עמותת השמאל "מולקתא" מבית פורום דו קיום בנגב פועלת בעיר באר שבע למעלה מעשור, אך רק בשנה האחרונה פעילותה נחשפה ועלתה לכותרות עם היוודע התכנים המועברים במפגשי העמותה. כאשר בדיוק לפני שנה דיווחנו לכם על אירוע שערכה העמותה וגרר אחריו תגובות זועמות מצד תושבי העיר ואף התייחסות של ראש העיר שכתב אז במכתבו לחיה נח, מנכ"לית עמותת פורום דו קיום בנגב:

"הובא לידיעתנו, כי בכוונת "המולקתא" מיסודו של פורום דו קיום בנגב, לארח בכנס שהוקצה לעמותה ע"י עיריית באר שבע, בהתאם לנהלי משרד הפנים, פעילות תחת הכותבת: "אימפריית הנשק הישראלית – שיחה עם 'חמושים' ועו"ד איתי מק". מהמידע שנחשפתי אליו בימים האחרונים עולה, לכאורה, כי הכוונה היא לקיים דיון הכולל הכפשה של מדינת ישראל, ערכיה ותדמיתה. לצערי, זו ל הפעם הראשונה בה תם מארחים פעילות מסוג זה, אולם הפעם, כך נראה, עברתם את הגבול".  

מקלט מולקתא. צילום: מתוך הפייסבוק

לאור הדברים החליט כבר אז ראש העיר להפסיק את פעילות העמותה במקלט שבשכונה ד' בעיר והעמותה קיבלה צו פינוי מעיריית באר שבע. בתגובה לכך הגישה העמותה בתחילת השנה עתירה לבית המשפט המחוזי בטענה: "התנהלות העירייה פוגעת שלא כדין בחופש הביטוי, שהוא זכות יסוד העומדת בלב הדמוקרטיה. והוסיפו: "בית המשפט העליון כבר פסק כי רשות מקומית מחויבת לאשר לקהל הרחב להשתמש במתקניה להבעת דות שונות ובכלל זה ביטויים פוליטיים, מבלי להגביל אפשרות זו על פי תכני הביטוי".

חרף טענות העמותה בחודש מאי האחרון החליט בית המשפט המחוזי לקבל את טענות עיריית באר שבע, לפיהן פעילות העמותה מנוגדת למטרות עליהן הצהירה בתחילת דרכה ואף כוללת תכנים מסיתים. אך גם הפעם העמותה לא וויתרה והחליטה לפנות לערכאה משפטית גבוה יותר, כאשר בפנייתם לבית המשפט העליון טענו באמצעות עו"ד דן יקיר, כי מדובר ב"קמפיין מתוזמן של שליחת הודעות ווצאפ נגד פעילות העמותה" והוספו לדון בשאלה מה הוא אירוע פוליטי בלתי לגיטימי והאם פעילות העמותה מקיים אירועים מסוג זה.

מנגד הנציגה המשפט של עיריית באר שבע טענה כי לא ייתכן שהעמותה פועלת נגד גיוס לצה"ל בעוד שעיריית באר שבע מקדמת את הנושא בבית הספר. אולם שופט בית המשפט העליון גרוסקופף דחה טענה זו והבהיר שלפי טענותיה של נציגת העירייה דיונים בנושא גיוס נחשבים פוליטיים, אז גם קידום הנושא בבית הספר הוא פוליטי ואסור.

לבסוף, הכריעו שופטי בית המשפט העליון עופר גרוסקופף, יצחק עמית ומני מזוז והפכו את החלטת בית המשפט המחוזי, בטענה שעיריית באר שבע יכלה בקלות לבדוק את התוכן שמועבר במפגשי העמותה טרם הארכת החוזה עמה. כפי שאמרו השופטים: "אולי התרשלתם, 2015 זה עידן המידע, יכולתם לשים ילד בן 12 שיבדוק את זה". ופסקו כי העמותה תשוב להמשך פעילות במקלט הציבורי בעיר.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מצער מאוד שבג"ץ שוב פסק לטובת ארגון שמסית ומתסיס נגד כוחות הביטחון ומארח ארגוני חרם ושנאה .יחד עם זאת אנחנו מברכים על עמדתו העקרונית של בג"ץ שזכותה של העירייה לפקח על כל פעילות ולבטלה במקרה הצורך וכן שבסוף השנה שיגמר ההקצאה לא יחודש החוזה"