גבעת ורד בשכונה י"א; רחוב מינץ בשכונה ה'; רחוב בני אור ורחוב מבצע נחשון; רחוב שדרות ירושלים בשכונה ט'; והרשימה לא נגמרת כאן. תושבים רבים ברחבי העיר מתלוננים על בעיית רכבים נטושים שנמצאים בחניות משותפות ללא תזוזה לזמן ממושך. יש תושבים שמדברים על רכבים שנמצאים שם כבר שנים, תופסים מקומות חניה של תושבים אחרים ומהווים מטרד. כתוצאה מכך, נאלצים לא פעם תושבים להחנות את רכבם בחניה מרוחקת ממקום מגוריהם ולחפש מקום חניה זמן רב משהיו רוצים.

"זה ככה מאז שעברתי לשכונה, כבר יותר משנה"

"זה ככה מאז שעברתי לשכונה, כבר יותר משנה. רכבים שלא זזים לשום מקום, תופסים מקומות חניה. אלה לא רכבי אספנות שאנשים מחזיקים, אלא רכב שעבר תאונה טוטאל לוס למשל ולא ברור מה יש להחזיק אותו ככה או סתם רכבים ישנים...", מספר ד', תושב שכונה י"א בעיר. גם קוסטיה ארכיפצוב, אשר גדל כאן והוריו גרים בשכונה ב' בעיר, מסכים עם הדברים הללו: "יש חניה משותפת לכל הבניינים ברחוב ויש שם שלושה רכבים נטושים בחניה, רכבים שנמצאים כבר שנתיים בלי לזוז. מפריע לי שהרכבים תופסים מקומות חניה לכאלו שיש רכבים בשימוש ואין להם איפה להחנות. זה מהווה מטרד בעניינו, זה נראה לא טוב ולא נעים לחיות בסביבה כזו".

אז האם זה בכלל חוקי? על פי חוק שמירת הסדר והניקיון (תשמ"ד-  1984 סעיף 8) רכב נטוש הוא רכב העומד באותו מקום במשך 60 יום ומעלה ללא תנועה. הרשות היא זו שצריכה לדאוג לפינוי רכבים נטושים. על הרשות לתת התראה ל-14 יום ומתן התראה נוספת ל-48 לפני גרירה למגרש העירוני. בנוסף, על פי תקנה 73 לתקנות התעבורה, אסור להעמיד רכב ללא טסט או רישיון במקום המוגדר כ'דרך', גם במגרש חניה ציבורי. לכן, ישנם רכבים רבים בעיר שאינם רשאים להחנות זמן כה רב באותה החניה.

"אני מקווה שאיכות החיים שלנו תשתפר פה, שנוכל להרגיש יותר נעים במקום המגורים שלנו"

"קרה בעבר שחיפשנו חניה ולא היה מקום להחנות כי החניות תפוסות, יש בעיית חניות, מצוקה קשה. אין איפה להחנות. שנתיים לתפוס מקום חניה? זה לא הגיוני, אני לא חושב שמותר לתפוס חניות משותפות לכל כך הרבה זמן, זה כמו מוזיאון של רכבים נטושים", אומר קוסטיה. התושבים טוענים כי פנו לעירייה בנושא ונאמר להם כי זה בבדיקה אך טרם נראה שינוי. "בשכונה גרים אנשים מבוגרים, בעיקר בסופי שבוע המשפחות מגיעות לבקר אותם. זה מאלץ אנשים להחנות על המדרכה, לחסום רכבים אחרים... וזה בגלל החניות התפוסות עם הרכבים הנטושים. יכול להיות שאלו אנשים מבוגרים או עם ילדים שצריכים להתחיל עכשיו לחפש חניה ולהחנות את הרכב רחוק, זה ככה כל שבוע. אני מקווה שאיכות החיים שלנו תשתפר פה, שנוכל להרגיש יותר נעים במקום המגורים שלנו", מסכם ד'.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

"הנושא הנ"ל  הוגדר כאחד מהיעדים המרכזיים של אגף הפיקוח ומטופל באופן שוטף על ידי יחידות האגף. כידוע, כל פניה שנפתחת במוקד העירוני נבחנת ומטופלת בהתאם למצב הרכב ולהוראות החוק.

רוב הפניות המתקבלות באגף נבדקות וכאשר מתברר שרכבים שנטען לגביהם שהם נטושים וגרוטאות הם אינם נמצאים באותה קטגוריה, לא ניתן לסלקם מהמקום.

במקרה בו רכב מוגדר נטוש, מופעלים פעולות האכיפה הנדרשות, בהן דרישה לפינוי הרכב. במידה ולא יבוצע הדבר, יפעל אגף הפיקוח ברישום קנס לבעליו וגרירת הרכב  לאתר גרוטאות.

בנוגע לרכבים הנמצאים באזורים שצוינו בשאילתא, אגף הפיקוח יבדוק את מצבם ויפעל בהתאם לחוק".