הנובי, מדבר נמיב ומדבר קלהארי שבאפריקה.

חוץ מזה, יש מדבריות במרחק נגיעה מערים גדולות ומדינות מתוירות הדוגמא המושלמת לכך היא מדבר סהרה שאליו ניתן להגיע דרך טיול למרוקו . זהו המדבר החם הגדול ביותר בעולם, הוא מהווה מוקד משיכה לחוקרי טבע ותיירים כאחד והוא משתרע לכל רוחבה של צפון אפריקה – מהים התיכון ועד הרי האטלס בצפון.  

מה יש במדבר שאין באטרקציות אחרות?

גם ישראלים יכולים ליהנות מכל מה שיש למדבר להציע. קודם כל, חשוב לזכור שאתם לא מגיעים למדבר לבד ואף אחד לא מצפה מכם לשרוד בו בתנאי שטח. טיולים מאורגנים ברחבי העולם כוללים ביקור במדבריות ובשטחים עצומים עם מסלולים שמותאמים לצעירים, מבוגרים, משפחות עם ילדים ועוד. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לבחור את היבשת שמתאימה לכם ולשלב את המדבר בתוך החופשה.

המדבר מתאפיין בתנאי מזג אוויר שלא תמצאו באטרקציות אחרות. לא משנה באיזה תאריך החלטתם לצאת לחופש, תמיד תוכלו לעצור כדי להתרשם מהגודל והעוצמה של המדבר. כך למשל כולנו יודעים להעריך את האוקיינוס במהלך הפלגות וקרוזים, אך רק בודדים מביאים בחשבון שהמדבר הוא לא פחות מרשים וייחודי.

הטיול במדבר גם יהיה מגוון מכפי שאתם מדמיינים. יש סוגים שונים של מדבריות ובהם חלוקה לפי מיקום, לפי סוג הקרקע ולפי כמות המים, הצמחייה ובעלי החיים. אפילו בתוך אותו מדבר ייתכן ותראו עשרות מינים של בעלי חיים ועוד מאות מינים של צמחייה שורדת וחזקה. זה בולט במיוחד במאפיינים השונים של מדבר חולי, מדבר אבנים ומדבר ארקטי ומתרחש כתוצאה ממיעוט צמחים שמביא להפחתת האנרגיה. בקיצור, המדבר יעניק לכם פרספקטיבה חדשה על כדור הארץ ולא כדאי לפספס אותו.