בבניינים שברחוב יוהנה ז'בוטינסקי 48,50 וסילמן 1 בשכונת נווה זאב בבאר שבע, קיימים אריחי קרמיקה על גבי המבנים בחלקם החיצוני שמתנתקים ונופלים מהקירות ומהווים סכנה ממשית לדיירים והעוברים מתחת לבניין. התושבים שמתגוררים במקום טוענים כי חיפוי הקרמיקה של הבניין לא בוצע כראוי וחלקים ממנו מתנתקים באופן ספונטני ונופלים לקרקע. הדבר מהווה סכנה ומפגע בטיחותי לתושבים שגרים באזור ובנס איש עדיין לא נפגע.

"האריחים נופלים לרצפה וזה פשוט מסוכן"

"האריחים נופלים לרצפה וזה פשוט מסוכן. מדובר בעבודה לא טובה ולא מקצועית של הקבלן. הבניינים נבנו בשנת 1997 וזה פשוט לא בטיחותי. אני בעצמי נאלצתי להוריד כמה חתיכות רופפות מהקירות לפני שהן התנתקו ונפלו. אריחים נופלים לי בחצר, זה יכול לפגוע במשפחה שלי ובאנשים באזור", מספר לנו תושב מהבניין. כבר היו מקרים שאריחים, כאמור, נפלו ובמזל זה לא נגמר עם פגיעות בנפש.

התושבים אומרים כי פנו בעבר לעירייה בבקשה לעזרה אך קיבלו כתגובה מכתבי אזהרה לתיקון הפגם ונאמר להם כי זו אחריות הדיירים בלבד. מדובר באנשים מבוגרים שגרים במבנה ואין להם את היכולת הכלכלית לשלם את סכומי התיקון שעומד על כ-800 אלף שקלים. "ניסינו לפנות לעירייה ואין מי שיעזור, הם לא רוצים להביא קבלנים, אומרים שזה אחריות רק של הדיירים אבל אין לנו כסף לממן שיפוץ כזה. אחרי עשר שנים כבר לא חלה אחריות על הקבלן ולנו אין מי שיעשה את זה... נשארנו לבד ואנחנו זקוקים לעזרה", אומר דייר מודאג.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

"עקב התנתקות ונפילת אריחי חיפוי בחזיתות המבנה הנ"ל, הכריזה העירייה בחודש אקטובר 2018, כמבנה מסוכן וזאת ע"פ סעיפי חוק העזר העירוני למבנים מסוכנים. בעלי/מחזיקי הנכס שעל פי החוק הם האחראים לשמירת המבנה במצב בטיחותי/הנדסי תקין, קיבלו הודעת העירייה בדרישה להסדיר את מפגעים. מאחר שהדיירים לא עמדו בדרישה, פנתה העירייה בשנית במכתב אזהרה לפני נקיטת צעדים משפטיים נגדם.

המחלקה למבנים מסוכנים באגף הנדסה, נמצאת במעקב ישיר אחר מצב המבנה. במידה ויתברר שיש החמרה במצב הבטיחותי במקום, תפעל העירייה באמצעים נוספים שעומדים לרשותה ע"פ החוק. מיותר לציין, שהעירייה אינה מממנת שיפוץ ושיקום מבנים פרטיים".