לכולכם יצא לעבור שם, בין אם כנהגים בעצמכם או כשנסעתם לצד הנהג. מדובר בצומת שבין רחוב נאווי לבין רחוב סעדיה מלל. בכביש 60, אחרי מרכז ביג ובדרך ליציאה מהעיר, ישנה פנייה ימינה לרחוב סעדיה מלל המוביל למפעל מכתשים. בצומת אין רמזורים והנהגים מגיעים למהירות גבוהה בזמן הנסיעה, מה שמסכן את הנהגים והתושבים באזור. מתחילת שנת 2019 תושבים דיווחו וסיפרו לנו על 3 תאונות דרכים שהתרחשו בצומת, במזל ללא נפגעים בנפש. עולה השאלה מצד התושבים כיצד ניתן להפוך את הצומת לבטוח יותר עבור הנהגים ולהימנע מסיכון חיים?

במזל עד כה ללא נפגעים בנפש

"אנשים באים מכיוון הביג כדי לצאת מהעיר במהירות מאוד גבוהה וכתוצאה מכך נגרמות תאונות. מינואר השנה היו כבר 3 תאונות. זה יכול להיות נהג שרוצה לצאת ממפעל מכתשים הביתה ולא מקבל זכות קדימה או מישהו שרוצה לפנות מהכביש הראשי לתוך הרחוב... אולי יש אירועים ללא נפגעים בנפש אבל זה עדיין מסוכן", מספר לנו אחד התושבים. הטענה היא כי התנועה על כביש 60 היא מהירה כי אין משהו שיאט את התנועה או יתריע על רכבים שמגיעים מהרחוב הצדדי, "רכבים נוסעים במהירות גבוהה, יצא לי לראות את זה בעצמי, לא נותנים זכות קדימה ואף אחד לא יכול לעבור, מדובר ברמת סיכון גבוהה".

צילום מסך גוגל מפס

מעבר לכך, העומס בכביש ביציאה מבאר שבע אל כיוון כביש 6 ובכניסה לאזור הזה של העיר, יוצר במקום פקקים ועומסי תנועה כבדים. "למה מראש צריך להיווצר הפקק הזה כל פעם מחדש באותו אזור? אני ראיתי את תחנת הכיבוי שברחוב והיו כבאיות שנתקעות ביציאה כי הן פשוט לא יכולות לעבור כי הכביש חסום, זה יכול להיות מסוכן", אומרים לנו. בעבר המצב לא היה כל כך חמור, אך התושבים טוענים כי מאז פתיחת כביש 6 היציאה מהעיר באזור הזה הפכה לעמוסה הרבה יותר וזה מה שיוצר את הבעיה.

הפתרון לבעיה, לדעת התושבים, כלל לא מסובך ויכול לסייע רבות כדי להימנע מהסכנה ולהפחית את תאונות הדרכים. "אפשר לעשות כיכר שתוביל להורדת מהירות הנסיעה של הנהגים, לעשות קו עצירה על הכביש ותמרור אזהרה להאטה לנהגים שידעו שרכבים מגיעים גם מהרחוב. צריך שתהיה אפשרות גם לכבאיות, כרכב חירום, לעבור במהירות את הצומת ולא להיתקע או לחשוש מתאונה. פשוט חשוב לאפשר מעבר בטוח לכל הרכבים מכל הכיוונים בצומת זו".

הפתרון לבעיה כלל לא מסובך ויכול למנוע סכנות ולהפחית תאונות דרכים

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

"אכן, אל אגף התנועה הגיעו פניות מעובדי מכתשים, הטוענים על סכנה הנשקפת להם ביציאה מרחוב סעדיה מלל, בעת התחברות לרחוב נאווי (דרך חברון לשעבר) .מבדיקה שערך מנהל אגף התנועה בעירייה עם משטרת ישראל, נמסר כי בצומת הנ"ל לא התרחשו תאונות דרכים עם נפגעים.

שדה הראיה בצומת מאפשר לזהות רכבים מכל כיוון לנוסעים בדרך נאווי. כל מי שנוסע על פי חוקי התנועה וכללי הבטיחות לא נשקפת סכנה. המלצת משרד התחבורה היא לסגור את הפתח באי התנועה המרכזי בדרך נאוי ולמנוע אפשרות של פניה שמאלה, דבר שהעירייה מתנגדת, זאת ומאחר שממתחם זה יוצאים רכבי כיבוי אש ואין כיום פתרון אחר.

יש לציין, כיום פועלת העירייה יחד עם מנהלת הסכמי הגג, על תכנון רחוב נאווי. בכוונת המתכננים להציב בצומת רמזור בכפוף לאישור משרד התחבורה. בנוגע להצעה להפוך את צומת למעגלי, הדבר אינו רלוונטי, זאת מהסיבה שנפחי התנועה הקיימים היום בדרך הנ"ל, אינם מאפשרים ביצוע מעגל תנועה במקום".