לפני כחודש נפתח בבאר שבע חדר הכושר שבמרכז נהנים ממנו כבר כמה שנים: ספייס Fix. במחיר של 99 ש"ח לחודש אפשר להתאמן כמה ומתי שרוצים, מפסיקים כשרוצים ואין אין שום דמי ביטול. הרשת הוקמה בהשראת מהפכת קופיקס וזוכה מהמתאמנים לכינוי הבלתי רשמי "הקופיקס של בתי הכושר". קניון הנגב, כזכור, עבר מתיחת פנים רצינית במשך כמה חודשים בקומת הקרקע ומינוס 1 כדי ליצור מתחם רציני ומפואר לספייס פיקס, בצמוד לסופר קופיקס.

ספייס פיקס קניון הנגב. סלי סבג

ההרשמה לחדר הכושר החדש נמצאת בעיצומה, אבל לפי סיפור שהובא היום ברשת ב' בתכנית של קרן נויבך על ידי הכתב אסף פוזיילוב, המקום מקשה על מתאמנים בדואים להירשם אליו.

חמודי אבורביאה, רוקח בדואי שעובד בקניון ומתאמן באחד מחדרי הכושר בבאר שבע, הציע לרוקח הדרוזי שעובד תחתיו להירשם גם. הרוקח ניגש להירשם בספייס פיקס הסמוך ורצה לשלם במזומן על שנה שלמה, הוא קיבל תשובה כי ניתן לשלם רק בכרטיס אשראי. הרוקח הציע כי מנהל המשמרת ישלם עליו באשראי (מה שנקרא מנוי מתנה), אך נמסר לו כי הדבר לא אפשרי.

כאן נכנס לתמונה כתב רשת ב' שהגיע למקום כמה פעמים כלקוח מתעניין כביכול, לו אושר לשלם על 50% מהמנוי שלו במזומן, ולאחר מכן אושר לו לרכוש מנוי מתנה לחברה שלו. "אני טיפלתי בלקוח הסמוי" אומרת נציגת הקבלה של המקום, אלין. "אישרתי לו לשלם על חצי במזומן, אבל היה לו כרטיס אשראי ולרוקח לא. יש לנו המון מקרים של אנשים המנסים לעקוף את תנאי התשלום באשראי. לא אני אישרתי את המנוי מתנה".

באחת השיחות שהקליט הכתב הוא נשמע מוריד להנחתה לנציגה כשהוא מביע את חששו ממתאמנים בדואים, והיא מרגיעה אותו בכך שאומרת לו כי תנאי התשלום באשראי נועד בין השאר למנוע מבדואים להירשם "יש פה מעטים אבל הם מלומדים, צפוניים כאלה". חשוב לציין כי תנאי התשלום באשראי כשלעצמו אינו בעייתי ועסקים רבים בכל התחומים עושים בו שימוש כאמצעי סינון ללקוחות מפוקפקים, אך הרוקח הציע לשלם גם בהוראת קבע ובצ'קים, וכאמור, ללקוח היהודי לא הייתה כל בעיה ובקשתו אושרה מיד על ידי הנציגה.

סמנכ"ל הרשת חגי לביא: "יש אצלנו בסניפי הרשת מתאמנים מכל העדות והמינים, טרם הפתיחה עשינו סקר שוק וידענו כי בקניון הנגב יהיו יותר בני מיעוטים מאשר בחלקים אחרים של באר שבע, אבל בחרנו לפתוח שם. מדובר בטעות של הנציגות ואנחנו נחדד את הנהלים, כל מי שיכול לשלם מוזמן".

טופס בקשה

בבדיקה שנערכה על ידי כתב באר שבע נט לאחר פרסום הכתבה ברשת ב', נצפו שני בני מיעוטים מהמגזר הבדואי שהגיעו לסיור התרשמות בחדר הכושר. לאחר בירור אחד מהם שוקל לעבור לחדר הכושר והשני כבר מילא טופס קבלה, אך לא מוכן לתת מספר טלפון מחשש לספאם. השניים לא נתקלו בשום בעיה והבקשה כנראה תאושר גם בלי מספר טלפון.