כלבים הופכים לחלק מהמשפחה של בעליהם, ואובדנם משמעותו בעיני רבים, כמו לאבד בן משפחה. אך בעיני הגנבים מדובר בעסק כלכלי כאשר הכלבים הם הסחורה, ושווים אלפי שקלים. כך בעלי כלבים רבים מגלים כי חשודים נכנסים לחצרות בתיהם וגונבים את כלביהם באישון לילה, ובמקרים רבים הם לא נראים שוב לעולם, או מוחזרים תמורת כופר לחוטפים, כך לפי תחקיר שערכנו בנושא ב'באר שבע נט'.

מכת הגניבות נמשכת כל העת. בשבוע שעבר לקראת השעה 04:00 לפנות בוקר, הגיע חשוד חבוש בכובע ונכנס לחצר בית בשכונה ג' "הוא הסתובב בחצר, ואז לקח את הכלב שלי, הכלב שלי אסקי סיבירי חברותי מאוד והלך איתו". סיפרה בעלת הכלב, אלא שביתה לא היה היחיד על הכוונת באותו לילה.

זמן קצר לאחר מכן אותו חשוד נתפס 'על חם' בבית סמוך בשכונה ג' "הוא נכנס גם לחצר של השכן שלי שבמקרה חזר ב04:00 בבוקר מהעבודה ותפס אותו. התחילו צעקות והזמינו משטרה". סיפרה.

"השכן ראה שהכלב שלי עם שתי רצועות והבין שמשהו לא בסדר. בבוקר הוא ראה מודעה שפרסמתי בפייסבוק כמה ימים קודם לכן, כשהוא נעלם שוב, יכול להיות שגם אז גנבו אותו, ויצר איתי קשר ולמזלי החזיר לי אותו".

לדברי בעלת הכלב "המשטרה הגיעה ועצרה את הגנב, אני והשכן הגשנו שנינו תלונה נגדו. נאמר לנו שהעבירו אותו לכלא באר שבע. מסתבר שמדובר בגנב ידוע בשכונה ג' שגונב וסוחר בבעלי חיים, כלבים, ציפורים, סוסים. מזל שהכלב שלי חזר אלי".

הכלב נגנב והוחזר לבעליו לאחר שהשכן תפס את החשוד 'על חם'. צילום: פרטי

בתחקיר שערכנו בנושא גניבות הכלבים בבאר שבע נמצא כי אזור רחוב גוש עציון בשכונה ג' הוא בין המוקדים המרכזיים לגניבות כלבים, יחד עם רחובות הסמוכים למרכז גילת ומרכז אורן בשכונה ד'. תימוכין לממצאי התחקיר סיפקו לנו "מיזם 100" - החל ממרץ 2016 ועד ינואר 2018 דווחו 98 מקרי גניבות כלבים בבאר שבע. בהם 31 בשכונה ד', 23 בשכונה ג', והשאר בשכונות אחרות. למעשה, לפי הנתונים, מקרי גניבות הכלבים בשכונות ד' וג' מהווים כ-55% מסך כל הגניבות בבאר שבע.

מרבית גניבות הכלבים - בשכונות ג' וד'. צילום: שרון טל

הכלבים נגנבים במקרים רבים לשטחי הפזורה הבדואית למטרת סחר או קרבות אכזריים ומוחזרים תמורת כופר של אלפי שקלים אותו דורשים החוטפים. עוד עלה מהתחקיר כי תושבים לא מביעים אמון במשטרה להשבת כלבם מחשש לשלומו, ומעדיפים לפעול בצינורות לא רשמיים במקום להגיש תלונות, כתוצאה מכך, במשטרה לא קיימים נתונים מדוייקים על היקף התופעה. הפעם, נתפס החשוד בגניבה "על חם" והכלב חזר לבעליו.

עוד על תופעת גניבות הכלבים בבאר שבע בתחקיר המלא: http://www.b7net.co.il/article/255915/19