הקמת בית חולים שני בנגב כבר כרגע יישאר בגדר חלום. בחוברת "תשתיות לצמיחה" של ממשלת ישראל המפרטת את שלל פרויקטי התשתית המתוכננים במדינה בשנים 2018-2022 לא מופיע מועד היציאה למכרז בעבור בית החולים השני בנגב. על הקמת בית החולים סוכם בהחלטת ממשלה עוד בשנת 2014, כך פורסם באתר גלובס. נכון לעכשיו, בית החולים סורוקה שבבאר שבע הוא היחיד בנגב, ולכן מתקשה לעמוד בעומס המטופלים.

צילום ארכיון: שרון טל

כל תושב באזור הנגב שטופל בעבר בבית החולים סורוקה יכול להעיד על התורים הארוכים לטיפולים, בדיקות רופא וניתוחים ועל העומס במחלקות השונות. הצורך לבית חולים נוסף באזור קיים והכרחי, וכך גם המליצה ועדת אפק. הועדה, בראשות מנכ"ל משרד הבריאות אז והמשנה למנהל בית החולים שיבא כיום, פרופ' ארנון אפק, קבעה כי בשנת 2016 יצאו למכרז ובשנת 2025 יהיה סיום ההקמה.

בעבר עלתה האופציה של הוספת 1,100 מיטות נוספות לסורוקה כדי להתמודד עם העומסים, אך ועדת אפק קבעה שזה יפגע ביעילות בית החולים. לכן קם הצורך להקמת בית חולים ציבורי חדש ובו לפחות 300-400 מיטות, כולל בית חולים פסיכיאטרי ומרכז גריאטרי. בינתיים, הגענו כבר לשנת 2019 ועדיין לא התקדמה התכנית. בשנה שעברה, מועד היציאה למכרז דווקא כן הופיע בחוברת "תשתיות לצמיחה" ונקבע על 2020-2019, ותחילת ההקמה נקבעה על 2022-2021. "אם לא ייצאו עכשיו למכרז, הבעיה בנגב רק תחריף. האוכלוסייה הבדואית גדולה ומזדקנת. אסור לתת לפרויקט הזה להמשיך ולהידחות", אמר פרופ' אפק בתגובה למצב.

הרצון להרחבת בית החולים הקיים בבאר שבע הגיע דווקא ממשרד האוצר, שם לא מעוניינים להקים בית חולים חדש מאפס, זאת בכדי לצמצם בעלויות, אך החלטת הממשלה על פי המלצת הועדה הייתה, כאמור, להקים בית חולים חדש. כבר ארבע שנים מתקיים הדיון בנוגע להקמת בית החולים בוועדת היגוי שבה נציגי משרדי הבריאות והאוצר, ורק באחרונה היא הגישה טיוטה למסקנותיה. עדיין יש צורך בבחינת השוק בכדי לבחון מהו המודל הכלכלי הכדאי על פיו צריך לעבוד בית החולים החדש. גם אם יימצא מודל כזה, תקציב בית החולים, העומד על כמיליארד שקל לצורך ההקמה ועוד כחצי מיליארד להפעלה שוטפת, מדי שנה, יצטרך לעבור דרך עוד החלטת ממשלה.

בי"ח סורוקה. צילום: שרון טל

"זו שערורייה שמבטאת שוב ובצורה פומבית את עמדתו המתנגדת של משרד האוצר להקמת בית החולים השני בנגב. וזאת למרות החלטת ממשלה, המלצות הוועדה והמצוקה האדירה של תושבי הנגב", אמר בתגובה פרופ' גבי בן נון מהמחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון, ומי שהיה מעורב בדחיפה ובמעקב אחר בית החולים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

"משרד הבריאות ועיריית באר שבע מקדמים את שינוי התב"ע לשטח. במקביל ועדת ההיגוי ומשרד הבריאות מקדמים פנייה לקבלת מידע מקדים כדי לגבש את מודל ההפעלה ואת אופן היציאה למכרז. פנייה זאת אמורה לצאת בימים הקרובים".