למרות תיעודי הירי: רק אחד הורשע בבית משפטעשרות היו עדים לירי בחתונה ביישוב שגב שלום, אך במשטרה הצליחו לגבש כתב אישום בודד נגד חשוד אחד, לאחר שנעצרו מספר חשודים בהתחלה. למרות כל זה, אחמד אלגרגאוי משגב שלום הוא היחיד שהואשם במעורבות במקרה

באפריל 2018 עלו ברשת תיעודים של ירי בכביש 40, כמו גם בחתונות ביישוב שגב שלום, שחשפו את הדרום הפרוע במלוא "תפארתו". בהמשך לאירועי הירי בשגב שלום פתחה המשטרה בחקירה ועצרה את החתן, (ששוחרר בהמשך) כמו גם חשוד נוסף בשם אחמד אלגרגאוי (27), תושב שגב שלום. אלגרגאוי, לו עבר פלילי כבד הכולל ירי לעבר תחנת משטרת שגב שלום, זוהה באמצעות סימני קעקועים על ידו.

על פי כתב האישום שהוגש בידי התביעה המשטרתית ונחשף בynet , יום טרם החתונה בשגב שלום נערך טקס ה"דחייה", בו נוהגים לרקוד ולשמוח עם החתן ולירות באוויר בכלי נשק שונים, לאות שמחה. שם ירה אלגרגאוי בנשק חם, במשטרה החליטו לעצור את  אחמד בחשד שעלול להיות מסוכן לציבור. למרות שבאירוע המדובר ובאירועים נוספים נוכחים עשרות ואף מאות אנשים, המשטרה הצליחה לשים ידה רק על חשוד בודד. יש לציין כי מקרב המגזר עולים קולות המגנים את התופעה וקוראים להפסיק את הירי בחתונות. כעת, עמד אלגרגאוי בפני דין פלילי והורשע.

בית משפט השלום בבאר שבע גזר היום (ג') 18 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך עשרת אלפים שקלים על אלגרגאוי בגין ירי מנשק חם באזור מגורים והחזקת נשק. הנאשם הורשע ונידון לעונש במסגרת הסדר טיעון לאור קשיים ראייתיים בתיק.

לפי כתב האישום, בחודש אפריל השנה נערך ביישוב שגב שלום טקס ה"דחיה", טקס שנערך יום לפני חתונה ובו נוהגים לרקוד ולשמוח בשמחת החתן והכלה. במסגרת הטקס נכנס הנאשם למרכז רחבת הריקודים כשהוא אוחז בנשק וירה מספר יריות באוויר.

סנגורו, עו"ד יוסי לין, טען בפני Ynet: "הנאשם מביע חרטה, נטל אחריות. הוא ביקש כי ביהמ"ש לא יטיל עליו עונש כבד מדי על מנת שלא לפגוע בעתידו". השופט יובל ליבדרו ציין בגזר הדין: "את התופעה הנהוגה במגזרים שונים ולפיו משתתפים בשמחות ואירועים ויורים בכלי נשק כביטוי לשמחה ושלהוב היצרים יש להוקיע. יש להילחם בתופעה זו, וזאת גם באמצעות ענישה מכבידה".

עוד השופט הוסיף כי "שימוש בכלי נשק באירועים ובשמחות יוצר סיכון גדול לאזרחים תמימים שעלולים להיפגע. הכרה בנוהג זה, ולו בעצימת עיניים באמצעות אכיפה חלקית או התייחסות מקלה, עלולה להעביר מסר שגוי ועלולה, בעקיפין, לעודד החזקת נשק שלא על פי דין".

אלגרגאוי הורשע ונידון בשנת 2015 ל-33 חודשי מאסר בפועל, ועונש מאסר על תנאי. זאת בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין עבירות של החזרת נשק, פזיזות ורשלנות בנשק וירי באזור מגורים. בנוסף, הוא נאשם בירי לעבר נקודת משטרה בשגב שלום. עם זאת, בסופו של דבר לא הורשע בעבירות הללו אלא רק בעבירות נשק.

הפשיעה במגזר הבדואי בנגב גואה לא רק בעבירות נשק. עבירות רכוש, גניבות רכבים ונהיגה מסכנת חיים הן רק חלק מהמציאות שתושבי הנגב, יהודים ובדואים, נאלצים לספוג מפורעי החוק. המשטרה פועלת רבות כדי לאכוף אירועים נקודתיים במסגרת יכולותיה, אך נראה שעד שלא תהיה החלטה מדינית והקצאת תקציבים של ממש לשיטור המחוזי, הנגב ימשיך להיות פרוע וללא מעצורים.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה