מתחקיר שערך שרון טל כתב מערכת הכל כלול עולה כי תושבי הדרום משלמים בממוצע כ-30% יותר עבור פוליסת הביטוח. במסגרת התחקיר נשמעת נציגת "AIG" כאשר היא מבהירה כי ההבדל בין ביטוח רכב עבור מי שמתגורר בבאר שבע למי שמתגורר בתל אביב עומד על לא פחות מ-1,000 ₪. כמוהם גם חברת "ביטוח ישיר" נתנו הצעה גבוה בכ-600 ₪ בעקבות שינוי באזור המגורים.

צילום: שבאר שבע נט

כאשר נשאלו נציגי החברות השונות מדוע יש הפרש כה משמעותי בביטוחים, הסבירו כי מדובר ב"חשיפה של גנבה" כלומר, חברות הביטוח מסווגות כל אזור בארץ לפי הסיכויים לגניבת הרכב ובהתאמה מתמחרים את מחיר הביטוח.

סוגיה נוספת ותמוהה שעלתה מתחקיר זה, מציגה תמונת מצב לפיה אך ורק תושבי הדרום נאלצים לשלם סכום גבוהה יותר עבור ביטוח הרכב. כאשר התבקשו חברות הביטוח לתת הצעות המחיר עבור ביטוח רכב לתושב הצפון המחירים נותרו זהים לאלו של תושבי המרכז. כאמור מדובר על תמונת מצב חמורה המצביעה על אפליה ברורה כלפי תושבי הדרום בלבד.  

אולם, חשוב לציין כי בתחקיר נמצאו גם חברות שלא שינו את עלות הביטוח בעקבות שינוי במגורים. בין החברות שהקפידו על מחיר אחיד לכל אזורי המגורים נמצאות החברות הבאות: "הראל ביטוח פיננסים" וחברת "כלל".

תגובת חברת AIG: "החברה פועלת בהתאם להוראות המפקח על הביטוח ומתאימה את התעריף אישית לכל מבוטח, בהתאם למאפייניו".

תגובת חברת "ביטוח ישיר": "אין בביטוח ישיר הבדלי תמחור לפי בסיס גיאוגרפי. במקרה זה, ייתכן שפרט אחד או יותר לא היו זהים בשתי הבדיקות, או לחילופים שהנחה המגולמת במתן הצעה לא הייתה זהה בשני המקרים".