אתמול (שלישי) הגיש משרד הביטחון כתב תביעה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בסף 760 אלף ש"ח נגד אבישי איטח תושבי העיר באר שבע, בגין רווחים אשר הפיק ממכירת 33 כלי נשק מסוג M16 אותם גנב מבסיס "שדה תימן" יחד עם אחיו ב-2017.

איטח הורשע בהליך הפלילי והוטלו עליו 9.5 שנות מאסר בפועל, על ביצוע עבירות חמורות של גניבה בנסיבות מחמירות, סחר בנשק ועוד. לאחר מאמצים רבים, הצליחה המדינה לאתר 13 מהנשקים הגנובים. 

בסיס שדה תימן, (צילום: דובר צה"ל)

בהתבסס על הרשעת הנתבע בפסק דין חלוט, הכנס הכספי שהוטל על איטח מגלם את סכום ההתעשרות של הנתבע בגין מכירת כלי הנשק הגנובים. התביעה הוגשה באמצעות עורך הדין אנטוניוס מרשי ותהילה שמשון מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), כחלק ממדיניות חטיבת תביעות וביטוח באגף הייעוץ המשפטי למשרד הביטחון להגיש תביעות כנגד כל גורם, לרבות פרטי, אשר במעשיו או במחדליו מתעשר ומסב נזק למדינת ישראל.

בגזר הדין, עמד בית המשפט על חומרת מעשיו של הנתבע וציין, בין היתר, כי "ניסיון החיים מלמד שנשק מוצא דרכו לידיים עברייניות ולמפגעים שהוכיחו שלעיתים אינם מהססים להשתמש בו גם במקומות ציבוריים וכתוצאה מכך עלולים להיפגע אנשים תמימים שבאקראי נקלעו לזירה. כפי שנלמד, לכלי הנשק הבלתי חוקיים 'ביקוש' רב וסכומי הכסף הגבוהים שהגורמים העבריינים מוכנים לשלם תמורת רובים ואקדחים (...) הפיתוי הכספי הגלום בעבירות נשק מחייב אף הוא השתת ענישה מרתיעה".