הערב (א') בשעה 19:45 יוחשכו מסעדות רבות בבאר וברחבי הארץ למשך 8 דקות כצעד מחאה על מדינויות האוצר.

מסעדות רבות בכל הארץ ובדרום תלו שלטי מחאה. צילום: מטה המאבק

כזכור, בית הדין הארצי לענייני העבודה פסק השנה פסיקה שנויה במחלוקת שכונתה "חוק הטיפים". לפי הפסיקה, החל מה-1 בינואר 2019, הטיפים, שעד כה היו נחלתם המלאה של המלצרים, יחויבו במס, מס שמשמעותו קיצוץ עצום במשכורתם. פסק דין נוסף של בית המשפט העליון, חייב מסעדות המעסיקות עובדים זרים, לשלם היטל של 20% מסך הכנסתו של העובד. מדובר הלכה למעשה, בפגיעה אנושה במעסיקים וגם בעובדים בענף המסעדנות, המעסיק למעלה מ-200,000 עובדים במשק הישראלי. בעלי המסעדות לא מתכוונים לשתוק, ופתחו במחאה.

על ההשלכות של "חוק הטיפים" פירט עו"ד עמית גרוס, שותף מייסד במשרד עו"ד דורון טיקוצקי קנטור ועמית גרוס: "בדרום ממוצע הטיפים הוא רק 40-50 שקלים לשעה, המסעדות בענף לא יכולות לשלם סכומים כאלה. שכר העובדים יהיה קרוב למינימום, וצעירים, סטודנטים וחיילים, שהם המועסקים העיקריים במסעדות, לא ירצו לעבוד יותר בתחום. פסק הדין ישפיע על הדרום ברמות הכי קיצוניות, אפילו יותר מאשר על אזור המרכז. זהו גזר דין מוות על ענף המסעדנות בישראל".

מסעדנים חזקים ביחד. צילום: מישל אמזלג

"מדובר באקט סמלי" מסביר אלון אלבז, הבעלים של קבוצת המסעדות קמפאי, שבבעלותה 14 מסעדות - רובן בבאר שבע ובאיזור הדרום. "מטרתו לחמם מנועים לתחילת פעילות, ובעיקר להסביר ללקוחות על המצב הקיים. אנחנו מרגישים שהציבור עדיין לא ממש מבין, המסעדנים לא נתפסים כמי שזקוקים לעזרה. גם נותני השירות, כמו המלצרים, זקוקים להסברה, כי גם הם לא במודעות מלאה לגבי איך עניינים כמו הפסיקה האחרונה בנושא הטיפים יכולה לפגוע להם בעבודה.

"לא מעניין אותנו לחסום כבישים, אנחנו כהתאגדות חדשה מחפשים פעילויות יצירתיות יותר, שיביאו למודעות ואולי לשינוי של תפיסה. הכתובת למחאה היא משרד האוצר, והשר משה כחלון העומד בראשו. אנחנו לא מבקשים כסף, אנחנו מבקשים לשקול מחדש את המיסים שהוטלו על הענף הזה, ובעיקר את פסיקת הטיפים האחרונה שאמורה להכנס לתוקפה בעוד שלושה שבועות - ואף מסעדן לא יודע איך לנהוג בעניינה".