אתמול בערב (רביעי) נערכה ישיבת מועצת העיר הראשונה מן המניין לאחר הבחירות המקומיות. הישיבה נפתחה עם הדלקת נר חמישי של חנוכה. לחנוכייה ניגש ראש העיר מר רוביק דנילוביץ', שהזמין את חבר המועצה המבוגר ממנו מר משה ינאי לברך, השניים שמרבים להתווכח בישיבות נראו מיודדים ומחויכים. אגב, כמו מברכים גם ינאי התבלבל והחל לומר גם את הברכה שאומרים רק בנר הראשון ("שהחיינו"), אך תוקן מיד על ידי חברי המועצה הדתיים.

מדליקים נר חמישי של חנוכה

בישיבה נידונה הצעה של ינאי להעניק תו חנייה חינם לכל תושב, "באר שבע היא מטרופולין, שהאנשים שבאים אליה מבחוץ עם מכוניות ישלמו על חניה" אמר. ראש העיר הקפיד להבהיר שהוא לא פוסל את הרעיון ובא אליו עם ראש פתוח, ימונה צוות שיבדוק את ההצעה. עם זאת הוא ביקש להבהיר שמימוש צעד שכזה עלול לגרום יותר נזק מתועלת לבאר שבעים עצמם. תו חניה חינם עלול למשל ליצור פקקי חנייה הרסניים, כי אנשים שכיום משאירים מכונית בבית כדי לא לשלם על חנייה ונוסעים באוטובוס או במשותף, כבר לא יעשו כן. בנוסף, סטודנטים לא מקומיים ישנו את כתובת המגורים לבאר שבע כדי להנות מהתו, מה שיוסיף כמות רצינית של מכוניות על הכבישים, וכמובן גם ידרוש ייצור של מקומות חניה חדשים,ינאי המליץ שהעירייה תבנה חניונים בעלי כמה קומות, בין אם מפלסים תת קרקעיים ובין אם לגובה.

דנילוביץ' שחשף את כמות כלי הרכב של תושבי באר שבע בלבד- 70 אלף, כשליש ממספר תושבי העיר, הבטיח למנות צוות שיבדוק את העניין לעומק, שיגיש לחברי המועצה חוברת מסודרת ומפורטת עם כל הנתונים הדרושים. הדבר ייקח כחצי שנה וביוני 2019 תהיה תשובה סופית להצעה האם כל תושב יקבל תו חניה חינם.

עסקים סגורים שפטורים מארנונה

הצעה נוספת שהעלה משה ינאי היא להאריך את הפטור מארנונה לעסקים שנסגרו. כיום, בעל עסק שנסגר פטור מתשלום ארנונה למשך חצי שנה, ובמשך שנה נוספת משלם סכם חלקי, ינאי טוען שתקופת הפטור קצרה מדי, ובעלי העסקים שנכנסים למשבר נפשי בעקבות כישלון העסק זקוקים לזמן רב יותר כדי להתאושש בטרם חוזר להכביד עליהם תשלום הארנונה על מקום שלא מכניס להם כסף.

דנילוביץ' ויועציו ציירו תמונה שונה לגמרי, לפיה בעלי עסקים מנצלים את הפטור כדי להשאיר את המקומות סגורים עד שיקבלו הצעה לרוחם להשכרה או מכירה של המקום. "המטרה שלנו היא שמקומות יהיו פתוחים, שעסקים יעבדו, כולנו יודעים שמקומות נטושים מייצרים דברים לא טובים" אמר דנילוביץ'. העירייה נתנה דוגמה של מרכז מסחרי בעיר שאינו פעיל כבר זמן מה, הבעלים מקבל הצעות להשכרת החנויות אך הוא דורש מחיר גבוה ולא מוכן לרדת ממנו. בגלל שהוא פטור מתשלום הארנונה הוא יכול להרשות לעצמו למשוך את הזמן, בינתיים המרכז נטוש והתושבים מפסידים.

גם ההצעה להארכת הפטור מתשלום מארנונה לעסקים שנסגרו תיבחן מחדש בישיבות הבאות.

הישיבה שהתנהלה בעיקר כדו שיח בין ראש העיר למשה ינאי גלשה לפסים לא נעימים כשויכוח קולני פרץ בין ינאי לעמיתו, חבר מועצת העיר יוסי דדוש. לאחר מאמצי הרגעת הרוחות על ידי ראש העיר הישיבה שבה לסדרה.

סיום בטעם טוב: בישיבה אושרה פה אחד ההצעה להאריך את תקופת השירות מעבר לגיל 70, כדי להמשיך להנות מתרומתה של גב' אליזבת ויינשטיין בתחום ההנדסי.