הגר"ח קנייבסקי: "שנה זו מסוגלת לתשועת עם ישראל. התשע"ו אותיות תשועה"

$(function(){setImageBanner('c62da41a-a3c0-485c-88e7-e5a450aa769a','/dyncontent/2021/9/12/3720aa90-502e-4743-af3f-2f17912bc41b.jpg',13433,'',525,78,false,33879);})

מדוע יש כל כך הרבה צרות בערב ביאת המשיח, ומה עלינו לעשות? 10 עובדות על תקופתנו. הובא מאתר הידברות/נעמה גרין

1. שנת תשע"ו מסוגלת ביותר לתשועת עם ישראל

בימים האחרונים אמר מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי כי "שנה זו מסוגלת יותר מתמיד לתשועת עם ישראל". הגר"ח ציין כי "השנה היא שנת תשוע"ה! התשע"ו אותיות תשועה".

2. סימנים לביאת המשיח שמתקיימים בדורנו

במקורותינו הקדמוניים מובאים מדרשים רבים אודות מצבו של עם ישראל בערב ביאת המשיח. כה מובא במסכת סוטה: "בעקבות המשיח, העזות תרבה והיוקר יעוות, הגפן תתן פריה והיין ביוקר ואין תוכחת; בית הועד יהיה לזנות, והגליל יחרב והגבלן ישום, ואנשי הגבול יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו; וחכמת סופרים תסרח, ויראי חטא ימאסו, והאמת תהא נעדרת, ופני הדור כפני כלב; נערים ילבינו פני זקנים, גדולים יעמדו מפני קטנים; בן מנבל אב, בת קמה באמה, כלה בחמותה, אויבי איש אנשי ביתו, והבן אינו מתבייש מאביו. ועל מי יש לנו להישען? - על אבינו שבשמיים (סוטה מט ע"ב, סנה' צז ע"א).

3. צרות רבות? סימן לבוא המשיח

עוד מובאים בגמרא דברי רבי יוחנן: "אם ראית דור שצרות רבות באות עליו כנהר - חכה לו". רבי יוחנן נותן לדבריו סמך מהפסוק בישעיהו: "כי יבוא בנהר צר רוח ה' נוססה בו", וסמוך לו: "ובא לציון גואל" (שם, שם, כ').

4. מלכי האומות מתגרים זה בזה? סימן לבוא המשיח

בילקוט שמעוני מובאים דברי רבי יצחק: "שנה שמלך המשיח נגלה בה, כל מלכי אומות העולם מתגרים זה בזה… וכל אומות העולם מתרעשים ומתבהלים ונופלים על פניהם ואוחזים אותם צירים כצירי יולדה. וישראל מתרעשים ומתבהלים ואומרים: 'להיכן נלך? להיכן נבוא?' אומר להם: 'בני, אל תתייראו, כל מה שעשיתי לא עשיתי אלא בשבילכם. מפני מה אתם מתייראים? אל תיראו, הגיע זמן גאולתכם! ולא כגאולה ראשונה, גאולה אחרונה, גאולה ראשונה היה לכם צער ושעבוד מלכויות אחריה, אבל גאולה אחרונה אין צער ושעבוד מלכויות אחריה'". (ילקוט שמעוני ישע' ס').

5. חמש עשרה נקודות שיסייעו לבוא המשיח

במדרש הגדול מובא: "מתוך חמישה עשר דברים ישראל נגאלים באחרית הימים. מתוך תשובה, מתוך רחמים, מתוך זכות אבות, מתוך צרה, מתוך מעשים טובים, מתוך הגיון תורה, מתוך עניות, מתוך שעבוד קשה, מתוך הכנעה, מתוך שילום קץ מלכויות, מתוך קנאה, מתוך תפילה, מתוך הקץ, מתוך שפלות הדור, מתוך ייאוש". (מדרש הגדול שמות, עמ' לט)

6. מטרת הצרות – צעקה לבורא שיזרז את בוא המשיח

מבוא במדרש על תקופת בוא המשיח: "ובזמן ההוא, תתעוררנה מלחמות, גוי בגוי, ועיר בעיר, וצרות רבות תתחדשנה על שונאיהם של ישראל עד שישחירו פניהם כשולי קדרה, ואחר כך תתגלה עליהם גאולתם מתוך שאגת לחצם ודחקם".

7. מטרת הצרות – תשובה שמקרבת את הגאולה

רבי אליעזר אומר: "גלות האחרון אין לו קץ וזמן, אלא הכל תלוי בתשובה". הוכחותיו של ר' אליעזר לדבריו הם הפסוקים: "ושבת עד ה' אלקיך ושמעת בקולו", ולאחר מכן: "אם יהיה נדחך בקצה השמים משם יקבצך ה' אלקיך ומשם יקחך". עוד מובאים דברי רבי אליעזר: "הקב"ה מעמיד עליהן מלך קשה כהמן ומיד הן עושין תשובה והן נגאלין". הוכחה לכך הוא הפסוק: "עת צרה היא ליעקב וממנה יוושע". (ירושלמי תענית ג א)

8. מטרת הצרות – בכיה שמזרזת את הגאולה

מובא במדרש: "כשם שלא פייס יוסף את אחיו אלא בבכיה, כך הקב"ה אינו גואל את ישראל אלא מתוך בכיה, שנאמר בירמיה 'בבכי יבואו ובתחנונים אובילם'". (שם פרשה צג יג)

9. הצרות – הוכחה לכך שהגאולה קריבה

במדרש תהילים מובא על הפסוק "יענך ה' ביום צרה" המשל הבא: "משל למה הדבר דומה, לאב ובן שהיו מהלכין בדרך, נתיגע הבן, אמר לאביו: 'אבא, היכן היא המדינה?', אמר לו: 'בני, סימן זה יהא בידך - אם ראית בית הקברות לפניך, הרי המדינה קרובה לך. כך הנביא אומר לישראל: 'אם ראית הצרות שיכסו אתכם - מיד אתם נגאלים, שנאמר: 'יענך ה' ביום צרה'". (תהלים כ, תרפ)

10. תפקידינו כעת – לזעוק בתפילה שתקרב את הגאולה

הרמב"ן: "יאשים את ישראל שבגלותם ישימו כל כוונתם בעסקי העולם הזה, וראוי להם להיות בוכים ולהתפלל לפני ה' לילה ויום שיכפר עוון ישראל ויחיש הגאולה, כי המשיח יבא מיד בתשובה, ואם לאו יתאחר עד הקץ, והמשיח מצטער על שאיחר. נגש והוא נענה - בבואו בתחילה עני רוכב על החמור יבואו עליו נוגשי כל עיר ושוטריה ויענו אותו בחירופין... וחפץ ה' בידו יצליח - כי ישלים הגאולה שהשי"ת חפץ בה, וילמד לכל העמים להשכיל ולדעת את ה'".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('7f45ce35-49d6-43e5-8df9-a236f4d4aeff','/dyncontent/2021/9/13/c597d25d-a939-4509-99dc-f9a73b3ea8c6.jpg',13441,'',525,78,false,33881);})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה