לאחר חקירה ממושכת שהחלה בסוף שנת 2016 החליטה בתחילת השבוע רשות ההגבלים העסקיים לזמן נושאי משרה בחברות אמישראגז ופזגז לשימוע לפני הגשת כתב אישום בגין עבירות על חוק ההגבלים, תוך ביצוע תיאום ושיתוף פעולה כנגד חברה מתחרה. כאשר על פי החשדות נושאי משרה בחברות אמישראגז ופזגז העבירו מידע על פעילותה של חברת כלבוגז בבאר שבע במטרה לפגוע בפעילתה התחרותית וכן הסכימו על הימנעות מתחרות בניהם באזור זה.

כיריים גז. צילום: pixabay

שיטת הפעולה על פי החשד הייתה העברת פרטים אישיים של לקוחות שצפויים לעבור לחברת כלבוגז, לרבות כתובות ומספרי טלפון אישיים, זאת החל מרגע קבלת הודעה על מעבר לחברת כלבוגז. עם קבלת ההודעה על מעבר הלקוח החלו החברות ליזום שיחות ללקוחות ולהגיש להם הצעה אטרקטיבית מזו של כלבוגז. בפעולות אלו מנעו החברות הגדולות תחרות בשוק הגז הביתי ובלמו ירידה משמעותית במחירי גז הבישול.

מי שזומנו לשימוע הם מנכ"ל אמישראגז עידן בן ארי, סמנכ"ל השיווק של אמישראגז שמעון הורביץ, מנכ"ל פזגז אמיר ארז, ונושאי משרה נוספים בחברות. לאחר שיערכו שימוע לכל הגורמים הרלוונטיים יחליטו באופן סופי ברשות ההגבלים העסקיים על הגשת כתבי אישום.

כמו כן, נזכיר כי זו אינה הפעם הראשונה שהחברות הנ"ל מואשמות בעבירות על חוק ההגבלים. בשנת 2007 בית המשפט הרשיע את אמישארגז ונושאי משרה בה אשר שיתפו פעולה עם חברות הגז פזגז, סופרגז ודורגז, בגין עבירות חמורות על חוק ההגבלים בניהן: ביצוע סיורי שטח משותפים של החברות תוך חלוקת שוק על דרך של חלוקת לקוחות בין החברות ובעקבות כך פגיעה בתחרות הגז הביתי והתעשייתי. באותה שנה נחתם הסדר טיעון במסגרתו הודו הנאשמים במיוחס להם ונקנסו.

מחברת אמישראגז הגיבו: "אמישראגז דוחה מכל וכל את הטענות כנגדה. החברה מקפידה על הוראות החוק ופועלת על פי הדין, והדברים יובהרו בדרך עניינית במסגרת השימוע הצפוי".

עו"ד ערן זך ממשרד וינשטוק-זקלר ושות' המייצג את סמנכ"ל השיווק של אמישראגז, מסר בתגובה: "לקוחו מכחיש את החשדות נגדו ומשוכנע כי רשות ההגבלים העסקיים תחליט להימנע מהגשת כתב אישום לאחר שתשמע את טענותיו במסגרת השימוע. למעשה, כבר מכתב החשדות ברור כי אותה 'פגיעה' מיוחסת, בוצעה באמצעות תחרות עזה, ממנה נהנו צרכני הגז בבאר שבע".

תגובת חברת פזגז: "החברה פעלה על פי כל דין. טרם קיבלנו את חומרי החקירה ולכשיתקבלו נלמד את הדברים. אנו מאמינים כי חפות החברה תוכח בהליך השימוע".