במעמד טקס החתימה ציין מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי אדם: "הפרויקט הטכנולוגי של מדינת ישראל יוצא לדרך, קרית התקשוב בנגב מביאה בשורה למדינת ישראל ולאקו-סיסטם של בירת הסייבר של ישראל, באר שבע"

הבוקר (ראשון 4.11.18) התקיים במשרד הביטחון טקס החתימה בין מנכ"ל המשרד, האלוף במיל' אודי אדם לבין מנכ"ל קבוצת "שיכון ובינוי ואפריקה ישראל" אלון שטאובר לתכנון, הקמה ותפעול של קרית התקשוב בבאר שבע במסגרת מעבר צה"ל דרומה. בטקס החתימה השתתפו בין היתר: אבי ברזילאי, מנכ"ל אפריקה ישראל נכסים, אלון רווה מנכ"ל שיכון ובינוי זכיינות, אלון שטאובר מנכ"ל חברת הפרויקט הייעודית, תא"ל רמי מלאכי מפקד לוטם, תא"ל במיל' איציק כהן ראש מינהל מעבר דרומה, נציגי בנק לאומי (המארגן את החוב).

צילום באדיבות דובר משרד הביטחון

קבוצת 'שיכון ובינוי ואפריקה ישראל' זכתה  במכרז לתכנון, הקמה והפעלת קרית התקשוב הדיגיטלית שתקום בפארק ההיי טק גב-ים, סמוך לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. סך עלות הפרויקט מוערך בלמעלה מחמישה מיליארד שקל, העבודות יחלו בחודש הקרוב ואכלוסה צפוי ב-2023.

הקריה החדישה תבנה על שטח של כ- 180 דונם, מתוכם כ- 180,000 מ"ר בנוי. בקריה ישרתו למעלה מחמשת אלפים חיילים ואנשי קבע ואליו יועתקו היחידות הטכנולוגיות של אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, אופק -היחידה הטכנולוגית של חיל האוויר ומטה פיקוד דרום.

המכרז להקמת הקריה  מתבסס על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי (PFI) - הכולל מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הבסיס לתקופת זכיינות של 25 שנים, זהו הפרויקט השני במערכת הביטחון הנבנה בשיטה זו, אחרי קרית ההדרכה (עיר הבה"דים).

הקמת הקריה החדשה,  שתיבנה כ"בסיס חכם" תאופיין בחדשנות תכנונית, עיצוב אדריכלי, תשתיות מתקדמות ויעילות אנרגטית, תוביל לפיתוח כלכלי באזור ותעסיק מאות עובדים. כמו כן, המהלך יביא לנגב את מיטב הטכנולוגיה, המוחות הטכנולוגיים של צה"ל, בפרויקטים משותפים עם תעשיית ההיי-טק - ויהווה בסיס לשיתופי פעולה של צבא-חברה-אקדמיה.

מעמד החתימה. צילום באדיבות משרד הביטחון

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי אדם: "במעמד זה אני רוצה להביע תודות והערכה לכל העוסקים במלאכה, במשרד הביטחון ובצה"ל שעשו לילות כימים להוציא את תכנית קרית התקשוב לידי מימוש, מדובר בפרויקט מורכב ופורץ דרך".

ראש מינהל מעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') איציק כהן: "בניית קריית התקשוב הדיגיטאלית הוא הפרויקט הראשון והמורכב העוסק בהעברת תשתיות טכנולוגיות מתקדמות והעתקת מקום שירותם של אלפי טכנולוגים אל הנגב. המטרה שלנו בראש ובראשונה היא לייצר תשתית מתקדמת וקמפוס חכם שיתמוך בשיפור היכולות המבצעיות של צה"ל".

תא"ל רמי מלאכי, מפקד לוטם: "היחידות הטכנולוגיות של חיל התקשוב וחיל האוויר רואות במעבר דרומה הזדמנות ייחודית כחלק מהאקו-סיסטם הטכנולוגי השלם בבאר שבע. מעבר של למעלה מ-5,000 טכנולוגיים יחד מקבץ בתוכו היקף גדול יותר מכל מרכזי הפיתוח של ענקיות התוכנה הפועלות בישראל".

אבי ברזילאי מנכ"ל אפריקה ישראל נכסים ואלון רווה מנכ"ל שיכון ובינוי זכיינות: "זהו יום היסטורי – אנו יוצאים לדרך להובלת פרויקט לאומי להעברת היחידות הטכנולוגיות של צה"ל דרומה. אנו גאים להיות שותפים לפרויקט דגל אסטרטגי חשוב זה אשר יבוצע על ידי שתי החברות המתכונת של זכיינות – BOT. אנחנו מודים לצוות משרד הביטחון על מקצועיות בתהליך המכרז והאמון הרב בנו".