תושבת שכונת רמות בבאר שבע רכבה השבוע על אופניה בטיילת השכונתית,סמוך לגשר רמות הצמוד לשדרות רגר, כשלפתע הבחינה בדבר שחור על הקרקע "חשבתי שזה חבל וכמעט דרסתי אותו" סיפרה, "פתאום אני רואה שהוא זז, וזה נחש".אולם ההפתעה הראשונית, היא מדגישה "חשוב שאנשים לא יפגעו בהם, וחשוב גם שאנשים שמטיילים עם הכלבים שלהם לא יתנו להם לצאת לשיחים, יכולים להסתתר שם נחשים".

 

מבדיקה שערכנו עולה כי ככל הנראה מדובר בנחש ארסי ביותר בשם פתן שחור, הנפוץ באזור הנגב ובבקעת הירדן אורכו המקסימלי הוא כ-1.3 מ' ומשקלו קילו בלבד. הוא בעל גוף שחור ומבריק, זנב קצר וראש צר, שטוח ועבה הנבדל מן הצוואר. העיניים קטנות וכהות. נחשב לארסי ביותר.

טיול בשכונה הפך להיתקלות עם נחש. צילום: שרון טל 

לאחרונה נראה נחש נוסף ברחוב בשכונת רמות, כאשר שני תושבים הבחינו בו נכנס אל בית פרטי. תושבי רמות מכירים את התופעה ומספרים: "השכונה מלאה בנחשים, זה לא המקרה הראשון ובטח לא האחרון. לא מזמן גם קרה מקרה דומה נחש נכנס לבית פרטי ונעלם, לא הצליחו למצוא אותו".

לא מדובר בתופעה הרווחת רק בשכונת רמות, אלא מאפיינת אזורים צמודי קרקע הסמוכים לשטחים פתוחים. כך לדוגמה נצפה לפני מספר חודשים נחש בשכונת כלניות הנבנית וגם בשכונת נחל עשן. הנחשים מגיעים לשטח בחיפושם אחר מזון בהם מכרסמים (עכברים, שרקנים, אוגרים, ארנבות) וציפורים. החיות הללו שלעיתים קרובות מוחזקות בכלובים בחצרות הבתים מפיצות ריח שמפתה את הנחשים להיכנס ולחפש טרף. לכן יש לדאוג לניקיון כלובים וצמצום הריח שנפלט מהחיות השוכנות בהם. יחד עם זאת גם מחסה הוא סיבה מספיק טובה כדי לזכות בביקור של נחש בגינת ביתכם, לכן השתדלו לא להשאיר מצבורים של גזם ואשפה.  

עשה ואל תעשה במפגש עם נחש

מפגש עם נחש הוא בדרך מפגש שיוצר פניקה ודאגה, מרבית האנשים נוטים באופן אוטומטי ומתוך פחד לזרוק עליו חפצים במטרה לנטרל או להרוג, אך ברוב הפעמים לא מדובר בנחש ארסי כלל. בכל מקרה, אין לעולם לפגוע בהם ובמידה של היתקלות בהם, יש לשמור על מרחק ולהזעיק לוכד נחשים לזירה. 

לכן אם נתקלתם בנחש השתדלו להתרחק ממנו ולהימנע מכל ניסיון ליצירת מגע כלשהו. אם הוא נמצא במקום ציבורי יש להתקשר למוקד העירוני ולהודיע על מקום המצאו, אם הוא נמצא בשטח פרטי יש להזעיק לוכד נחשים המיומן בתפיסת נחשים ושחרורם חזרה לטבע.

בשום אופן אין לזרוק על הנחש חפצים במטרה להבריח או להרוג ואין לנסות לתפוס אותו באופן עצמאי ללא בעל מקצוע, פעולות אלה עשויות לגרום לו לתקוף כאמצעי הגנה ולהכיש. כמו כן, נקטו במשנה זהירות בעיקר במהלך טיולים בטבע, בהם יש להימנע מהרמת סלעים ואבנים גדולות המשמשות מקום מסתור עבור נחשים שונים.

בהיתקלות עם נחש, אין לפגוע בהם אלא להזעיק לוכד נחשים. פתן שחור. צילום: ויקיפדיה

הוכשתם? כך תנהגו

חשוב לזכור שגם אם הוכשתם לכאורה לא בהכרח מדובר בנחש ארסי, ובכל מקרה אין להיכנס לפאניקה. בכל מקרה של הכשה יש לדאוג לפינוי מהיר ככל שניתן לקבלת טיפול רפואי, כאשר במהלך הפינוי יש לפעול בהתאם לכללים הבאים: קיבוע אזור ההכשה כך שהאדם שהוכש לא ינוע ויגרום לפעילות לב מואצת המסייעת בפיזור הארס בגוף. יש להימנע מחסימת עורקים וכריכת בדים סביב אזור ההכשה, כמו כן להימנע באופן מוחלט מניסיון מציצת הארס או הקפאת האזור. וכמובן רצוי להבחין ולזכור את צורתו ומראהו של הנחש בכדי לסייע להמשך טיפול רפואי מתאים.

הוכשתם? הגיעו במיידית לקבלת טיפול רפואי. צילום: שרון טל