זוכרים את בניין קפלן 12 וצו הפינוי שקיבלו דייריו רק לפני שנה? יצאנו לשמוע מהדיירים שנאלצו לעזוב את בתיהם בלי שום תכנית לטווח הרחוק, האם משהו השתנה בשנה האחרונה. כזכור, בשנים 2015 ו-2016 קרסו שני עמודים תומכים של המבנה בקומת הקרקע והוא הוכרז כמסוכן למגורים. מאז הוחלט בעירייה לסגור את הבניין ולפנות את הדיירים אשר התגוררו בו עד שיימצא פתרון. ובינתיים הדיירים עברו לגור בדירות שכורות, כשהם משלמים כעת שכר דירה בנוסף לתשלום המשכנתא על הדירה בקפלן וההוצאות השוטפות.

צילום: יהלי אוזן

"אנחנו מחכים לראות מה יהיה איתנו... הבאנו יזם לפינוי ובינוי והייתה הסכמה וחתימות של כל הדיירים, אבל בעירייה לא הייתה הסכמה לכך ולכן אנחנו בלית ברירה הולכים לכיוון של שיפוץ", טוענת ר', דיירת לשעבר ברחוב קפלן 12. כעת, הוצגה לדיירים תכנית הנדסית מסודרת ותוצאות בדיקות מטעם המהנדס לפיהן אפשר לבצע את השיפוץ, אך מדובר בעלות של 85,000 שקלים עבור כל יחידת דיור (סך הכל 48 משפחות ודיירים). הסכום הגבוה הזה עומד על גבול הבלתי אפשרי כשמדובר במשפחות מעוטות יכולות, אנשים במצב סוציו אקונומי נמוך שפשוט אין להם מאיפה להביא את הכסף. ר' מוסיפה: "לחלקנו אין את הכסף הזה, יש כאן אנשים מבוגרים, חולים, ניצולי שואה, משפחות עם ילדים קטנים שצריכים לעבור את כל הסבל הזה שיכול היה להיעצר עם אישור העירייה לפינוי בינוי".

קפלן 12. צילום: יהלי אוזן

"גם תכנית השיפוץ שהציעו לנו לתיקון הכשלים בבניין היא ללא הבטחת העמידות ברעידות אדמה, לא מבטיחים לנו כמה זמן זה יחזיק ואם השיפוץ באמת לתמיד, אולי בזמן השיפוץ פתאום הבניין יקרוס? מה נעשה אז?", אומרת ר'. רבים מהם ניסו בעבר לפעול למען תכנית פינוי בינוי של הבניין. על פי תכנית זו, הבניין בקפלן ייהרס ובמקומו יוקמו מבנים חדשים בהם יוכלו הדיירים להתגורר, כשבזמן הזה היזם של הפרויקט מממן להם תשלום שכר דירה בזמן הבנייה ותשלום ארנונה על השטח הישן. זהו הפתרון הטוב ביותר עבור הדיירים הללו שכבר סבלו מספיק. ואכן, תושבי קפלן טענו כי חברה שפועלת בתחום פנתה בעבר לדיירים ולעירייה במטרה לקדם פרויקט כזה בבניין. מעיריית באר שבע טוענים כי הם לא התנגדו למהלך ופשוט לא היה יזם שהיה מעוניין לקחת על עצמו את הפרויקט.

קפלן 12. צילום: יהלי אוזן

"באחת מהישיבות בעירייה אמרו לנו שלא ניתן לעשות את פינוי הבינוי ושעדיף שנעשה שיפוץ ונוכל לחזור כבר לבתים, כי תהליך פינוי בינוי לוקח לפחות 4 שנים לתכנן ובזמן הזה הקבלן לא ישלם לנו על השכירות, אז עדיף לעשות שיפוץ ואולי בעתיד יעשו לנו פינוי בינוי... ועכשיו כדי לקבל את אישור המהנדס שהבניין אינו מסוכן צריך לשלם על שיפוץ יקר", אומרת ר'. הדיירים מרגישים חסרי אונים ולא יודעים איך הם הולכים לצאת מהמצב. "היו אנשים בעירייה שאמרו לנו שברגע שיהיה סכום סופי לשיפוץ הם יעזרו למשפחות שמתקשות לשלם. אבל כנראה אלו רק הבטחות בלי כיסוי, שום סיוע של גופים ציבוריים. אין לאנשים כסף ואין לי מושג איך זה יקרה", משתף אחד הדיירים. אז בינתיים, גם אחרי שנה מהרגע בו ארזו את חייהם ופינו את הבניין, דיירי קפלן 12 מרגישים שהתקווה לחזור הביתה הולכת ומתרחקת.

מעיריית באר שבע  נמסר בתגובה:

"בניגוד גמור לטענות, על כך שעיריית באר שבע התנגדה להליך פינוי בינוי, אין שום בסיס והן חסרות שחר. עיריית באר שבע העניקה סיוע מלא לדיירים, זאת בנסיון לקדם פרוייקט פינוי ובינוי. יש להצטער ששום יזם לא מצא עניין בפרוייקט, עקב העדר כדאיות כלכלית.

לעצם העניין- המתכננים מטעם הדיירים מסיימים את תכנית תכנון לשיקום המבנה. הדיירים אמורים לבחור קבלן מבצע ולממן את עלות השיקום".