כבר בשנת 2016 עם כניסת פרויקט 'ערים חכמות' החלה חברת החשמל בפיילוט מצומצם וראשון מסוגו, במסגרתו ביצעה חברת החשמל התקנת מונים חכמים ניסיוניים שיוכלו לשדר נתונים מרחוק, במטרה לפתח זאת בעתיד לכדי מונים חכמים שישדרו לאפליקציה המותקנת בסמארטפונים של כולנו. ובכך יוכלו לספק שירותים אונליין בהתאם לכל צרכן.

כבר אז אמר מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך: "חברת החשמל מובילה מהפכה טכנולוגית אשר תביא בשורה לציבור הישראלי. שיפור הקשר הדו כיווני עם הלקוח וזרימת מידע, שתשדרג משמעותית את השליטה על צריכת החשמל, ההתייעלות האנרגטית והחיסכון בהוצאות החשמל של משקי הבית בישראל".

צילום ארכיון: יוסי וייס, חברת החשמל

העתיד כבר כאן

לאחר הצלחת הפיילוט שביצעה חברת החשמל במרכז הארץ, הכריזו היום ביריד חדשנות אורבנית MUNI EXPO, על יציאה לדרך של מיזם המונים החכמים, שיאפשר שידור נתונים ישירות לאפליקציה במכשיר הנייד שלנו. כבר בחודש אפריל הקרוב תחל חברת החשמל לרשת אזורים שונים בארץ במונים החכמים. על פי הערכות, הצפי הוא התקנת 200 אלף מונים חכמים ברחבי הארץ עד שנת 2020.

אז מהם מונים חכמים ?

מונים חכמים או בקיצור מו"ח, הינם מוני חשמל אשר עובדים על טכנולוגית שידור נתונים באמצעות קווי חשמל. שתאפשר לצרכנים לבדוק באופן קל, נוח ופשוט את נתוני צריכת החשמל, הפקת חשבון אישי, התראות על צריכה חריגה מהרגיל ועוד. וכל זאת באמצעות אפליקציה שניתן להתקין בכל סמארטפון.

האפליקציה המדוברת תאפשר מעקב והשוואה בין צריכה אישית לצריכה אזורית בסביבת הצרכן, ובזאת תאפשר צריכה נבונה יותר. נכון לעכשיו העיר הראשונה שתרושת היא מודיעין והעיר אחריה ברשימה של חברת החשמל היא באר שבע. קראתם נכון, באר שבע תהיה בין הערים הראשונות בארץ שיתנסו בפיילוט המסקרן שבקרוב מאוד יעזור לכולנו לחשב את צריכת החשמל בצורה נכונה ואחראית.