כבר משנת 2002 החליטה המדינה על מעבר צה"ל דרומה, במסגרת זאת תכננו מעבר של בסיסים רבים לדרום הארץ ואיתם גם אנשי הקבע ומשפחותיהם, אך תכנונים לחוד ומציאות לחוד. לאורך הדרך נתקלה המדינה בקשיים רבים בניהם חשש מפני בריחת כוח עבודה איכותי למגזר הפרטי, צורך במציאת פתרונות למשפחות אנשי הקבע וכן בעיות בתחום המגורים.

 

אולם, לקשיים והחששות הרבים הועלו מספר פתרונות ראויים ליישום שנבחנו על ידי משרד הביטחון והגורמים הרלוונטיים ונמצאו כמתאימים ויעילים. למרות כל זאת, לאחרונה שוב נשמעות טענות הנוגעות לחוסר מוכנות של משרד הביטחון ומשרד הכלכלה למעבר זה על כל המשתמע מכך ובזאת חוסר במעטפת סיוע, מענקים ואיתור מקומות עבודה לבני ובנות הזוג של המשרתים.

 

בנוסף, כעת נאלצים להתמודד עם ניסיון של הרמטכ"ל החדש רב אלוף אביב כוכבי למנוע את התממשותו של השלב הרביעי בתכנית, העברת אגף המודיעין לקריית המודיעין בנגב. זאת לאחר שבשלישי האחרון ביקש כוכבי מראש הממשלה לבחון מחדש את העברת אגף המודיעין לנגב ולאור בקשה זו תהליך העברת האגף ככל הנראה ימשיך להתעכב.

 

גורמים במשרד הביטחון התרעמו על פנייתו של כוכבי לראש הממשלה שכן מעבר אגף המודיעין לנגב מתעכב כבר מספר שנים, זאת לאחר שהיה צפוי להתממש בשנת 2014 ונדחה לשנת 2018 ושוב נדחה לשנת 2022 אך גם הפעם נראה שהמעבר לא יתבצע עד לשנת היעד החדשה.

 

נזכיר כי מתחם קריית המודיעין צפוי להיבנות על שטח של כ- 180 דונם, מתוכם כ- 180,000 מ"ר בנוי. בקריה ישרתו למעלה מחמשת אלפים חיילים ואנשי קבע ואליו תכננו להעתיק את היחידות הטכנולוגיות של אגף התקשוב וההגנה בסב"ר, אופק -היחידה הטכנולוגית של חיל האוויר ומטה פיקוד דרום.

 

תגובת משרד ראש הממשלה לדברים: "הפרויקט נמשך. ראש הממשלה קיבל את המלצת גורמי הצבא לבחון כמה סוגיות שקשורות לנושא".