חיים פס, שופט המעצרים בבית משפט השלום בבאר שבע, יוצא בביקורת חריפה על משטרת ישראל והקלות בה היא עוצרת חשודים. השופט טוען כי פעמים רבות מובאים לפניו נאשמים שנעצרו ללא סיבה ועליו לשחרר אותם, כפי שקרה לו אתמול (שני), כשהובאה לפניו אישה שנעצרה לאחר שנכנסה לבית של ארוסה לשעבר ללא רשות והתעמתה איתו. "יש לתמוה על התנהלות המבקשת (של המשטרה, להארכת מעצר)... מדובר באנשים ללא עבר פלילי... המובאים לבית המשפט כאשר הם עצורים, לאחר שבילו לילה במעצר".

כלא באר שבע. צילום מסך: שב"ס

הדברים הבאים שאומר השופט פס מתקשרים בעקיפין לבעיית הצפיפות בבתי הסוהר בישראל, בגינה שוחררו בשבוע שעבר 1000 אסירים, כי פשוט אין מקום בשבילם. "מעבר לפגיעה החמורה בזכויות אדם ובעובדה שחשודים 'מבלים' את הלילה במעצר ללא צורך אמיתי, הרי שמדובר ביצירת עומס קשה, שלא לצורך, הן בבית המשפט והן ברשויות שב"ס".

עו"ד נתנאל לאגמי, מנהל מחלקת המעצרים בסניגוריה הציבורית מחוז דרום, מצדיק את השופט פס ואף אומר ל"ישראל היום" דברים חריפים יותר, "כדי לעצור בן אדם צריכה להיות תכלית למעצר. לא בתיקים שרף החומרה בהם נמוך ומדובר באנשים ללא עבר פלילי". בנוסף, לאגמי רומז כי המשטרה מעדיפה לעצור חשודים כדי להעביר לשופטים את האחריות על שחרור לא צודק שגבה מחיר "הכי קל זה להפיל את האחריות על בית המשפט ואם יקרה משהו- בית המשפט הוא זה ששיחרר".

משטרת ישראל מסרה בתגובה למעצר השווא של האישה אותה שיחרר השופט פס: "אמש התקבל דיווח למשטרה אודות תקיפת אדם בידי ארוסתו לשעבר. מעדותו של החשוד עלה כי החשודה רודפת אחריו לכל מקום והפעם תוך נקיטת אלימות. לאחר פעולות חקירה רבות מצא קצין המשטרה כי יש להורות על מעצרם של השניים בהתאם לסמכויותיו. לא ניתן לומר שהחלטתו של הקצין הממונה בתיק זה סובלת מחוסר סבירות קיצוני ו/או שנפל פגם בהחלטת הקצין, שכן בית המשפט מצא להורות על שחרורה בתנאים מגבילים".

באשר לנוהל המעצרים: "משטרת ישראל תמשיך לחקור כל מקרה ביסודיות, במקצועיות וברגישות ותבצע כל פעולת חקירה נדרשת במטרה להגיע לחקר האמת".